Czas wolny lub dodatkowe wynagrodzeniePraca w godzinach nadliczbowych |
01.03.2021. Radio Elka | ||
Rozliczenie godzin nadliczbowych Jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, to obowiązują go dwie normy czasu pracy:
Kodeks pracy stanowi, że praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach. Są to sytuację, w których prowadzona jest akcja ratownicza polegająca na ochronie zdrowia i życia ludzi, ochronie środowiska, ochronie mienia, w celu usunięcia awarii, a także w innych potrzebach pracodawcy o szczególnym charakterze. Wyjątkiem są tu pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy o dużym stężeniu bądź natężeniu czynników szkodliwych dla zdrowia. Praca w godzinach nadliczbowych może zostać rozliczona w postaci rekompensaty, jaką jest czas wolny lub za pomocą dodatkowego wynagrodzenia. Dodatek pieniężny Za wykonywaną pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi normalne wynagrodzenie, a także dodatek w wysokości:
Wynagrodzenie, które stanowi podstawę do obliczania odpowiedniego dodatku należnego za godziny nadliczbowe, wynika z jego osobistego zaszeregowania. Jest ono określone stawką godzinową bądź miesięczną. Jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został określony w warunkach wynagradzania, to podstawą do tych obliczeń jest kwota 60% wynagrodzenia. Jeśli pracownik świadczy pracę stale poza zakładem pracy, jego wynagrodzenie, a także dodatek za godziny nadliczbowe można zastąpić ryczałtem. Wysokość wspomnianego ryczałtu musi odpowiadać przewidywanemu wymiarowi czasu pracy w godzinach przewidzianych jako nadliczbowe. Wzory i przykłady wraz z szerokim omówieniem możemy znaleźć na stronie: https://www.portalfk.pl/rozliczanie-wynagrodzen/rozliczenie-godzin-nadliczbowych-wzor-i-4-przyklady-15231.html Dodatek w formie czasu wolnego Dodatek za wykonywaną pracę w godzinach nadliczbowych może zostać rozliczony za pomocą udzielonego czasu wolnego. Może to nastąpić na wniosek pracownika bądź bez takiego wniosku. Kiedy pracownik w zamian za wynagrodzenie woli otrzymać czas wolny, powinien złożyć wniosek do pracodawcy, jednak nie ma on obowiązku udzielenia takiego czasu wolnego. Kiedy pracownik sam występuje o czas wolny, pracodawca może udzielić go w wymiarze tylu godzin, ile faktycznie zostało przepracowane nadliczbowo. Jeśli pracodawca sam zdecyduje o udzieleniu czasu wolnego w zamian za pracę świadczoną dodatkowo, musi udzielić go w wymiarze o połowę wyższym niż faktycznie przepracowano. Każda 1 godzina nadliczbowa to 1,5 godziny czasu wolnego. Udzielenie takiego dodatkowego czasu wolnego nie może obniżyć miesięcznego wymiaru wynagrodzenia pracownika. Dopuszczalny limit godzin nadliczbowych Świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych (ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy) nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym. Limit można zmienić, kiedy w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie zakładowym zostanie zawarty zapis o możliwości zwiększenia godzin nadliczbowych. W firmach, które nie są zobowiązane do tworzenia regulaminu pracy bądź nie są objęte układem zbiorowym pracy, mogą w umowie o pracę zawrzeć zapis o liczbie dopuszczalnych godzin nadliczbowych. Główny Inspektorat Pracy oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że wyliczając limit godzin nadliczbowych należy brać pod uwagę urlop wypoczynkowych, który przysługuje pracownikowi. Dzięki takiemu wyliczeniu pracodawca może zwiększyć limit godzin nadliczbowych do 384 dla pracownika, który posiada prawo do 20 dni urlopu, natomiast pracownik, który jest uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego, może posiadać limit 376 godzin nadliczbowych. |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama