Wspólnie z małżonkiem czy samodzielnieJak rozliczyć deklarację podatkową? |
10.02.2021. Radio Elka | ||
Kiedy małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie? Wspólne rozliczenie PIT 2021 nie jest możliwe, jeżeli związek małżeński został zawarty w 2020 roku. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy zawarcie związku małżeńskiego miało miejsce na początku, czy też na koniec roku. Małżonkowie, aby móc rozliczać się wspólnie, muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (w praktyce pokrywa się on z rokiem kalendarzowym). Małżonkowie nie mogą także dokonać wspólnego rozliczenia, jeżeli:
Co daje wspólne rozliczenie małżonków? Małżonkowie zwykle decydują się na wspólne rozliczenie ze względów praktycznych. W takiej sytuacji składana jest bowiem jedna deklaracja podatkowa, zatem wystarczy jednorazowe jej wypełnienie. Niemniej jednak wspólne rozliczanie PIT niesie za sobą duże korzyści, jeśli jeden ze współmałżonków wpada w drugi próg podatkowy. Przy wspólnym rozliczeniu małżonek, który przekroczył drugi próg, nie będzie musiał zapłacić wyższego podatku. Drugi próg podatkowy wynosi obecnie 85.528 zł. Jeżeli zaś tylko jeden małżonek osiąga dochody, we wspólnym rozliczeniu można skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek drugiego małżonka. Obniży ona podatek do zapłaty. Kiedy wspólne rozliczanie małżonków się nie opłaca? Czasami na wspólnym rozliczeniu można więcej stracić niż zyskać. Dzieje się tak w kilku określonych przypadkach:
Zdaniem eksperta: Rozliczenie wspólne prawie zawsze przyniesie nam korzyści lub będzie neutralne. Istnieje jednak sytuacja, w której rozliczenie z małżonkiem może wyjść gorzej niż rozliczenia indywidualne. Nie jest to częsty przypadek, aczkolwiek kiedy wspólny dochód małżonków jest niższy niż 85.8528 zł, a jeden z nich zarabia w przedziale między 8000 a 13.000, wówczas tracimy na kwocie zmniejszającej podatek - przypomina Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki, produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT. Neutralna sytuacja podatkowa - czy warto rozliczać się razem? Czasami wspólne rozliczenie nie wpłynie na zmniejszenie podatku do zapłaty. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zarobił minimum milion złotych w roku podatkowym. Będzie on zobowiązany do zapłaty daniny solidarnościowej bez względu na to, jak niskie są dochody drugiego małżonka. Czy więc wspólne rozliczenie PIT będzie korzystne? Generalnie jest ono wygodne, gdyż nie trzeba wypełniać dwóch osobnych deklaracji. Stąd też w neutralnych przypadkach małżonkowie często decydują się na złożenie wspólnej deklaracji podatkowej. |
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
|
reklama
reklama