Start arrow Koszykówka arrow Koszykarze z Rydzyny zostają w grze o finał

Rycerze Rydzyna - AZS UMCS Start Lublin 97:82

Koszykarze z Rydzyny zostają w grze o finał

15.05.2021. Radio Elka, Marcin Hałusek

(fot. Rafał Paszek)
Kilka minut przyspieszenia w trzeciej kwarcie wystarczyło, by pojedynek koszykarzy z Rydzyny i Lublina z wyrównanego zmienił się w dość jednostronny. Podopieczni Jędrzeja Jankowiaka wskoczyli na wyższy poziom i bardzo pewnie pokonali Start Lublin 97:82. W półfinałowej rywalizacji jest zatem remis 1:1, wszystko rozstrzygnie środowe starcie w Lublinie.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Jak na spotkanie o dużą stawkę przystało, mecz długo był wyjątkowo zacięty. Wymiana ciosów rozpoczęła się już w pierwszej kwarcie, zespoły szły „łeb w łeb” i dopiero w końcówce dwie akcje gości dały im niewielką przewagę. Po 10 minutach Start prowadził w Rydzynie 24:19 i był na dobrej drodze, by wyeliminować Rycerzy z walki o finał play-off 2 ligi.

Podopieczni Jędrzeja Jankowiaka szybko jednak odrobili dystans. Już w pierwszej akcji drugiej ćwiartki za 3
trafił Gerard Świerczyk, potem punkty dorzucił Michał Samolak, Kamil Chanas wykorzystał rzut wolny i Rycerze wygrywali 25:24. Po kilku minutach wyrównanego spotkania koszykarze z Rydzyny zaczęli budować przewagę. Po akcji Macieja Rostalskiego na tablicy pojawił się wynik 40:33.

Do końca pierwszej połowy półfinaliści toczyli twardy, zacięty pojedynek, a wynik do przerwy został ustalony rzutami wolnymi. Rycerze prowadzili po 10 minutach 46:40. Do tego momentu statystyki spotkania mówiły jedno - mecz był wyjątkowo wyrównany. Koszykarze z Rydzyny i Lublina trafiali z identyczną skutecznością wynoszącą 44 procent, drużyny miały niemal taką samą liczbę zbiórek i asyst. Rycerze przeprowadzili więcej akcji, ale goście częściej trafiali za 3.

Po wznowieniu przez około 7 minut mecz wciąż był „na styku”. W połowie kwarty ekipa Jędrzeja Jankowiaka prowadziła zaledwie 57:54. Potem jednak nastąpiło przyspieszenie. Od akcji 3+1 w wykonaniu Kamila Chanas Rycerze wyraźnie złapali wiatr w żagle. „Trójki” Dawida Bręka oraz Chanasa zrobiły różnicę. Po trzech odsłonach drugiego meczu półfinału rydzyńscy koszykarze odskoczyli na 76:59.

W ostatniej partii skupili się pilnowaniu wyniku. Nie mieli większych problemów z utrzymaniem przewagi. Pojedynek wprawdzie znowu się wyrównał, ale dystans wypracowany przez Rycerzy nie malał. W 37 minucie, po akcji Dawida Bręka przewaga gospodarzy wynosiła aż 24 punkty (95:71). Ostatecznie podopieczni Jędrzeja Jankowiaka pokonali zespół z Lublina 97:82 i wyrównali stan półfinałowej rywalizacji. Decydujący trzeci mecz odbędzie się w środę w Lublinie.

Rycerze Rydzyna - AZS UMCS Start Lublin 97:82, w kwartach (19:24, 27:16, 30:19, 21:23)
Punkty dla Rycerzy rzucili: Kamil Chanas 27, Dawid Bręk 22, Maciej Rostalski i Szymon Milczyński (13 zbiórek) po 12, Adam Nawrocki 8, Gerard Świerczyk 7, Mateusz Bręk 5, Michał Samolak 4. Dla Startu najwięcej Michael Gospodarek 27.