Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno 13-latka na hulajnodze zderzyła się z rowerzystą
To już kolejny alarmujący przypadek
13-latka na hulajnodze zderzyła się z rowerzystą
12.05.2026. Radio Elka, Emilia Wojciechowska
(Fot. iStock)
Najpierw potrącenie 81-latki na ścieżce pieszo-rowerowej, teraz zderzenie 13-letniej użytkowniczki hulajnogi elektrycznej z rowerzystą. Policja bije na alarm i przypomina: hulajnoga elektryczna to nie zabawka, a chwila nieuwagi może skończyć się tragedią.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Jak informuje Komenda Miejska Policji w Lesznie, do zdarzenia doszło 9 maja po godzinie 17.00 w Święciechowie, na skrzyżowaniu ulic Ułańskiej i Kościelnej. Według wstępnych ustaleń policji, 13-letnia użytkowniczka hulajnogi elektrycznej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 27-letniemu rowerzyście, doprowadzając
do zderzenia.
To kolejny incydent z udziałem młodych użytkowników hulajnóg elektrycznych w regionie - i kolejny sygnał ostrzegawczy dla rodziców oraz samych nastolatków.
Zaledwie tydzień wcześniej doszło do bardzo podobnej sytuacji. Nastolatek poruszający się hulajnogą elektryczną najechał na 81-letnią kobietę spacerującą ścieżką pieszo-rowerową przy Alejach Konstytucji 3 Maja.
Takie zdarzenia pokazują, że rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych idzie w parze z coraz większym ryzykiem. Młodzi użytkownicy często poruszają się szybko, nie zawsze znają przepisy albo lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Policjanci przypominają, że kierowanie hulajnogą elektryczną wiąże się z konkretnymi obowiązkami i przepisami.
Osoby między 13. a 18. rokiem życia muszą posiadać kartę rowerową, by legalnie poruszać się takim pojazdem.
Kierujący powinni korzystać przede wszystkim z dróg dla rowerów lub pasów ruchu dla rowerów. Jazda po chodniku jest dopuszczalna jedynie wyjątkowo — z prędkością zbliżoną do pieszego i przy bezwzględnym ustępowaniu pierwszeństwa pieszym.
Przepisy zabraniają także przewożenia pasażerów, korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy czy przewożenia przedmiotów utrudniających kierowanie.
1. Dodane przez kok, w dniu - 12-05-2026 09:33 442 Policja zamiast bić na alarm nie się weźmie do roboty i kontroluje prędkość hulajnóg. Nie z 'suszarką', ale proaktywnie. Zatrzymanie, kontrola prędkości max. na rolkach i tyle. Ostatnio widziałem gościa na tym ustrojstwie jednokołowym jak śmigał lekko ponad 50km/h chodnikiem.
2. Dodane przez Krzysztof, w dniu - 12-05-2026 09:53 344 Dajmy jeszcze więcej praw "kierowcom" hulajóg i rowerów, czerwone pasy, pierwszeństwa itd. Spotykam się notorycznie, że przejeżdżają po pasach dla pieszych ze świadomością że mają pierwszeństwo. Inny temat to "profesjonalni" kolarze, którzy jadą szosą a obok ścieżka rowerowa, ale z kostki i im tyłek wytrzęsie, więc a jak szosą a pojazdy grzecznie niech jadą za nimi (patrz odcinek we Włoszakowicach). Tu rola Policji by "widzieli" także takich "kierowców" jednośladów. Może jakieś akcje by zrobili i pouczyli mandacikiem jednego czy drugiego.
3. Dodane przez Pl, w dniu - 12-05-2026 09:56 321 Często jeżdżę rowerem i widzę hulajnogi pozostawiane na środku chodnika. Nawet wczoraj tak było. Młodzi ludzie jeżdżą bardzo szybko i często nieprzepisowo. Wyprzedzaja z każdej strony bez żadnego uprzedzenia.
4. Dodane przez Riki, w dniu - 12-05-2026 10:02 350 Większość hulajnóg przekracza 2-3 krotnie prędkość. Zapraszam choćby na deptak na Słowiańskiej, krótko mówiąc HORROR, gdzie SM, co z monitoringiem ? Tam małe dzieci, starsze osoby, matki z wózkami się poruszają. Jakaś niemoc czy zmowa milczenia bo jeszcze nie doszło do tragedii ?
5. Dodane przez aaaa, w dniu - 12-05-2026 10:11 290 "Policjanci przypominają, że kierowanie hulajnogą elektryczną wiąże się z konkretnymi obowiązkami i przepisami." W pierwszej kolejności należy usunąć z dróg publicznych nielegalne hulajnogi. Plagą są pojazdy, które mogą jechać szybciej niż 20 km/h. Wczoraj jechałem 40 km/h samochodem a obok mnie hulajnoga po chodniku tuż przy wejściach do budynku. Strach wyjść z budynku na chodnik bo 100 kg rozpędzone do 40 km/h mogę na ciebie wjechać. To jest niepojęte. Co z tego, że wprowadzili kaski, jak tutaj chodzi o ochronę innych uczestników ruchu - pieszych , dzieci, rowerzystów , w których rozpędzony bez wyobraźni człowiek może wjechać i zabić. STOP NIELEGALNYM POJAZDOM !
6. Dodane przez Szanowny panie policjancie, w dniu - 12-05-2026 10:25 111 Polecam wziąć się za robotę po wloszakowicach gówniarze jeżdżą na jakiś suronach po chodniku i gdzie popadnie a to zapierdziela grubo ponad 100 na godzinę
7. Dodane przez do 2, w dniu - 12-05-2026 10:52 817 Przejedź się, ale rzetelnie, po regionie i po ścieżkach rowerowych rowerem szosowym. Mówię serio. Większości ścieżek nikt nie utrzymuje! Leżą tam kamienie, szkło, gałęzie, pełno piasku. Pominę, że jedziesz z prędkością 45-50 km/h. Przejedź się, wrócimy do tematu powiedzmy za 2 tygodnie.
Powiem Ci więcej. Utrudniam Ci życie dla mojego bezpieczeństwa. Kiedy mam na szali dwie wartości, czyli Twój święty spokój i moje bezpieczeństwo, oczywiste jest, że wybiorę to drugie. Ty się powściekasz za kółkiem a ja pojadę dalej.
8. Dodane przez ccc, w dniu - 12-05-2026 11:50 94 Zabronić w Lesznie hulajnóg! Mandaty kierowcom rowerów bez dzwonków. Rowerzyści nagminnie nie używają dzwonków.
9. Dodane przez Olek, w dniu - 12-05-2026 11:58 71 No i dalej będą jeździć tak, jak jeżdżą, zagrażając innym, bo po prostu czują się bezkarni. Ile mandatów wystawiono wariatom jeżdżącym na hulajnogach i rowerach za łamanie przepisów o ruchu drogowym?
10. Dodane przez do 2, w dniu - 12-05-2026 12:26 52 Popatrz dokładnie na jakość wykonania tych ścieżek w porównaniu do drogi dla samochodów. Przejedź ścieżką Gołanice - Święciechowa, odcinek w lesie. Tam korzenie drzew powyłaziły nad asfalt. Nigdy nie pojadę ścieżką w terenie zabudowanym na wioskach. W tym roku miałem cztery spotkania z samochodami. Jedno z uszkodzeniem roweru. Kierowcy wyjeżdżają z posesji na pewniaka i robią się problemy. Bramy są zabudowane albo zarośnięte krzakami, przez które nic nie widzą.
11. Dodane przez Pieszy, w dniu - 12-05-2026 12:27 61 Czy wszystkie chodniki w Lesznie są ścieżkami rowerowymi? No chyba nie, ale i tak na hulajnogach i rowerach ludzie jeżdżą dosłownie wszędzie. Samochody na ulicach, rowery i hulajnogi na chodnikach. A pieszy gdzie? Ma fruwać? A zgodnie z obowiązującym prawem chodniki są dla pieszych. Nawet gdy jest to droga pieszo-rowerowa, to pieszy jest uprzywilejowany.
12. Dodane przez Ddd, w dniu - 12-05-2026 12:43 90 Policja apeluje, a sama nic nie robi. Proszę redakcję o zadanie pytania za miesiąc do władz leszczyńskiej policji ile mandatów zostało wystawionych w przeciągu tego czasu w związku z łamaniem przypisów dot. Porusznaia się tymi pojazdami (maksymalna prędkość, zasadt jazdy na chodniku itd.)
13. Dodane przez Do 7, w dniu - 12-05-2026 12:54 52 Te kamienie czy szkło same na ścieżkę nie wskoczyło. To raczej kultura użytkowników, a raczej jej brak.
14. Dodane przez Rafi, w dniu - 12-05-2026 13:19 09 Kierowcy samochodów więcej powodują wypadków i groźniejszych w skutkach.
15. Dodane przez Rafi, w dniu - 12-05-2026 13:27 11 Do 13. Brak kultury użytkowników samochodów którzy najeżdżają na kamieniste pobocze.
16. Dodane przez Krzysztof, w dniu - 12-05-2026 13:33 53 DO 7 Tzn. że jak droga jest dziurawa, to mogę jechać autem po ścieżce bo to dla mnie bezpiecznej bo jadąc dziurawą drogą mogę wpaść w dziurę albo jak ją omijam zderzyć się innym pojazdem. Po to robi się ścieżki, żeby było bezpiecznie dla Ciebie rowerzysty i dla mniej kierowcy auta. Jeżdżę rowerem ścieżkami tam gdzie są i nie narzekam. A pewnością jest bezpieczniej na ścieżce. A jeśli na ścieżce są niebezpieczne przedmioty to można je usunąć samemu lub zgłosić do odpowiednich służb
17. Dodane przez Gsks, w dniu - 12-05-2026 14:19 80 Czy monitoring miejski działa? Na Słowiańskiej co rusz młodzież urządza sobie zabawy w szybkie przejazdy nie zważając na pieszych, a gdy sie pojawia patrol to nagle robią sie grzeczni. Przecież to aż sie prosi by wykorzystać monitoring do namierzania hulajnogowych cwaniaków, a następnie wyłapywania ch.
18. Dodane przez Weronika, w dniu - 12-05-2026 14:35 51 Na ul.Dąbrowskiego koło apteki gemini i koło galerii starówka na chodniku trzeba ODMALOWAĆ znaki. co dla pieszych a gdzie jadą rowerzyści. Tam chodzą i jadą jak chcą. Czekają na jakieś nieszczęście? Rowerzysta, który mija pieszego bez dzwonka na CHODNIKU!!!!!! od tyłu z prędkością F1 to potencjalny ZABÓJCA!!!!!!
19. Dodane przez M, w dniu - 12-05-2026 14:55 80 Chyba dwie dekady temu podobny problem był z quadami,szaleli po lasach, w Lesznie jeżdzili po parkach, policja szybko zrobiła z nimi porządek , a teraz od dłuższego czasu nikt nie może sobie dać rady z tymi hulajnogami !
20. Dodane przez HENRYK, w dniu - 12-05-2026 15:58 63 Może w końcu rowerzyści zaczną korzystać ze ścieżek rowerowych bo to dla nich one są budowane !!! . Jedzie taki w obcisajkach drogą a obok idzie ścieżka rowerowa, jedyna myśl zatrzymać się prasnąć w pysk i pojechać dalej.... . Policja jedzie patrzy i nie reaguje !!!!
21. Dodane przez do 16, w dniu - 12-05-2026 17:26 35 Jadąc autem po drodze dla rowerów masz spore szanse kogoś zabić, rowerzysta jadący po drodze raczej nikogo nie zabije; tak trudno to zrozumieć? Ile kilometrów robisz tym swoim rowerem i gdzie? Przeszkadzają ci kolarze szosowi na drodze to zapraszam, użyczę ci mojego roweru i pojeździmy po twoich "ścieżkach", gwarantuje ci że po takiej jeździe już nigdy w życiu nie wsiądziesz na szosę
22. Dodane przez Henryk do 21, w dniu - 12-05-2026 20:16 12 Więc jedź jeździć tam gdzie możesz nie utrudniaj życia innym
23. Dodane przez jola, w dniu - 12-05-2026 21:05 20 W Kąkolewie na ulicy Pocztowej i Spacerowej dziewuszki jeżdżą we dwójkę na hulanogach bez kasków ponad 50km/h
24. Dodane przez Ela, w dniu - 12-05-2026 22:18 11 Wystarczy tylko pod komendą 17 stycznia i na korcza pod samymi oknami ni
25. Dodane przez Lozo, w dniu - 13-05-2026 16:34 10 Na chodniku rowery hulajnogi a piesi na ulicy
reklama
26. Dodane przez do 22, w dniu - 13-05-2026 19:51 22 A może to ty utrudniasz mi życie?
27. Dodane przez Marek Wachowski, w dniu - 14-05-2026 08:48 00 zdecydowana większość użytkowników nie posiada karty rowerowej, ale za to pstro w głowie i 60 na liczniku.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.