Każdy świeżo upieczony rodzic wraz z nadejściem czasu rozszerzania diety maluszka szuka sposobu na to, jak nauczyć go picia wody z czegoś innego niż standardowa butelka ze smoczkiem. Jest to idealny moment na wybór pierwszego kubka dla dziecka. Czym powinien charakteryzować się kubek, który najlepiej sprawdzi się jako ten pierwszy? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze? |
Samodzielna nauka picia - kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowlaka przeważnie zaczyna się między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka. Jest to także czas, w którym należy dodatkowo podawać maluszkowi wodę do picia. Niejednokrotnie naturalnym wyborem staje się właśnie butelka ze smoczkiem, w której niemowlaki dostają również mleko.
Niestety, nie jest to jednak najlepszy wybór. Lekarze pediatrzy, doświadczeni rodzice oraz doradcy laktacyjni radzą, aby podczas wprowadzania do diety innych płynów niż mleko, dokonać właściwego wyboru kubka dla dziecka. Umożliwi to w późniejszym czasie spokojniejsze odzwyczajenie go od ssania butelki czy piersi.
Co więcej, w trakcie picia z kubka, dziecko trenuje mięśnie twarzy i ust, uczy się oddychania i połykania jednocześnie oraz chwytania.
Kubki dla dzieci - jak wybrać ten pierwszy?
Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych rodzajów kubków do picia dla dzieci. Niestety, wybór najlepszego nie jest taki prosty, gdyż w dużym stopniu jest to sprawa indywidualna. Dlatego też rodzice wielokrotnie decydują się na zakup co najmniej dwóch rodzajów - jednego do domu oraz drugiego, który będzie doskonałym rozwiązaniem podczas podróży. Do najczęstszych wyborów rodziców zaliczane są takie
kubki dla dzieci, jak:
- Kubek niekapek - jeszcze nie tak dawno pierwszym i zarazem oczywistym wyborem rodziców był kubek niekapek. Plastikowy, lekki, z wygodnymi uszkami oraz twardym ustnikiem z małą dziurką, z której w trakcie picia dziecko nie wyleje na siebie jego zawartości. W ostatnich latach lekarze i logopedzi zaczęli ostrzegać, iż przy długim stosowaniu kubki dla dzieci niekapki mogą zwiększyć ryzyko powstania wad zgryzu. W związku z powyższym model ten traci na swojej popularności.
- Kubek treningowy - inaczej zwany kubkiem kapkiem, to ciekawa alternatywa kubka niekapka. Różni się tym, że jest wyposażony w ustnik z dużą dziurką. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko nie musi ssać - wystarczy, że przechyli kubek, a jego zawartość swobodnie wypłynie. Znaczna część dzieci bardzo szybko uczy się z niego korzystać, co sprawia, że jest on również rekomendowany jako pierwszy kubek do nauki picia w domu.
- Kubek Doidy cup - jest to otwarty kubek cechujący się tym, że ma ukośne ścianki. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko widzi znajdujący się w środku płyn oraz podczas picia nie musi odchylać głowy do tyłu. Rekomendowany przez lekarzy, doświadczonych rodziców i specjalistów do spraw żywienia dzieci. Z początku maluszek z pewnością będzie wylewać sporą część zawartości na siebie, jednak z czasem nabierze wprawy i stanie się samodzielny. Jest to świetna propozycja do nauki picia w domu. Może być także stosowany jako miseczka na kaszkę czy zupkę.
- Kubek ze słomką - jest to doskonałe rozwiązanie w podróży i na spacerze. Kubki dla dzieci ze słomką niejednokrotnie nie stanowią wyzwania dla maluszków, gdyż te intuicyjnie potrafią się z nich napić już podczas pierwszej próby. Najlepiej wybierać te modele, które zakończone są obciążnikiem, dzięki któremu można ugasić pragnienie, trzymając kubek w dowolnej pozycji. Maluszek w trakcie picia z tego bidonu ćwiczy mięśnie twarzoczaszki, szczególnie te oddziałujące na umiejętność artykułowania głosek. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu uczy się ono faz wdechu i wydechu.
- Kubek 360 - jest to kubek niekapek, który nie zawiera ustnika. Zamiast tego wyposażony jest w zatyczkę, która zatrzymuje płyn w środku. To doskonała propozycja do zastosowania zarówno w podróży, jak i w domu.