Hormon stymulujący tarczycęCzy poziom TSH może mieć wpływ na zajście w ciążę? |
01.07.2021. Radio Elka | ||
Czym jest tyreotropina? TSH (skrót od ang. thyroid stimulating hormone) to hormon stymulujący tarczycę, który jest produkowany i uwalniany do krwiobiegu przez przysadkę mózgową. Kontroluje produkcję hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny poprzez wiązanie się z receptorami znajdującymi się na komórkach gruczołu tarczycowego. Tyroksyna i trójjodotyronina są niezbędne do utrzymania metabolizmu organizmu, funkcji serca i układu trawiennego, kontroli mięśni, rozwoju mózgu i utrzymania mocnych kości. Jak obniżony poziom TSH wpływa na płodność? Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia, gdy tarczyca produkuje nadmierne ilości hormonów. Schorzenie można wykryć poprzez wykonanie badania krwi w kierunku stężenia TSH - jego obniżony poziom wskazuje na chorobę. Nadczynność tarczycy może zaburzać produkcję estrogenu i powodować rzadkie miesiączki u kobiet, a u mężczyzn - niską liczbę plemników. Wśród pozostałych objawów można wymienić:
Problemy z zajściem w ciążę wiążą się z nieregularnymi miesiączkami. Większość kobiet z niewielką nadczynnością tarczycy jest w stanie zajść w ciążę. Jednak stan tarczycy powinien być leczony i monitorowany przez lekarza, aby chronić zarówno kobietę, jak i jej dziecko w czasie ciąży. Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do powikłań ciąży takich jak wzrost ciśnienia krwi w późnym okresie ciąży, przedwczesny poród czy niska waga urodzeniowa dziecka. Z kolei u mężczyzn nadczynność gruczołu może zaburzyć produkcję testosteronu, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia libido oraz do kłopotów z erekcją. Podwyższony poziom tyreotropiny a problemy z płodnością Zbyt wysoki poziom TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy, która polega na obniżonej produkcji hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Typowe objawy obejmują:
Niedoczynność tarczycy może oddziaływać na ważne procesy, które są u kobiet odpowiedzialne za wytwarzanie i uwalnianie dwóch kluczowych hormonów reprodukcyjnych: hormonu stymulującego pęcherzyki (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). FSH stymuluje pęcherzyki jajnikowe do wzrostu w celu przygotowania do uwolnienia komórki jajowej, podczas gdy LH pomaga regulować cykl menstruacyjny i owulację. Zaburzenia równowagi tych hormonów wpływają na owulację i są główną przyczyną problemów z płodnością u kobiet. Niski poziom hormonów tarczycy u mężczyzn może powodować słabą jakość nasienia, niską liczbę plemników, zmniejszenie funkcji jąder, opóźniony wytrysk, zaburzenia erekcji i spadek libido. Gdy niedoczynność tarczycy zostanie zdiagnozowana u mężczyzny, przywrócenie poziomu hormonów tarczycy do normalnego zakresu zazwyczaj rozwiązuje problemy z erekcją. Nieprawidłowy poziom TSH - diagnostyka i leczenie Badanie tarczycowe wykonuje się, gdy u kobiet cykl miesięczny jest zaburzony lub przyczyny niepłodności u pary nie zostały do tej pory wyjaśnione. Sprawdzenie poziomu stężenia TSH we krwi pozwala ocenić funkcjonowanie tarczycy i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Do badania nie trzeba się przygotowywać (czytaj dalej: https://www.invimed.pl/profil-tarczycowy), chociaż bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach Po zdiagnozowaniu nadczynności tarczycy można ją leczyć za pomocą jodu radioaktywnego, beta-blokerów lub leków przeciwtarczycowych. Przy niedoczynności gruczołu stosuje się tabletki z L-tyroksyną. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy zwiększa szansę zajścia w upragnioną ciążę. Katarzyna Gregor - lekarz ginekolog Katarzyna Gregor jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i asystentem w Oddziale Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Każdego pacjenta traktuje indywidualnie i z dużą empatią. Przykłada dużą wagę do diagnostyki. Swoim pozytywnym podejściem i zaangażowaniem zjednuje sobie pacjentów, wzbudzając ich zaufanie i sympatię. |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama