Jak często powinno się je wykonywać?Pamiętaj o profilaktycznym USG piersi! |
17.11.2022. Radio Elka | ||
Dlaczego warto wykonywać USG piersi? Zmiany nowotworowe są schorzeniami, które budzą obawy u każdego. Obecnie dzięki postępom medycyny wiele z nich można skutecznie leczyć, zwłaszcza te wcześnie zdiagnozowane. Żeby jednak możliwe było rozpoznanie choroby w pierwszych stadiach zaawansowania, konieczne jest wykonywanie systematycznych badań kontrolnych, takich jak np. USG piersi czy mammografia. Rak piersi, czyli nowotwór złośliwy, jest chorobą odpowiedzialną za ponad 20% groźnych zmian nowotworowych u kobiet. Zachorować może każda, ale wymienia się czynniki predysponujące, takie jak np.:
Co pozwala wykryć badanie ultrasonograficzne piersi? Niestety, rak piersi, pomimo że jest to choroba bardzo poważna i zagrażająca życiu, we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Bardzo często do pierwszych symptomów należy obecność guzków wyczuwalnych w trakcie dotyku. USG piersi (sonomammografia) pozwala na zobrazowanie struktur gruczołów sutkowych i węzłów chłonnych zlokalizowanych w dołach pachowych. Za pomocą tego badania możliwa jest ocena wielkości i budowy ewentualnych zmian patologicznych. Badanie USG piersi polega na generowaniu fal ultradźwiękowych, które nie oddziałują na komórki organizmu, a zostają ”odbite” od tkanek i narządów, zapisane i przekształcone w obraz wizualny. Jest to więc metoda wysoce bezpieczna, która nie emituje żadnego promieniowania i nie wpływa na stan zdrowia. USG pozwala natomiast na bardzo szczegółową ocenę stanu narządów wewnętrznych. W trakcie badania USG piersi można sprawdzić, czy dana zmiana ma charakter torbielowy czy też przerostowy. Co ważne, USG piersi pozwala na wykrycie nieprawidłowości już we wczesnym stadium zaawansowania - także guzów, które nie są jeszcze wyczuwalne przy dotyku. Za pomocą ultrasonografu możliwe jest wykrycie guzków wielkości nawet zaledwie 3-5 mm. Bezwzględne wskazania do USG piersi - niepokojące objawy USG piersi to zalecana metoda profilaktyczna. Badanie takie wykonuje się także w przypadku urazów biustu lub przed planowanymi operacjami, także tymi z zakresu medycyny estetycznej. Bezwzględnie natomiast należy zgłosić się do lekarza po zaobserwowaniu objawów, takich jak np.:
USG piersi jako badanie kontrolne - jak często je wykonywać? Rak piersi dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia, jednak chorują także osoby o wiele młodsze. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zaleca się, aby badanie USG piersi było wykonywane już u kobiet po 20. roku życia, z częstotliwością przynajmniej co 2 lata. U kobiet młodych, m.in. ze względu na gęstą strukturę gruczołów piersiowych, nie zaleca się badania mammograficznego - USG jest w tym przypadku bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą diagnostyczną. Z kolei kobiety po ukończeniu 30. roku życia powinny poddawać się profilaktycznym badaniom kontrolnym USG co roku. Częstotliwość ta wzrasta w przypadku zwiększonego ryzyka choroby, czyli u kobiet ze stwierdzonymi przypadkami raka piersi w rodzinie, ze stwierdzoną mutacją genów BRCA1 oraz BRCA2 lub długotrwale przyjmujących antykoncepcję hormonalną. Chcesz zadbać o profilaktykę i wykonać USG piersi? Zachęcamy do ustalenia terminu badania kontrolnego na stronie internetowej enelsklep.pl Źródła: 1. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi 2. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/badaj-piersi-pazdziernik-miesiacem-profilaktyki-raka-piersi,209.html 3. https://www.gov.pl/web/psse-mysliborz/kampania-profilaktyki-raka-piersi-badz-swoja-bohaterka 4. https://ktomalek.pl/blog/usg-piersi-kiedy-zrobic-badanie/w-1788 5. https://badania.znanylekarz.pl/blog/usg-piersi-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/ 6. https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-piersi-sutka/ |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama