MPWiK w Lesznie informujeNowe taryfy za wodę i ścieki |
07.06.2018. Radio Elka | ||
W ostatnim okresie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej miało miejsce bardzo dużo rewolucyjnych zmian dotyczących przepisów prawnych. Zmieniły się między innymi przepisy Prawa Wodnego i przepisy dotyczące zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne, a także na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej objął w miejsce Ministerstwa Środowiska kierownictwo nad działem administracji rządowej gospodarka wodna, który jest właściwym działem dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Lesznie zgodnie ze zmianą przepisów zobowiązane było do złożenia projektu wniosku taryfowego na okres 3 kolejnych lat w terminie do 12.03.2018 r. do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Oddziału we Wrocławiu. Wnioski dotyczące miasta Leszna, gmin Lipno oraz Święciechowa zostały złożone w terminie. W dniu 29 marca br. w sali narad Urzędu Miasta Leszna odbyła się konferencja prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji dla radnych i lokalnych mediów, na której prezes spółki Rafał Zalesiński wspólnie ze swoimi współpracownikami szczegółowo zaprezentowali kluczowe informacje prawne i finansowe odnośnie wprowadzenia nowych taryf za wodę i ścieki na wspomniane 3 lata. Złożone wnioski zgodnie z aktualnymi przepisami zawierały:
Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (u.z.z.w. ) w dniu 17 kwietnia 2018 r. dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie wszczął postępowanie w sprawie zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie miasta Leszna oraz gmin Święciechowa i Lipno na okres 3 lat. W trakcie postępowania administracyjnego, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, ustalono, że przedsiębiorstwo opracowało taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zgodnie z zasadami określonymi w art. 20 u.z.z.w. oraz z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie zatwierdzenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków. Przedłożona taryfa podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny, jeżeli wynik oceny, weryfikacji lub analizy, o których mowa w art. 24c ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków jest pozytywny. Organ regulacyjny w wyniku rozpatrzenia przedmiotowego wniosku stwierdził zgodność projektu taryfy oraz uzasadnienia przedstawionego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy Prawo wodne. Wnioskodawca ustalił niezbędne przychody uwzględniając w szczególności zmiany wielkości usług i warunki świadczenia oraz koszty wynikające z planowanych wydatków inwestycyjnych na podstawie wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dokonał również analizy zmiany warunków ekonomicznych wykonywania przez MPWiK w Lesznie działalności gospodarczej, w tym marżę zysku oraz dokonał weryfikacji kosztów związanych ze świadczeniem usług, poniesionych w roku obrachunkowym obowiązywania poprzedniej taryfy, ustalonej na podstawie ewidencji księgowej, z uwzględnieniem planowanych zmian tych kosztów w okresie obowiązywania taryfy pod względem celowości ich ponoszenia w celu zapewnienia ochrony interesów odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen. W związku z powyższym, że wynik oceny, weryfikacji oraz analizy przedstawionego projektu taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego oczyszczania ścieków jest pozytywny, zatwierdzono przedmiotowe taryfy. Nowe zatwierdzone ceny dla gospodarstw domowych:
Dla rodziny 4-osobowej zużywającej średniomiesięcznie 11 m3 wody skutki zmian łącznie cen wody, ścieków i stawek opłat abonamentowych będą następujące:
Prognozowany termin wejścia w życie taryf w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odbioru ścieków na okres trzech lat: Uwaga: Wyliczenia terminów oparte są na datach otrzymania decyzji przez MPWiK, stronami w postępowaniu administracyjnym są również gminy. W obszarze ścieków jedną z głównych przyczyn podwyżek cen jest nieunikniona inwestycja dotycząca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Spółka rozpoczyna realne działania inwestycyjne już w tym 2018 r., a jednocześnie podejmuje się wszelkie możliwe starania o finansowanie zewnętrzne na ten cel (w tym dotację unijną z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020). Podjęto szereg działań, aby zminimalizować dodatkowe obciążenie dla gospodarstw domowych. Wzrastające jednak koszty w firmie w ostatnim okresie (amortyzacja, podatek od nieruchomości z realizowanych wielu inwestycji) czy choćby fakt, że mamy de facto tzw. rynek pracownika i rynek wykonawcy (wynagrodzenia pracowników zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy rosną, mamy też droższe usługi choćby zagospodarowania osadów ściekowych), doszły też nowe opłaty wodne, powodują, że są one dla firmy ogromnym obciążeniem budżetu i realnym ryzykiem, że przedsiębiorstwo mogło by w takim wypadku generować wynik ujemny (co przełożyłoby się w przyszłości na brak pozyskiwanych środków finansowych z zewnątrz i w ostateczności braku realizacji np. wielu ważnych inwestycji w mieście i regionie). Spółka jest również w trakcie przedłożenia Radzie Miasta oraz Radom Gmin projektu nowego regulaminu dostarczania wody i ścieków, który ma zastąpić poprzedni z 2005 r. Następnie organy uchwałodawcze miasta i gmin przedłożą ostateczną wersją projektu organowi nadzoru do zaopiniowania. Po uzyskaniu pozytywnej opinii - rad miasta i gmin uchwalą regulamin, który jest aktem prawa miejscowego. Dotychczasowe regulaminy obowiązywać będą do dnia uchwalenia nowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w opracowywanym dokumencie nie znalazły się już zapisy wskazujące na terminy korzystania z wody bezpowrotnie zużytej. Zakłada się więc, że woda na cele ogrodowe (bez ceny za ścieki) będzie mogła być rozliczana cały rok! Szczegółowe informacje na mpwik-leszno.pl zakładka Strefa klienta |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama