Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Karpiński o podwyżce opłaty śmieciowej
O tym się mówi
Karpiński o podwyżce opłaty śmieciowej
19.05.2026. Radio Elka, Jarek Adamek
(Fot. Archiwum)
Od 1 lipca opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w regionie leszczyńskim ma wynieść 45 zł od osoby. Jak wyjaśniał w audycji „O tym się mówi” Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, nowa stawka wynika z kalkulacji kosztów systemu, obejmującej ceny z przetargów oraz prognozowany wzrost ilości odpadów.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Karpiński podkreślił, że dotychczasowa stawka 33 zł była przez dłuższy czas utrzymywana dzięki wykorzystaniu nadwyżek z lat ubiegłych. Jak zaznaczył, średni koszt przypadający na jednego mieszkańca był już wyższy i według przedstawionych danych w pierwszych miesiącach roku wyniósł 39 zł. Nowa opłata ma zabezpieczyć finansowanie systemu
na okres obowiązywania nowych kontraktów.
W trakcie rozmowy dużo miejsca poświęciliśmy kosztom funkcjonowania samego związku. Według deklaracji przewodniczącego koszty administracyjne mają stanowić około 7 proc. całkowitych wydatków systemu, co przekłada się na około 3,40 zł z każdej opłaty, natomiast same wynagrodzenia pracowników to około 2 zł w przeliczeniu na jedną stawkę. Karpiński argumentował, że wspólny model obsługi 19 gmin pozwala ograniczać koszty w porównaniu z wariantem, w którym każda gmina prowadziłaby system samodzielnie.
Słuchacze pytali także o możliwość wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W odpowiedzi Eugeniusz Karpiński wskazał, że takie rozwiązania są prawnie możliwe, ale ich koszt musieliby pokryć pozostali mieszkańcy, dlatego związek ich obecnie nie stosuje. Podobnie tłumaczono brak indywidualnego naliczania opłat według ilości oddawanych odpadów, wskazując na ryzyko nadużyć i problemy, jakie taki model powodował wcześniej.
Mieszkańców czekają także zmiany organizacyjne związane z odbiorem odpadów. Od lipca szkło ma być zbierane w pojemnikach zamiast worków, co ma poprawić bezpieczeństwo i jakość surowca. Przewodniczący KZGRL przypomniał też, że od 1 lipca bioodpady nie mogą być wyrzucane w workach biodegradowalnych, ponieważ część z nich zanieczyszcza proces przetwarzania.
1. Dodane przez Jo, w dniu - 19-05-2026 12:16 368 Dlatego cieszę się że opuściłem ten polski dobrobyt.Mieszkam za granicą i stać mnie na śmieci. W Polsce wszystko drogie a zarobki niskie
2. Dodane przez Stefan, w dniu - 19-05-2026 12:16 871 Temu Panu już dziękujemy. Jaki wzrost ilości odpadów, skoro panstwo zrobiło z nas śmieciarzy i butelki oraz puszki targamy do sklepów?
3. Dodane przez hipo, w dniu - 19-05-2026 12:17 234 'Słuchacze pytali także o możliwość wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.' a podobno dziecko to największy skarb, który uratuje cię przed głodową emeryturą i poda herbatę na starość, to więc skarb czy zbędny koszt?
4. Dodane przez Mateo, w dniu - 19-05-2026 12:25 490 Rozumiem że tania cena odbioru odpadów w Poznaniu czy Warszawie związana jest z tym że miasta mają spalarnie za grube mln. To ja się pytam, ile kosztował durny system kaucyjny i ile kosztowało przykręcenie nakrętek do butelek czy nie można było doinwestować mniejszych miast w wyposażenie takiej spalarni w każdym mieście!? Na bzdury Unia pieniądze daje( w tym na KPO totalnie zmarnowane środki) a na to co trzeba to pieniędzy nie ma. Jeszcze pytanie czy ten kubeł na szkło będzie dostarczony klientom gratis czy jeszcze trzeba będzie se go kupić
5. Dodane przez A we Włoszakowicach!!!!, w dniu - 19-05-2026 12:25 331 Gmina Włoszakowice daleko polożona od Wysypiska w Trzebani a takze od innych wysypisk -ROZWIAZALA TO INACZEJ (taniej) - i nie ma tez spalarni odpadow. Gmina ta wypisała sie ze Zwiazku - KZGRL .. Sprawdzmy i podejrzyjmy jak oni to robia - gospodarnie -po wielkopolsku, porozmawiajmy z mieszkancami tamtej Gminy. Tu nie ma co straszyc ze: spalarnia odpadow iest nieodzowna??!!. Tak dalej pojdzie w tym tzw. Zwiazku (KZGRL) to Gminy z pow. Rawickiego odejda na swoje - juz na ostatnim Zgromadzeniu (podwyzkowym ) nikt z tamtych 5-ciu Gmin nie przyjechal - jestt to sygnał-- zaczyn własnego dzialania . . (mgr Anna C. Urzad Miasta i Gminy)Pozdrawiam Czytelnikow.
6. Dodane przez Dariusz, w dniu - 19-05-2026 12:31 550 Ciekawe jaka byłaby cena, gdyby odpady odbierały firmy z przetargu a nie jakiś związkowy, między gminny twór zarządzany przez urzędasów. W Kaliszu cena jest 34 zł, odbiera prywatna firma, w Koninie 29 zł, w Zielonej Górze 37 zł, w poznaniu 25 zł i 28 zł. Tam gdzie odpady odbierają prywatne firmy z przetargu ceny są znacznie niższe. Tam gdzie tworzy się dziwolagi ze stołkami dla urzędników, proszę sobie sprawdzić jakie mają wynagrodzenia i kto jest w zarządzie, choćby prezydent Rusiecki, i na stołku prezydenta i na stołku tego tworu w zarządzie.
7. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 19-05-2026 12:40 300 Komunizm wiecznie żywy.
8. Dodane przez LOL, w dniu - 19-05-2026 12:41 640 co za bzdury... przeciez ten człowiek nie wie co mówi... słuchałem i nie wierzyłem...
9. Dodane przez Luki, w dniu - 19-05-2026 12:42 451 Jeśli nie w workach bio czyli jak?na rympał...?latem będzie pięknie pachniało i będzie żer dla wszelkiego robactwa.Kto będzie mył te pojemniki ...my mieszkańcy ?czy w ramach tej podwyżki związek zapewni myjnie dla pojemników.Ma być drożej wygodniej dla odbiorcy odpadów ...jeden pojemnik ekstra ...niedługo każda frakcja będzie miała swój pojemnik ...gdzie to przechowywać ....wszystko to wygląda coraz gorzej
10. Dodane przez mieszkaniec Leszna, w dniu - 19-05-2026 12:44 420 Wywiad wg. warunków p. Karpińskiego. Brak dbałości o interes mieszkańców z terenu KZGRL. Prowadzący nie wykorzystał pytań zaproponowanych przez mieszkańców Leszna i podanych przez nich na portalu radia Elka. Jest prawdą, że Poznań ma spalarnię odpadów energetycznych, a Leszno takowej nie ma. Można było w MPEC wydudować co najmniej jeden blok spalający odpady energetyczne, niestety nasi " prominentni" i pozostali postawili na spalanie drogiej biomasy zamiast darmowych odpadów energetycznych z Trzebani. Wyjątkowo budząca wiele wątpliwości polityka naszego magistratu. Co w tej sytuacji obecny Prezydent p. G. Rusiecki? Wracając do Poznania i KZGRL. Poznań od czterech lat ma stawką 20 zł i brak zamiaru jej podwyższania, Leszno przez cztery lata 33 zł, a od 1 lipca 2026r. aż 45 zł.. Brak spalarni w Lesznie zmusza Centrum Gospodarki Odpadami reSort ( dawny MZO ) do dostarczania na swój koszt i płacenie za spalanie w cementowni chyba koło Opola wszystkich pozostałych odpadów, których nie może zagospodarować , czyli tzw. odpady energetyczne. Wedłyg mnie ta cała operacja podnosi opłatę o ok. 7-8 zł na mieszkańca., czyli stawka poznańska 20 zł + 8 zł= 28 zł. Według mnie obecna stawka za odbiór odpadów w ramach KZGRL winna wynosić 28 - 30 zł/ miesięcznie od mieszkańca, a w Lesznie jeszcze mniej zakładając, że koszty odbioru odpadów w Poznaniu i Lesznie sa porównywalne, a różnią się tylko kosztami zagospodarowania odpadów, gdyz Leszno nie ma spalarni. Wychodzi na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo znacznego zawyżenia kosztów odbioru odpadu i świadomego zaakceptowania tego faktu przez KZGRL i to winno być w trybie pilnym przeanalizowane i zweryfikowane może nawet przez organy majace stać na straży przestrzegania prawa.
11. Dodane przez Marek, w dniu - 19-05-2026 12:44 400 Robi się pomału cyrk z tego sortowania. Jeżdżę trochę po świecie i widzę jak do segregacji podchodzą inni. Nie będę tutaj nawet wspominał krajow takich jak Egipt, Tunezja, Turcja czy Grecja. Dlaczego jest tak, ze nas sie z każdej strony karze a inni mają na to wywalone i dobrze jest.
reklama
12. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 19-05-2026 12:44 262 Czeka Nas biedne życie. Kwota ta dla emerytów rencistow rodzin wielodzietnych przekracza możliwości. Co za tym idzie będziemy musieli powiększać dług. Zadłużanie mieszkan nie jest w tych czasach niczym Nowym . Nie mamy wyjścia. Albo jedzenie albo opłaty. Koszty administarcyjne porażają.
13. Dodane przez Polak, w dniu - 19-05-2026 13:02 181 Pytanie, jakie będą te pojemniki na szkło? Co z faktem, że jak będą przesypywane do zbiorczego zbiornika podczas zbiórki i stłuczą się? Ktoś o tym pomyślał? Czy tak rzeczywiście podniesienie opłat wynika ze wzrostu kosztów, czy też z braku wpływu pieniędzy, ponieważ staliśmy się zbieraczami plastiku i metalu na siłę (poprzez naliczenie opłaty do rachunku w sklepie), a MZO nie ma wpływy za oddawanie tworzyw i metalu?
14. Dodane przez Obywatel, w dniu - 19-05-2026 13:11 220 A więc tak, prognozują wzrost odpadów - raczej chcą się odbić na braku butelek oddawanych do butelkomatów, ciekaw jestem jak został wyliczony prognozowany ten "wzrost opadów" " Karpiński argumentował, że wspólny model obsługi 19 gmin pozwala ograniczać koszty w porównaniu z wariantem, w którym każda gmina prowadziłaby system samodzielnie." Czyli wspólnie jednak wszyło drożej XD
15. Dodane przez abc, w dniu - 19-05-2026 13:14 350 Wysłuchałem P. Karpińskiego, i dalej nie wiem gdzie są pieniądze ze śmieci przywożonych z ościennych województw? P. Karpiński twierdzi, ze to otrzymuje MZO, to ja teraz proszę zaprosić szefa MZO, niech wytłumaczy zyski tej firmy. Niestety MZO jest monopolistą i nie mamy innego wyboru, ale to nie znaczy, ze można nas okradać.
16. Dodane przez Dlaczego ????, w dniu - 19-05-2026 13:15 380 Coraz bardziej sortujemy śmieci. MZO już tego nie robi. Coraz rzadziej nam te śmieci zabieraja. Wcześniej co tydzień, a teraz wg harmonogramu np śmiecie zmieszane 2x w miesiącu zamiast 4x. Coraz dłużej śmieci przechowujemy w domu. Co zagraża naszemu zdrowiu. A opłaty są coraz więszke zamiast mniejsze. DLACZEGO???!!!!!!
17. Dodane przez Ghgg, w dniu - 19-05-2026 13:21 160 Jeszcze niech poda ile jest zarejestrowanych osób płacących z 3,40 to mi wygląda na koosmoos!żyć nie umierać a my za to płacimy proponuje panie Karpiński także zrobić przetarg na obsługę myślę że byście odpadli zaraz z tym 7%
18. Dodane przez MICHAŁ, w dniu - 19-05-2026 13:23 501 Zrobili z nas głupków,najpierw płacisz za butelkę,później w domu robisz składowisko,następnie jeździsz żeby to sprzedać,na końcu podnoszą opłaty za śmieci bo nie ma butelek i płacisz więcej.Ludzie jak barany się na to wszystko godzą. Wizytówka współczesnego upodlonego społeczeństwa które wierzy w te bajki klimatyczne serwowane przez cwaniaków ,którzy na tym zarabiają.
19. Dodane przez PL, w dniu - 19-05-2026 13:27 171 7%, 2 złote w każdej stawce to są konkrety ale nie podał prezes ile stawek mieszkańcy regionu wpłacają za te usługi! 100 000×45=4 500 000× 12mcy= 54 000 000 złotych? Koszt pracowników w miesiącu to 200 000 zlotych? Proszę podać ile stawek płacimy, płace Zarządu, stawki wypłacane członkom Rady Nadzorczej oraz kwoty wpłacane na wszelkiego rodzaju sponsoringi.
20. Dodane przez :), w dniu - 19-05-2026 13:42 181 uśmiechnijta się EJJ!
21. Dodane przez JanKo, w dniu - 19-05-2026 13:58 202 Z ciekawości, ile płacą ukraińcy mieszkający na terenie działania KZGRL? Stawiam dolary przeciw orzechów, że 0 (słownie: ZERO). Generują z pewnością ogromne ilości śmieci.
22. Dodane przez do 5 i do 6, w dniu - 19-05-2026 13:59 82 do 5 - pani mgr prosze zapytac mieszkancow Wloszakowic ile mają zbiórek objazdowych w roku (podpowiem: zero) i ile mają odpadów za darmo w PSZOK. Jak u nas zrobią tak jak we Włoszakowicach to wtedy 40zł bedzie spoko stawką;
do 6 - przeciez tu tez jest przetarg, ktory wygrało RCGO
23. Dodane przez Jak najszybciej ; zmiana Rządu.,!!, w dniu - 19-05-2026 14:17 197 Jak najszybciej zmiana Rządu - nie czekajmy- jutro 20 Maja na Placu Bankowym w Warszawie Generalny Strajk Solidarności o jakości życia w Polsce...-przybywajcie!! Marian.P. Gostyn
24. Dodane przez do 13. Dodane przez Polak,, w dniu - 19-05-2026 14:18 121 szklane łatwe do odzyskania będą tłuczone a plastikowe, które będą i tak mielone trzeba wozić do sklepu w całości, resztki żywności wyrzucać bez worków, bo widocznie ktoś uznał, że szczury głodują a i misie coraz częściej zaglądają na posesje
25. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 19-05-2026 14:27 180 Nie rentowne i przynoszące straty spółki się zamyka. Proste . Mamy w Lesznie spółkę byłe MZO (Nie wiem jak to się teraz nazywa ) trzeba wrócić do starego systemu i można będzie obniżyć koszty.... a tu kolejny prezes z-ca, sekretarki panie w administracji itd......ale najłatwiej dowalić cenę mieszkańca za śmieci i jeszcze je z łaską w PSZOKach odbierać patrz PSZOK w Święciechowie prywatny folwarki pani decyduje co oddasz ile oddasz i czy w ogóle będzie łaskawa tobie to przyjąć
26. Dodane przez Bajka, w dniu - 19-05-2026 14:36 214 Moja 5 osobowa rodzina: 5*40 = 200 zł miesięcznie Mam kompostownik Kubeł mieszanych raz w miesiącu. Segreguję wszystko co się da. 200 zł *12 miesięcy daje zawrotną kwotę 2400 zł
27. Dodane przez eh, w dniu - 19-05-2026 14:39 615 konkretnie i merytorycznie panie Karpiński, głowa do góry, ten (...) i tak tego nie pojmie..
28. Dodane przez Mańka, w dniu - 19-05-2026 14:49 241 Takich głupków z was zrobili !
29. Dodane przez Ika, w dniu - 19-05-2026 14:50 146 Brawo wszystko kosztuje ,a śmieci najwięcej, a że zrobili głupków ktorzy sami sie głupkami zrobili to nauczka raz wybraliście tuska wiedzieliście kim jest macie powtórkę z rozrywki ,nikogo nie żałuję,. Podwyższać nie bać się i tak z wami nikt się nie liczy tylko musicie sami na swych barkach unieść to co wam fundują !!!
30. Dodane przez dd, w dniu - 19-05-2026 14:53 331 Żądamy ujawnienia waszych wynagrodzeń , Premii, dodatków, płac za kilometrówki itd...!! Każdego pracownika zatrudnionego w UM, KZGRL !! Płace w dół !!
reklama
31. Dodane przez Damian, w dniu - 19-05-2026 15:13 221 Dokładnie. Płace wasze w dół ! Nie podoba się będą inni kandydaci. Bezpartyjni
32. Dodane przez Ek, w dniu - 19-05-2026 16:05 423 Ale komentarze czy nie rozumiecie czym więcej śmieci produkujemy to więcej płacimy to jest ekonomia . Take proste ale nie rozumiecie.
33. Dodane przez Wiktor, w dniu - 19-05-2026 16:07 81 Proponuję podnieść opłaty do 2 000 zł od osoby na 2 tygodnie i zobaczymy czy wszyscy ludzie wyjdą na ulicę (...)
34. Dodane przez Maciej, w dniu - 19-05-2026 16:13 164 Utrzymując tyle milionów Urzędników co się dziwić ,że takie ceny mamy. Urzędnik który nudzi się cały dzień zarabia więcej niż Murarz, zbrojarz, dekarz, hydraulik, Panowie przy robotach dróg, Panie kasjerki w supermarketach , Kierowcy Tirów spędzający 3 tygodnie w kabinie...! Porównanie skali prac ... Pensje urzędnika to powinno być płaca minimalna ! Dość biurokracji i utrzymywania tego towarzystwa ! Całe rodziny to Urzędy ! Na 40 lat blokują stanowiska.
35. Dodane przez deko, w dniu - 19-05-2026 16:13 241 przeciez mamy spalarnie smieci w przysiece polskiej , pali sie co srednio co miesiac wiec mozna podpisaj jakas umowe i moze bedzie taniej
36. Dodane przez Bart, w dniu - 19-05-2026 16:20 162 To jakieś kuriozum. Teraz dopiero będzie smród jak bio nie będzie można wyrzucać w workach biodegradowalnych. Czy Wy pseudo-specjaliści na głowę w tym związku upadliście? Przecież to przy domach jednorodzinnych będzie totalny syf. Może warto pójść po rozum do głowy i zacząć np. sprzedawać swoje worki spełniające warunki biokompostowania a nie pójście po durnej i najłatwiejszej dla Was ścieżce. Obraz nędzy i rozpaczy. I na deser 4=ty kubeł na odpady. To jest cyrk na kółkach i nadaje się na paski w TV!!!!
37. Dodane przez Wyborca, w dniu - 19-05-2026 16:44 152 Dajcie kogokolwiek jako kandydata na prezydenta ktory zadeklaruje wyjście z tej agencji postedniczej KZGRL a dostanie w xiemno mój głos i zapewne wygra wybory!
38. Dodane przez Ja, w dniu - 19-05-2026 17:01 65 I tak jest za tanio. Ludzie, nie szanujecie prezesa
39. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 19-05-2026 17:17 112 Czy ktoś może wie dlaczego MZO kupuje samochody dyrektorom ? To że prezes jeździ służbowym to każdy wie ale że dyrektorzy dostali służbowe auta to już jest cisza , więc teraz wiadomo dlaczego odbiór odpadów podrożał
40. Dodane przez Gość, w dniu - 19-05-2026 17:26 11 Pewnie mieszkancom podniosę ciśnienie, ale mieszkam już na Mazowszu, w mieście gdzie, niezależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym, opłata za wywóz nieczystości wynosi 60 złotych. Tam gdzie mieszka jedna osoba 30 złotych. Taka sytuacja.
41. Dodane przez Gość, w dniu - 19-05-2026 17:32 22 Skoro robimy już za sprzedawców bez wynagrodzenia, płacąc w kasach samoobsługowych to dlaczego nie możemy MY płacić więcej za to, że segregujemy śmieci? Ile jeszcze wytrzymamy? No nic...płaćcie i płaczcie.
42. Dodane przez CC, w dniu - 19-05-2026 17:33 161 Dlaczego my się musimy godzić na takie podwyżki? Czy nie ma instytucji, która skontroluje zasadność podniesienia opłat. Skoro inne miasta pobierają mniejsze opłaty to dlaczego w Lesznie wszyscy pokornie chylą głowę i wyciągają kasę z portfeli??
43. Dodane przez do 32, w dniu - 19-05-2026 18:05 71 Puknij się w łeb! Odpady miały być do recyklingu, wiesz co to? to jest odzysk, na odpadach masz zarabiać. Zasadniczo przy dobrej organizacji odpadowej to za zwrot opakowań się płaci. W Polsce to nie działa. W Polsce płacisz za to, że oddajesz odpady a firmy przetwarzające na tym zarabiają. Niemcy zarabiają na odpadach. Polska ma ciągle pod górkę, bo urzędasy to nie są przedsiębiorcy lecz niedojdy bez wizji i kompetencji. Nie pisz idiotyzmów bo nie masz pojęcia o sprawie.
44. Dodane przez mieszkaniec Leszna, w dniu - 19-05-2026 18:07 171 Pan Karpiński mówił o bardzo skromnych zarobkach swoich pracowników i także swoich. Ale podał, co potwierdził treścią swej relacji redaktor p. J. Adamek, cyt. " natomiast samo wynagrodzenie pracowników to około 2 zł w przeliczeniu na jedna stawkę".. Tych stawek miesięcznie w ramach KZGRL mamy 235 807, bo tylu mieszkańców gmin należących do KZGRL przekazuje odpady i wnosi opłaty na rzecz KZGRL. Stąd miesięczne wynagrodzenie pracowników KZGRL wynosi ogółem : 235807 X 2 zł= 471 614zł 471 614 zł : 37 pracowników= 12 746 zł Z jednej strony wg. wypowiedzi p. Karpińskiego pracownicy KZGRL łącznie z nim zarabiają bardzo skromnie, a z drugiej strony także w oparciu o jego wypowiedż średnio w miesiącu pracownicy KZGRL zarabiają 12 746 zł ( nieważe , czy to jest ze stażowym, z tzw. trzynastkąpremią jubileuszową, premią i Bóg raczy wiedzieć z czym jeszcze ) tyle właśnie zarabiają. Tylko ten fakt dowodzi" merytorycznej" wartości wypowiedzi p. Karpińskiego i tym samym ustalona stawka opłaty 45 zł za odbiór odpadów winna byż bez zbędnej zwłoki zweryfikowana w ramach gmin nalężących do KZGRL względnie Wojewodę Wielkopolskiego, a ostatecznie przez organy powołane do stania na straży przestrzegania praworządnosci.Stawka 45 zł absolutnie nie broni się wobec stawki 20 zł z Poznania, a argument ,że oni mają spalarnię a my nie nie w pełni uzasadnia rażącą wysokość opłaty 45 zł. Dlaczego, bo zarówno w Poznaniu jak i np. w Lesznie najpierw odpady trzena odebrać z nieruchomości. Tych odpadów w przeliczeniu na 1 osobę może nawet w Poznaniu być więcej niz w Lesznie. Dalej następuje proces dowozu odpadów do Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Koszty zapewne porównywalne. Później zagospodarowanie odpadów i tutaj koszty winny być porównywale za wyjątkiem odpadów, których nie da się zagospodarować, czyli tzw. chyba energetycznych. Te Poznań spala we własnej spalarni natomiast z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani na swój koszt odpady te przewożone prawdopodobnie do cementowni koło Opola i jeszcze płacą cementowi za każdą dostarczoną tonę ( Mg ) odpadów energetycznych. Moim zdaniem z miesięcznej opłaty każdego mieszkańca gminy członka KZGRL na ten cel przeznacza się 6- 7 zł miesięcznie. Dodając te 7 zł do opłaty miesięcznej Poznania nasza w ramach KZGRL winna wynosić 27zł do maksymalnie 30 zł. A dlaczego wynosi 45 zł? Bo tyle prawdopodobnie zażyczyło sobie Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami reSort jako spółka i będąc w koropracji, a zarząd KZGRL wysokie oferty znacznie przewyższające wyliczenia i założenia KZGRL przyjął bez zmrużenia okiem. I mamy taki efekt. Niebywałe. Pytanie - skąd KZGRL wziął górkę i niby finansował wysokie koszty odbioru odpadów w br? Na okres od 1 lipca 2026 - 31 grudnia 2027r. zarząd KZGRL przyjął planowane koszty ogółem w kwocie: 181 886 940 zł. Dzielac te koszty przez 18 miesięcy, to planowane miesięczne koszty ogółem wyniosą; 10.104 830. Dzieląc te koszty przez ilość mieszkańców KZGRL dostarczających odpady ( 235 807 ) wychodzi miesięczna opłata 42,86 zł. Czyżby zawyzwyżono to raz kolejny wysokość opłaty i w ramach KZGRL świadomie tworzy się kolejną górkę wbrew temu co powiedział p. Karpiński. Tak, czy siak problem wysokości opłaty za odbiór odpadów jest bardzo istotny, rodzi wiele wątpliwości i nawet podejrzeń i w trybie pilnym winien zostać zweryfikowany, ale nie przez kolejną konferencję prasową p. Karpińskiego.
45. Dodane przez .., w dniu - 19-05-2026 18:09 104 Jutro godz 12:00 Warszawa . Będzie strajk wstępny .
46. Dodane przez Jarek, w dniu - 19-05-2026 18:11 151 W tym całym związku zatrudnione są 43 osoby (źródło: BIP). To jest cholernie dużo! Wynagrodzenia - można poprosić o udzielenie informacji publicznej, ale zarząd ma bardzo duże, wyższe niż płaca prezydenta jakiegokolwiek miasta w Polsce. Rozrzutność w połączeniu z brakiem wizji i gospodarności. I płacimy za to my, mieszkańcy.
47. Dodane przez j, w dniu - 19-05-2026 18:14 143 Faktycznie skromnie. Urzędnicy zarabiają 12 746 zł !!!! Za przewracanie 5 kartek papieru ? Szczyt hipokryzji. Powiedzcie to 70% Polaków zarabiających najniższą krajową i na rękę 3700 zł !!!! i to pracując fizycznie-powinni zarabiać 3 x tyle co urzędnik -pasożyt. Bezczelność !
48. Dodane przez Pi, w dniu - 19-05-2026 18:16 101 Pisałem już kiedyś że nie będę wsypywał luzem do zmieszanych tylko w workach. Przyjdzie lato i gorąco muchy, robaki, i ten smród. Czy tam ktoś ma dobrze w głowie poukładane.
49. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 19-05-2026 18:36 91 Gmina Wloszakowice NIE ZRZESZONA W ZWIAZKU 30 zł od osoby posiadających kompostownik. Bez kompostownika 10 zł więcej.
50. Dodane przez M, w dniu - 19-05-2026 18:43 71 W innym regionie jest podwyżka o 1,50zł. od osoby , także najlepiej wykonać przetarg na wywóz odpadów i ciekawe czy lokalna firma będzie odbierać odpady.
51. Dodane przez M, w dniu - 19-05-2026 18:44 191 Oddajemy mniej plastiku , a za odpady płacimy więcej , paranoja .
52. Dodane przez Do Ek, w dniu - 19-05-2026 19:05 80 Ty chyba czegoś nie rozumiesz. Ludzi coraz mniej bo ujemny przyrost naturalny, wszystko segregowane bardziej jiż na zachodzie, a Ty powtarzasz głupoty o większej ilości produkowanych śmieci.
53. Dodane przez hmmm pytanko, w dniu - 19-05-2026 19:51 100 Mam pytania: czy ktoś kontroluje w jakim tempie Trzebania jest zapełniana i kiedy nastąpi zapełnienie 'pod korek' czyli na 100% ??? I jaki jest wtedy plan co robić dalej?
54. Dodane przez Hańba, w dniu - 19-05-2026 20:17 151 Legalna mafia śmieciowa w lesznie się rozwija dalej
55. Dodane przez Zniesmaczony, w dniu - 19-05-2026 20:19 81 Trzeba sprawdzić jakt kto z regionu głosował, czy był za podwyżką, i później w wyborach mi za to podziękować
56. Dodane przez YYYYYYYYYYYYYYYY, w dniu - 19-05-2026 20:25 130 Panie Karpiński? W Uchale Budżetowej na 2026r. Zgromadzenia Związku Międzygminnego KZGRL z dnia 19 grudnia 2025r. W planie wydatków na 2026r. zapisano: Paragraf 4010 Wynagrodzenia osobowe pracowników - 4.265.700 zł Panie Karpiński, w rozmowie z redaktorem p. J. Adamkiem mówiąc o wręcz ubogim wynagrodzeniu pracowników przez przypadek mijał się Pan z prawdą, czy być może świadomie mijał się z prawdą? Chociażby ten przypadek pozwala przypuszczać, że to spotkanie z redaktorem .p.J. Adamkiem mające określony jakże inny cel stało się wyłącznie konferencją prasową p. Karpińskiego na której przekazał to co przekazał. Kolejny przykład ,że dogłębna, fachowa i wnikliwa analiza zasadności opłaty 45 zł za odbiór odpadów jest wręcz konieczna. Panie Prezydencie Rusiecki. Jest Pan zastępcą p. Karpińskiego i niejako ponosi Pan odpowiedzialność za to co w KZGRL, ale trudno Mieszkaćy Leszna oczekują głębokiej analizy nowej opłaty i radykalnych wręcz zmian.
57. Dodane przez Azik, w dniu - 19-05-2026 20:29 71 Placice i bedziecie placic jeszcze wiecej, ponarzekacie sobie tutaj i toto wszystko, nic nie zrobicie. Kolejne wybory i znowu POPIS . moj Dziadunio mawial: czemus glupi - bos biedny, czemus biedny, bos glupi...
58. Dodane przez do kom 42, w dniu - 19-05-2026 21:09 31 Dlaczego wszyscy kraczą a nikt nie ma odwagi zgłosić do kontroli? Ile osób było na plenarmym głosowaniu? Wpuszczano czy nie ?Komunalny związek gmin jest kontrolowany przez organy nadzorcze takie jak Wojewoda oraz Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO), a także przez organy wewnętrzne gmin wchodzących w skład związku, organy samego związku oraz Najwyższą Izbę Kontroli (NIK)
59. Dodane przez xxx, w dniu - 19-05-2026 21:45 71 W Poznaniu opłata za wywóz śmieci w domkach jednorodzinnych wynosi 28 zł od osoby
60. Dodane przez Ad 32, w dniu - 19-05-2026 22:18 80 No właśnie nie rozumiem, coraz mniej śmieci wyrzucam, a coraz więcej płacę! Kiedyś miałem kubeł śmieci zmieszanych co tydzień, teraz mam poł kubla na 2 tyg, a płacę kilkukrotnie więcej. Ten śmieciowy monopol jest najgorszy ze wszystkich, bo nie mamy żadnego wpływu na cenę. Nawet za pół kubła zapłacisz więcej niż za prąd, z którego korzystasz codziennie przez cały miesiąc. To jakaś całkowita aberracja. Już pomijam jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby się zajmować jednym, a drugim.
61. Dodane przez Śmietnik, w dniu - 19-05-2026 22:58 130 PANIE KARPIŃSKI ILE MASZ PAN WYPŁATY NETTO MÓW PAN
SIEDZISZ PAN PRZY KORYCIE TAKA JEST PRAWDA
PRECZ Z PODWYŻKAMI PRECZ Z CZYNSZAMI KORYTO KORYTO KORYTO KORYTO KORYTO KORYTO
SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE TO ZŁO I EMPEC DRUGIE ZŁO
MOŻE UMYJ PAN TE SMIETNIKI BO SĄ TAK CZARNE ŻE STRACH DOTKNAC KLAPE OD ŚMIETNIKA ZEBY JAKIEŚ ZARAZY NIE DOSTAĆ
62. Dodane przez mieszkaniec, w dniu - 19-05-2026 23:01 80 Bo to biznes jest. No wiem na ludziach . Ten Naczelny musi przyjść pomydlić oczy i trochę poopowiadać a Wy i tak zapłacicie no bo nie ma wyjścia . Już zadecydowali ,przyklepali i się śmieją. że nic nie możecie zrobić. Od stycznia 55 zł.
63. Dodane przez Kolesiostwo, w dniu - 19-05-2026 23:17 110 Pan Prezes wyjaśnił w audycji i jego zdaniem to wystarczy aby w dalszym ciągu mógł sobie pobierać gigantyczne wynagrodzenia wraz z całą gromadką kolesiów. Moim zdaniem brak wolnego rynku w tej sprawie winduje ceny. Monopol w postaci tego związku to coś w rodzaju partii komunistycznej !
reklama
64. Dodane przez Ben, w dniu - 20-05-2026 06:25 50 Nauczyli się doić i doją bez opamiętania
65. Dodane przez Darek, w dniu - 20-05-2026 08:19 41 Nie zapominajcie że w gminie Włoszakowice śmieci odbierane są dwa razy nadziej to wcale nie jest tak wesolo
66. Dodane przez Michu, w dniu - 20-05-2026 08:26 52 Chore, Nikt nie będzie zbierał odpadów bio jak nie może wywalac w workach brązowych bio. Jak oni sobie to wyobrażają. I gdzie tu ekologia. nie będzie worków bio będzie trzeba myć non stop pojemnij na te odpady jeżeli ktokolwiek będzie jeszcze to segragował. Ja osobiście po takiej zmianie wywalal do mieszanych. Róbcie tak DALEJ a za chwile nikt nic nie będzie segregował.
67. Dodane przez Adam, w dniu - 20-05-2026 08:39 72 Jak bede musial trawe czy odpady bio wrzucac bezpośrednio do kosza to zawsze będzie wielki smród i cieknąca gnojówka na dnie takiego pojemnika. Po to kupuje drugie worki bio aby sie rozkładały i nie było syfu. MY SIĘ COFAMY, będzie smród i wiekszość osób zbierająca odpady bio po domach zacznie je wywalać do mieszanych. Każdy mi to mówi z kim rozmawiam na ten temat. CZY TU KTOŚ MYŚLI bo Karpiński oderwał się od rzeczywistości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
68. Dodane przez Iga, w dniu - 20-05-2026 09:23 70 W Niemczech (w jednym ze znanych i bogatych landów) 4 osobowa rodzina, za śmieci segregowane płaci 30 euro na kwartał - czyli za 3 miesiące i odpady do nas wysyłają. Opłaty u nas są skandaliczne. Stworzono KZGRL, który trzeba utrzymać, każdy dział ma dyrektora i armię pracowników.
69. Dodane przez takie tam sobie, w dniu - 20-05-2026 09:33 36 Temat BIO się uruchomił. Kom.36- Bart- krytykujesz pojemniki zamiast worków . Nic błędnego. Wygoda i porządek. U nas bio tylko w pojemnikach od 6 lat, też niektórzy wariowali, że nie w workach . I co? Po czasie przyznaliśmy rację- w pojemnikach bez porównania. Michu z kom.66- pisze o gnojowicy, smrodzie i czymś tak jeszcze. człowieku za gospodarowanie odpadami na swojej nieruchomości odpowiadasz TY. Jak będziesz dbał to tak będziesz miał. Koś trawę w tygodniu odbioru BIO to kiszonki miał nie będziesz.
70. Dodane przez leszczyniak, w dniu - 20-05-2026 09:45 68 Pan Karpiński bardzo profesjonalny gość. Czytając te pomyje, aż się wierzyć nie chce.
71. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 20-05-2026 11:19 60 Czyli jest dziura w budżecie i kasa gdzieś ucieka nie jest to cena adekwatna do kosztów tylko zawyżona.
72. Dodane przez aza, w dniu - 20-05-2026 11:35 61 P. Karpiński zatrudni więcej " swoich " ponieważ przejmuje kolejne budynki administracyjne po Lespinie.
73. Dodane przez Bartolini, w dniu - 20-05-2026 12:08 60 Na prąd taryfa, na gaz taryfa, a w śmieciach hulaj dusza, piekła nie ma, każda stawka dozwolona. Nie można tego inaczej nazwać, jak "mafia śmieciowa", a tych stawek inaczej jak "haracz", bo w żaden sposób nie możesz na nim zaoszczędzić. Choć byś miał małe wiaderko śmieci na miesiąc, to i tak 4 osobowa rodzina zapłaci prawie 200. SKANDAL. (...)
74. Dodane przez do kom 69, w dniu - 20-05-2026 12:13 50 Gdybyś miał trawnik byś nie pisał takich bzdur. Nie będę czekał dwa tygodnie z koszeniem trawy. Nie pisz również, że jest większy porządek wywalając bio bezpośrednio do pojemnika w kuchni bez worka. Mam znajomego gdzie to wprowadzili i zachwytu tam nie ma. Wieksza cześć olewa bio i wywala do mieszanych i u nas będzie podobnie. Ja odpowiadam za porządek na swojej nieruchomości dlatego na syf nie pozwolę. Zawsze można być od Karpińskiego i wciskać taki KIT.
75. Dodane przez do kom 69, w dniu - 20-05-2026 12:41 60 Jestem bardzo ciekaw gdzie tak jest od 6 lat. Uświadomisz nas??
76. Dodane przez janek, w dniu - 20-05-2026 13:28 150 Jak produkujemy wiece odpadów jak przyjmujemy nie swoje, żeby nie podkosić kosztów? Myślicie że ludzie są tak głupi i się na to nabiorą?
77. Dodane przez do osoby z kom 69, w dniu - 20-05-2026 14:52 40 Mistrzu ten kit możesz wciskać u siebie w domu, nas nie nabierzesz.
78. Dodane przez Hanka, w dniu - 20-05-2026 17:50 70 W zarządzie jedno wielkie kolesiostwo
79. Dodane przez Mega, w dniu - 20-05-2026 17:53 60 Jaki nierząd taki Włodarz jaki Włodarz taki prezes
80. Dodane przez Polska to piękny kraj a Leszno to eldorado, w dniu - 20-05-2026 22:28 50 Wytłumaczcie czemu Poznań iwarszawa płacą mniej Za śmieci Za wodę
A teraz hit według Donalda z Gdańska Mamy najtańsze paliwo a na Malcie jeszcze taniejropa 1 21euro Rudy Lis Nie cierpie tego kraju pracuje na czarno i g& no ze mnie mają
81. Dodane przez as, w dniu - 20-05-2026 23:45 60 Naprzyjmowali ludzi, którzy siedzą i się gapią w kamery, A zapłacić im trzeba. Jeśli ktoś nie umie zarządzać to znaczy,że jest niegospodarny, Najłatwiej przerzucić koszta na najsłabsze ogniwo. Mam nadzieję,że tym razem Wam się nie uda, Zarząd do wymiany
82. Dodane przez iras, w dniu - 21-05-2026 00:00 60 2 zł z 45zł idzie na wypłaty? 230 tyś.osób*2 zł /mies.-460ttyś zł/miesięcznie? 460*12 miesięcy-5520000zł niezłe pensyjki
reklama
83. Dodane przez abc, w dniu - 21-05-2026 11:23 50 Czekam na spotkania z obecnym Prezydentem, bo to również konsekwencje jego głosowania. Co to za Prezydent, który ma mieszkańcow w czterech literach?
84. Dodane przez .Adam, w dniu - 22-05-2026 18:17 20 Cały ten komunistyczny związek gmin to przechowalnia etatów. Utrzymujemy pasożyta w olbrzymiej ilości. Tylko zbiorowa, zorganizowana akcja i NIK który wejdzie, zrobi porządek.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.