Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Kościan arrow Polcopper złożył zawiadomienie. Firma wskazuje na nagrania świadków pożaru

Śledztwo po pożarze zakładu recyklingu

Polcopper złożył zawiadomienie. Firma wskazuje na nagrania świadków pożaru

13.05.2026. Radio Elka, Hania Ciesielska


Zdjęcie w tle przesłane przez mieszkańca Przysieki Polskiej
Spółka Polcopper wydała oświadczenie w sprawie poniedziałkowego pożaru na terenie zakładu recyklingu w Przysiece Polskiej. Zwraca w nim uwagę na nagrania z monitoringu oraz nagrania publikowane w sieci, które pokazują grupę ludzi obserwującą pożar z bliskiej odległości. - Deklarujemy pełną współpracę z policją przy dochodzeniu przyczyny wybuchu ognia – pisze mec. Anna Trocka. Firma poniosła duże straty, spłonął cenny sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Pożar w zakładzie recyklingu odpadów w Przysiece Polskiej wybuchł 11 maja, późnym wieczorem. Strażacy zastali płonące dwie maszyny do rozdrabniania materiałów. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się również na jedną z pobliskich hałd. Dzięki szybkim i sprawnym działaniom szybko udało się opanować pożar.
- Następnie przy użyciu ładowaczy, udostępnionych przez właściciela zakładu, przerzucono tę hałdę, aby sprawdzić czy ogień nie przedostał się do jej wnętrza - opisywał po zakończeniu kilkugodzinnej akcji Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Nie wiadomo co było przyczyną pożaru. Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie. - Oczekujemy na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa - powiedział nam Jarosław Lemański, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.

Pomoc
w ustaleniu przyczyny pożaru deklaruje spółka Polcopper. Jej pełnomocniczka, mec. Anna Trocka przesłała nam oświadczenie w tej sprawie. Zaznacza w nim, że specjalistyczne rozdrabniacze, które zostały zniszczone przez ogień w chwili zdarzenia były wyłączone z eksploatacji.
Przede wszystkim jednak zwraca uwagę na wyniki analizy monitoringu oraz materiałów publikowanych w mediach społecznościowych. Nagrania - jak wynika z oświadczenia - ujawniają okoliczności budzące poważne wątpliwości co do przebiegu zdarzenia. W pobliżu miejsca pożaru, po drugiej stronie torów kolejowych, przez cały czas rozwijania się ognia przebywała grupa kilkunastu osób. Zabezpieczone materiały wskazują, że osoby te obserwowały pożar, spożywając alkohol. Okoliczności ich obecności - zdaniem prawniczki - wymagają wyjaśnienia przez organy ścigania.
W oświadczeniu czytamy, że w związku ze sprawą złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz podjęto działania mające na celu pełne wyjaśnienie przyczyn i przebiegu pożaru, w tym ustalenie wszystkich osób mogących mieć związek ze zdarzeniem.


Pełny tekst oświadczenia:

Warszawa, dnia 12 maja 2026 r.
OŚWIADCZENIE POLCOPPER SP. Z O.O.

Działając jako pełnomocnik Polcopper sp. z o.o. z siedzibą w Przysiece Polskiej, w związku z pożarem, do którego doszło w dniu 11 maja 2026 r. około godziny 22 na terenie zakładu recyklingu należącego do Polcopper Sp. z o.o., wskazuję, że całkowitemu zniszczeniu uległy specjalistyczne rozdrabniacze wykorzystywane w działalności operacyjnej zakładu.

W chwili zdarzenia urządzenia pozostawały wyłączone z eksploatacji i nie prowadziły żadnych prac technologicznych ani operacyjnych.

Analiza monitoringu, zabezpieczonych materiałów oraz treści publikowanych w mediach społecznościowych ujawniła okoliczności budzące bardzo poważne wątpliwości co do przebiegu zdarzenia oraz obecności osób postronnych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca pożaru.

Bezpośrednio po drugiej stronie torów kolejowych, w strefie objętej oddziaływaniem pożaru, przez czas rozwijania się ognia przebywała grupa kilkunastu osób. Zabezpieczone materiały zdjęciowe oraz treści publikowane w mediach społecznościowych dokumentują sytuację, w której rozwijający się pożar stał się przedmiotem biernej obserwacji i swoistego widowiska. Ze zgromadzonych materiałów wynika także, że osoby przyglądające się spożywały alkohol, obserwując jednocześnie rozprzestrzenianie się ognia. Szczególne wątpliwości budzi sam fakt obecności tej grupy w miejscu odosobnionym, spożywając alkohol, bezpośrednio przy terenie zakładu i w czasie, w którym doszło do pożaru. Charakter oraz okoliczności tego zgromadzenia odbiegają od zwyczajowego zachowania ludzi, którzy przypadkowo znajdują się w okolicy zdarzeń pożarowych i jako takie wymagają szczegółowego wyjaśnienia przez organy ścigania.

W związku z powyższym złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz podjęto działania zmierzające do pełnego wyjaśnienia przyczyn i przebiegu zdarzenia, w tym ustalenia wszystkich osób mogących mieć związek z pożarem.

W wyniku pożaru doszło do zniszczenia mienia wielkiej wartości, obejmującego specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności operacyjnej zakładu.

Deklarowana jest pełna współpraca z organami prowadzącymi postępowanie.

Oświadczenie podpisane przez Annę Trocką, adwokat, pełnomocniczkę firmy Polcopper sp. z o.o.
 
Komentarze (30)
1. Dodane przez Czesio, w dniu - 13-05-2026 11:03 51 7
Ta a świstak siedzi i nawija....
2. Dodane przez kto wie, w dniu - 13-05-2026 11:04 46 7
taa jasne, a może ufo przyleciało podpaliło i odleciało ?
3. Dodane przez Zenon, w dniu - 13-05-2026 11:19 41 4
Może to krasnoludki ?
4. Dodane przez Krzysztof, w dniu - 13-05-2026 11:24 32 7
No widzicie. Wyjaśniło się.
5. Dodane przez tom, w dniu - 13-05-2026 11:31 25 3
Ścieme walą i odwracają kota ogonem
reklama
6. Dodane przez co?, w dniu - 13-05-2026 11:36 14 1
Jeszcze niewinny pójdzie siedzieć i zapłacić raczył bedzie. To Polska a nie elegancja Francja.
7. Dodane przez Xxx, w dniu - 13-05-2026 11:53 18 5
Tonący brzytwy się chwyta. Biedna prześladowana firma&
8. Dodane przez Taka prawda?, w dniu - 13-05-2026 11:56 18 2
Według firmy, to grupa pijaczków regularnie podpala odpady. W to chyba tylko wierzy prezes!
9. Dodane przez Cyrk dla gawiedzi?, w dniu - 13-05-2026 12:10 19 1
Jeśli monitoring nagrał grupkę osób obserwujących pożar i na tej podstawie robi się szum medialny mający poprawić wizerunek firmy to dlaczego to oświadczenie nie brzmi tak: "przejrzelismy nagrania wstecz z których jasno wynika, że osoby te mogą mieć bezpośredni związek z pożarem" ??? 
Dlatego, że nic takiego na tym nagraniu najwidoczniej nie ma.
10. Dodane przez lol, w dniu - 13-05-2026 12:12 16 3
Na monitoringu widać też jak kicia kocia przechodziła tamtędy trzy dni wcześniej! To zapewne łona rzuciła peta. Śmieszne próby zrzucenia winy na innych i odwrócenie uwagi od prawdziwych podejrzanych.
11. Dodane przez Jedno zło razem, w dniu - 13-05-2026 12:17 19 2
Dziwny trafem te śmietniska, to nawet w czasie ulewnego deszczu płoną. Nas zwykłych ludzi mają za głupców, którzy w każde perfidne kłamstwo uwierzą
12. Dodane przez On, w dniu - 13-05-2026 12:45 18 1
Dziwne jest to dlaczego ciągle tam się pali. Na innych zakładach recyklingu nie słychać o pożarach. Coś jest nie tak.
13. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 13-05-2026 12:47 20 1
(...) 
Dawno już powinna być zamknięta to firma na na naszym terenie. 
Jak mieszkaniec gdzie kolwiek puści czarny dym z komina to na 100% ma przyklejony mandat i jest opisany jako truciciel i posiadacz tzw kopciucha a ci palą się regularnie raz w kwartale no ale jak wydali oświadczenie to spoko możecie dalej truć palić i robić przekręty ......dziwie się tylko redakcji, że publikuje takie wypociny
14. Dodane przez SilentBob, w dniu - 13-05-2026 12:53 16 0
Może mieli apetyt na pieczone pianki.
15. Dodane przez peterpan, w dniu - 13-05-2026 13:19 14 3
A skąd pani pełnomocnik wie ,ze to był alkohol.......? 
dobry maja monitoring z alkomatem
16. Dodane przez Ja, w dniu - 13-05-2026 15:10 2 14
A ja im wierzę wątpię by firma była tak..... By sama podpalać, chyba poprostu komuś to przeszkadza że taki zakład jest w wiosce 
Tak na moje sprawa się ma 
Na miejscu firmy dobra ochronę i kamery
17. Dodane przez Eda, w dniu - 13-05-2026 15:37 9 1
Przecież tu chodzi o miljardowe odszkodowania czego nie rozumiecie czym większy ogień tym lepsze odszkodowanie
18. Dodane przez Ja, w dniu - 13-05-2026 17:32 3 1
Dzisiaj płonie Polcoper w Pietrzykowicach pod Wrocławiem
19. Dodane przez Keram, w dniu - 13-05-2026 17:55 1 2
Eda naucz się poprawnie pisać a potem wysuwaj wnioski .
20. Dodane przez Obserwator, w dniu - 13-05-2026 18:46 7 0
Czy jest dostępne nagranie, gdy ta grupa ludzi jest na terenie zakładu ? Za torami to i ja mogę stać i przez całe 24h/7 dni w tygodniu
21. Dodane przez Hela, w dniu - 13-05-2026 19:32 3 0
A przy tamtych pożarach też było dochodzenie ????wszystkie trzeba sprawdzać i wnosić oskarżenie inaczej za wszystkie pożary trzeba by obciążyć kosztami gaszenia pożaru właścicieli .
22. Dodane przez Linka, w dniu - 13-05-2026 19:33 5 0
Dobry żart tymfa wart !!!
23. Dodane przez do kom 8, w dniu - 13-05-2026 21:58 2 0
Oswiadczenie tej pani ma skierowac dochodzenie w innym kierunku. Tylko o tym w tym oswiadczeniu chodzi, o nic wiecej.
24. Dodane przez mieszkaniec Leszna, w dniu - 13-05-2026 22:17 0 0
;)
25. Dodane przez Antypis, w dniu - 14-05-2026 04:56 0 0
To już 3 raz wtym roku czyli jeszcze 9 razy i roczek zaliczony, teraz 06,07 miesiąc
26. Dodane przez PREZES, w dniu - 14-05-2026 08:32 1 0
ROZUMIEM ŻE GMINA W PLANIE OGÓLNYM ZMIENIŁA PRZEZNACZENIE TEGO TERENU...?
27. Dodane przez Ben, w dniu - 14-05-2026 09:03 2 1
Chyba te rozdrabniające maszyny były dobrze ubezpieczone ??
28. Dodane przez Czytelnik, w dniu - 14-05-2026 10:54 3 1
Firma do zamknięcia, powinny iść dotkliwe kary. Nawet jeśli założyć że to wszystko to "nieszczęśliwy zbieg wydarzeń" to każdy widzi że notorycznie zakład nie radzi sobie z pożarami. Brak wprowadzenia skutecznych środków w kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego, negatywny wpływ na środowisko - to się klasyfikuje do wyciągnięcia konsekwencji. I w przypadku szarego obywatela z pewnością by nastąpiło.
29. Dodane przez kościaniak, w dniu - 15-05-2026 11:51 1 0
No przecież wszem i wobec wiadomym jest, iż sprawcą pożaru jest nie kto inny jak kultowy Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców. A tak na poważnie, to oni sobie jaja robią. Ciekawe co na to "policmajstry" i "prokórator", którzy to swego czasu, uważając wszystkich za kompletnych idiotów, w pełnym majestacie prawa, uznali, że jeden z dotychczasowych pożarów spowodowany został przez niedopałek papierosa, wyrzucony z okna przejeżdżającego pociągu. Śmiem podejrzewać, że winnymi kolejnego pożaru, w tej jakże zacnej firmie "recyklyngowej", który na bank wydarzy się w niezbyt długim okresie czasu, obarczeni zostaną pogrobowcy Wervolfu, tajnej organizacji dywersyjno-sabotażowej.,,,
reklama
30. Dodane przez Roma, w dniu - 15-05-2026 12:08 1 0
Widzę że wszyscy już wydali wyrok, sami prokuratorzy, znawcy tematu. A jeśli prawda okaże się inna ?
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
Dom w cenie mieszkan... Bojanice 440000
Działka pod twój wym... świerczyn... 269000
Dom blisko jeziora!Perkowo 930000
Sklep przyzakładowyGóra 5000
Działka budowlana w ... Krzycko w... 88500
reklama
reklama
habit
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj