Zasada działania, rodzaje i wykorzystanieSchładzalniki do mleka |
23.03.2021. Radio Elka | ||
Dokładne dane schładzalników oraz informacje o aktualnych cenach można uzyskać pod adresem https://farmpartner.eu/oferta/schladzalniki-do-mleka/. Schładzalniki do mleka - budowa i najczęściej używane rodzaje Pojemne zbiorniki, które nazywamy właśnie schładzalnikami do mleka, są wykorzystywane tylko w jednym celu - utrzymywaniu takiej temperatury mleka, aby jak najskuteczniej zapobiec jego zepsuciu. Schładzalnik jest zbudowany z kilku elementów - samego, zazwyczaj cylindrycznego zbiornika wyposażonego w mieszadło oraz agregatu chłodniczego z systemem pozwalającym skutecznie i precyzyjnie sterować temperaturą chłodzenia. Na rynku spotykamy wiele ich typów, jednakże najczęściej wykorzystuje się trzy i są to: Schładzalniki do mleka z systemem chłodzenia bezpośredniego Najważniejszą częścią tego wysoko wydajnego systemu jest zbiornik o pojemnościach od 1050 do nawet 10.000 litrów, co pozwala dopasować jego wielkość do produkcji mleka w danym gospodarstwie, spawany z wysokogatunkowej nierdzewnej i przede wszystkim kwasoodpornej stali. Do wykonania wszystkich spawów używa się lasera, bo tylko taka metoda jest w stanie zagwarantować praktycznie stuprocentową szczelność połączeń. Kolejnym elementem jest parownik zamontowany na dnie zbiornika, służący do odprowadzania ciepła z czynnika chłodzącego. Zasada działania takiego schładzalnika jest prosta - ogrzany czynnik chłodzący przepływa do sprężarki wyposażonej w wymiennik ciepła, gdzie jego nadmiar jest odprowadzany do wody, a po ponownym schłodzeniu trafia z powrotem pomiędzy podwójne ściany zbiornika. Daje to najwyższą wydajność chłodzenia, z jednoczesną oszczędnością energii, dzięki odzyskowi ciepła przekraczającemu nawet 70%. Standardowe wyposażenie takich schładzalników pozwala na bezproblemową i prostą obsługę, a w jego skład wchodzą:
Schładzalniki do mleka z użyciem wody lodowej Sama konstrukcja zbiornika tego modelu schładzalnika nie różni się od swojego poprzednika. Tak samo jest spawany laserowo, stuprocentowo szczelny i umieszczony na podporach umożliwiających regulację kąta nachylenia. Wielkość zbiorników również jest zróżnicowana i w ofercie producenta można znaleźć modele o pojemnościach od 3800 aż do 38.000 litrów, przydatnych dla większych gospodarstw zajmujących się produkcją mleka na skalę przemysłową. Ten rodzaj schładzalnika różni się jednak czynnikiem chłodzącym, którym w tym przypadku jest woda lodowa i to ona schładza mleko do wymaganej temperatury. Cały system wyposażony jest w urządzenia szybko schładzające wodę do temperatury 0 stopni, kiedy to zaczynają w niej powstawać mikrokryształki lodu. Jest ona następnie pompowana do schładzalnika, a polewany nią zbiornik zapewnia większą efektywną powierzchnię chłodzenia. W tym przypadku nabywca także może liczyć na bogate wyposażenie, takie jak:
Schładzalniki rurowe W tym modelu mleko jest schładzane zimną wodą, najlepiej ze studni głębinowej, przepływającą przez system płaszczy zamontowanych w zbiorniku. Umożliwia to wstępne, lecz jednocześnie niezwykle wydajne schłodzenie do 20 stopni, a dopiero później poniżej 10 stopni z pomocą wody lodowej. Schładzalniki rurowe montuje się pomiędzy halą udojową, o której można przeczytać na stronie https://farmpartner.eu/oferta/hale-udojowe/ a właściwym zbiornikiem chłodzącym. Ich zastosowanie daje wiele korzyści, spośród których warto przede wszystkim podkreślić:
Powody, dla których należy schładzać mleko po udoju Mając do wyboru trzy nowoczesne i funkcjonalne modele schładzalników można być spokojnym o cały dzienny udój mleka, które schłodzone do odpowiedniej temperatury na pewno się nie zepsuje. Jest to aspekt jego produkcji, którego w żadnym wypadku nie wolno pominąć, ma bowiem po udoju temperaturę blisko 35 stopni Celsjusza, sprzyjającą szybkiemu rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Dlatego temperaturę należy jak najszybciej obniżyć do zalecanych zakresów pozwalających przechowywać mleko przez dłuższy czas. Zakresy temperatur zalecane przez specjalistów w tej dziedzinie wynoszą: - 15 stopni, jeśli chcemy je przechowywać do 4 godzin, - 6-8 stopni umożliwiające bezpieczne przechowywanie przez około 18 godzin, - 4 stopnie dające możliwość przechowywania nawet przez dobę. |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama