Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Budynek po dawnej spółdzielni rolniczej zmienił się nie do poznania
Zachowano płaskorzeźby i modernistyczny daszek
Budynek po dawnej spółdzielni rolniczej zmienił się nie do poznania
20.05.2026. Radio Elka, Filip Wybieralski
(fot. Filip Wybieralski)
Budynek przy ulicy Słowiańskiej 54 w Lesznie dostał nowe życie i całkowicie zmienił wygląd. Dawny obiekt związany z gminnymi spółdzielniami rolniczymi został przebudowany na cele mieszkaniowe. Miejski konserwator zabytków Maciej Urban przyznaje jednak, że udało się ocalić kilka charakterystycznych elementów z czasów PRL-u.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
- Budynek właściwie dostał nowy kostium, taki modny, jak to dzisiaj jest, czyli jakieś czernie, szare elementy, trochę białego, większe okna. Ale udało się zachować relikt przeszłości - mówił Maciej Urban. Jak przypomina konserwator, obiekt przez lata stał pusty i nie był użytkowany. Dopiero zakup przez prywatnego inwestora sprawił, że rozpoczęła
się jego przebudowa. Sprawa trafiła jednak pod nadzór konserwatorski, ponieważ budynek znajduje się na granicy zespołu urbanistycznego Leszna objętego ochroną zabytków. Maciej Urban podkreśla, że choć to architektura z czasów PRL-u, obiekt miał swoje wartości. Zwraca uwagę przede wszystkim na modernistyczną konstrukcję żelbetową. Budynek został oparty na kilkunastu słupach w przyziemiu. Charakterystycznym elementem był też duży żelbetowy daszek przed wejściem, przypominający rozwiązania stosowane w hotelach z lat siedemdziesiątych. - Zależało nam na tym, żeby ten daszek został. Deweloper nie był szczęśliwy z tego powodu, ale udało się to uratować - mówił konserwator. Najbardziej charakterystycznym elementem, który przetrwał przebudowę, są jednak reliefy znajdujące się na południowej ścianie budynku. To płaskorzeźby przedstawiające ludzi pracy i sceny związane z rolnictwem. Jak tłumaczy Urban, były one mocno związane z dawną funkcją obiektu. Budynek był kiedyś centralą gminnych spółdzielni działających na terenie dawnego województwa leszczyńskiego. Reliefy miały nawiązywać właśnie do tej działalności. - To są takie wiejskie scenki, rolnicze, kojarzące się z dawnymi czasami - mówił Maciej Urban. Konserwator przyznaje, że zachowanie tych elementów nie było łatwe i wymagało negocjacji z inwestorem. Ostatecznie jednak udało się pozostawić fragment dawnej architektury w nowej, deweloperskiej odsłonie budynku.
1. Dodane przez xxx, w dniu - 20-05-2026 16:53 380 ożywienie tego monstrum przy rondzie dworcowym, to dopiero byłby wyczyn
2. Dodane przez Witek, w dniu - 20-05-2026 17:07 195 Kto jest teraz właścicielem obiektu?
3. Dodane przez ..., w dniu - 20-05-2026 17:39 162 bravo dla inwestora
4. Dodane przez Bolo, w dniu - 20-05-2026 17:43 2426 Pan Konserwator "wywalczył" daszek i ".. płaskorzeźby przedstawiające ludzi pracy i sceny związane z rolnictwem". Szacunek dla Pana Konserwatora, za za zachowanie elementów rolniczych. Chociaż ten element pozostanie, gdyż dzięki UE i obecnie rządzącym rolnictwo się zwija. Dowodem jest też dzisiejsza manifestacja w Warszawie.
5. Dodane przez Tedip, w dniu - 20-05-2026 17:48 2014 Jesteśmy karmieni następnymi głupotami i pomysłami pana konserwatora.
6. Dodane przez PL, w dniu - 20-05-2026 18:07 118 Czy to była Gminna Spółdzielnia Święciechowa czy Leszno? Jakiś sklep spożywczy kojarzę z tym miejscem? Ten nasz urbanista udał nam się bez dwóch zdań! Daszek obronił?
7. Dodane przez Kreskowka, w dniu - 20-05-2026 18:49 91 Do kom.6 Zanim ten budynek powstal w innym miejscu miescily sie tzw. PZGS byla to siedziba ogolna skupiajaca GS z poszczegolnych miejscowosci... Po wybudowaniu wlasnie tego budynku ktory jest teraz w innej wersji niz stal do 2023/4 roku zostaly przeniesione tu wlasnie PZGS....
reklama
8. Dodane przez Tedip, w dniu - 20-05-2026 19:11 202 Po pierwsze to nie jest budynek po rolniczej spółdzielni-proszę o konkrety.Druga rzecz to daszek-szpeci budynek i nie mogę zrozumieć poglądu konserwatora-chyba tu jakieś widzi mi się bo z estetyką nie ma nic espólnego.Po trzecie-co z zabytkowym murem przy kościele św krzyża.Kompletny brak wiedzy o sztuce budowlanej.Ile jeszcze tynków??i wydanych pieniędzy.
9. Dodane przez Leszczynianka, w dniu - 20-05-2026 19:26 133 Szkoda, że koloru elewacji konserwator nie przypilnował.
10. Dodane przez x, w dniu - 20-05-2026 19:28 153 Czy nie można było wymusić na inwestorze, żeby budynek nie miał tego podziału na szary/biały? Nie mógł być cały biały?
11. Dodane przez deeWlooper, w dniu - 20-05-2026 19:48 146 konserwator potrzebny tam jak świni siodło! rzeczywiście ma o co walczyć! za cudzą kasę najłatwiej się wymądrzać, niech konserwator da kasę na swoje dyrdymały, zobaczymy czy wtedy będzie tak wydziwiał! w tej starej budzie powstaje hotel, nikogo nie obchodzi zachowanie tam bzdur wymyślonych przez konserwatora, niech ten człowiek zejdzie na ziemię
12. Dodane przez Ktos, w dniu - 20-05-2026 19:50 410 Gdzie obietnicą konserwatora o odbubudowie empire w kościele św Krzyza Lesznie.
13. Dodane przez Do 7, w dniu - 20-05-2026 20:19 111 Dziękuję za info! Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni nie był w żaden sposób spółdzielczością rolnicza! Szkoda, że autor nie sięgnął do źródeł. Spółdzielnie Rolnicze w PRL-u istniały ale ich działalność polegała na czymś innym a na czym to ten wywołany odrobi zadanie domowe i napisze prawdę?
14. Dodane przez miłośnik Leszna, w dniu - 20-05-2026 20:24 90 W Lesznie zachowało się trochę obiektów architektonicznych: związanych z początkami woj. leszczyńskiego: mozaika na budynku WZGS przy Słowiańskiej, wieża kontrolna na lotnisku, rzeźby przy: Szybowników. 1 Maja, Mickiewicza, przy LFP, w parku J.A.Komeńskiego
15. Dodane przez Ono, w dniu - 20-05-2026 20:34 180 Bydynek po WZGS. Przed budynkiem na ul. Towarowej jest aktualnie przystanek MZK oraz przejeżdzają autobusy na dworzec PKS i wpadają w dziury asfaltowe - szkoda, ze tego nikt nie widzi a Miasto śpi snem zimowym. Tzw. kogel mogel Tama Kolejowa dziurasta Towarowa do lipy od strony Sniadeckich bez oznakowania czyli baz tabliczki i Słowiańska z rozsypujacymi się kamienicami, brawo Miasto za WiZYTOWKE. Zapraszam wjodarzy na spacer!!! Można rowerkiem!
16. Dodane przez XYZ, w dniu - 20-05-2026 20:46 62 Pamiętam, że gdzieś tam w latach 90-tych był sklep z jakimiś przedmiotami technicznymi, może samochodowymi... Mając 6-7 lat rodzice kupili pierwszy kanister na benzynę do malucha :D Mądrale pewnie poprawią
17. Dodane przez Myślę, w dniu - 20-05-2026 21:11 173 Był to budynek WZSR"SCH" - Wojewódzki Związek Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska ". Na piętrze mieściły się bodajże gabinety Prezesów. A na parterze był sklep GS.
18. Dodane przez do 16, w dniu - 20-05-2026 22:13 21 Sklep miał bardzo różny asortyment. Mieszkając w poblizu odwiedziła nas ciotka z rodzina z RFN u. właśnie w tym sklepie na parterze kupiła sobie piękne futro z nutrii. Pomimo, że było trochę za ciasne ale było ok...pewnie cena była dobra. Pamietam to jakby dzisiaj. Dla mnie to byl wtedy zupełnie inny swiat. Dla mnie osobiscie jest to piekny czasi piekny obszar miasta Leszna.
19. Dodane przez do komentarza nr 17, w dniu - 20-05-2026 22:15 142 Był to budynek WZGS "SCH" tzn. Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni " Samopomoc Chłopska"
20. Dodane przez ETS, w dniu - 20-05-2026 22:19 103 Firma szoruje po dnie a konserwator reliktami PRL-u przejmuje się?
Za odbudowę Świętego Szczepana wzieliby się. To przecież okres narodowego socjalizmu do spółki z socjalizmem wysadził budowę.
21. Dodane przez Do 19, w dniu - 20-05-2026 22:36 31 A ja myślę, że wcześniej był WZGS"SCH", a później na ostatnim etapie przekształceń był jednak WZSR"SCH".
22. Dodane przez ?!?!?, w dniu - 20-05-2026 23:42 50 Uzupełnienie do 17. poniżej parteru była "klubo-kawiarnia" Pani Marylka robiła świetną kawę. Kilka razy byłem w trakcie budowy tego budynku ( jako młody chłopak) na tz. :czynie społecznym" aby zarobić parę złoty. Akurat u pana prezesa Kazia buły płatne i tu w Lesznie jak i w Boszkowie, Rydzynie, Przybyszewie i kilu innych miejscowościach.
23. Dodane przez mieszkaniec, w dniu - 21-05-2026 01:22 111 deweloper nie był szczęśliwy z tego powodu oj jak mi przykro, że pan deweloper nie mógł całkowicie oszpecić budynku nie tylko kolorem elewacji ale także jej formą
24. Dodane przez mieszkaniec, w dniu - 21-05-2026 01:29 93 naprawdę muszę odnieść się do niektórych zamieszczanych tutaj komentarzy: tak, konserwator jest niezbędny, ponieważ historię i kulturę trzeba chronić, miasto udziela zgody na budowę więc ma prawo też wymagać, a naprawdę zachowanie jednej płaskorzeźby i daszku to nie są wymagania kosmiczne. nie mogę zrozumieć dlaczego w imię wolnego rynku mielibyśmy niszczyć nie tylko zapis historii ale też walory architektoniczne tego budynku. najlepiej aby wyglądał zupełnie jak betonowy kloc...
25. Dodane przez do kom. 11, w dniu - 21-05-2026 06:47 20 Panie Januszu, dziękujemy za Pana komentarz. Nie zawiódł nas Pan. Pana postawa jako Janusza oraz idąca z nią w pod rękę ignorancja jest zadziwiająca w swym rozmiarze.
26. Dodane przez Do kom. 20, w dniu - 21-05-2026 06:51 17 Oczywiście, w pierwszej kolejności potrzebne są nam nowe kościoły oraz odbudowa zniszczonych. Np. na mojej ulicy nie ma żadnego kościoła, a przydałyby się z dwie lub trzy nowe kapliczki osiedlowe. W weekend nie ma co robić, a tak... Nic tak nie cieszy oka, jak nowy, pusty kościół.
27. Dodane przez Ryszard Ochódzki., w dniu - 21-05-2026 07:31 51 ale czy to jest za moje pieniądze, czy nie za moje, bo nie wiem jak się odnieść do sprawy..?
28. Dodane przez xcz, w dniu - 21-05-2026 07:42 70 Ale poczekajcie. Ten daszek pasował razem z podłogą tego miejsca. Jak to będzie wyglądało w rezultacie? Czy daszek będzie tworzył całość? Gdzie jest foto tego dawnego miejsca?
29. Dodane przez foto, w dniu - 21-05-2026 07:55 45 W pobliżu.
30. Dodane przez Iza, w dniu - 21-05-2026 07:56 143 Bardzo się cieszę, że udało się uratować te elementy. Z niepokojem obserwowałam, czy płaskorzeźba zniknie pod styropianem. Są ludzie, którzy doceniają takie działania - dziękujemy.
31. Dodane przez Ton, w dniu - 21-05-2026 08:01 44 Zamieszkam tam. Lubię pociągi.
32. Dodane przez F/X, w dniu - 21-05-2026 08:15 33 Pan konserwator gada bzdury budynek nie stał pusty !!!
33. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 21-05-2026 08:51 124 Podziękowania dla pana Macieja Urbana za ocalenie reliefów oraz zadaszenia nad wejściem. Gdy zauważyłem, że rozpoczął się remont, obawiałem się, że te elementy padną jego ofiarą. Wielka szkoda, że inwestor widział w nich problem, a nie wartość, za którą można podążyć w projekcie modernizacji obiektu (choćby wybór innego koloru, np. piaskowego, który współgrałby z płaskorzeźbami) i w efekcie zdecydował się na kolejną nudną, modną elewację bez żadnej wartości. Na szczęście to jest w przyszłości łatwe do zmiany.
34. Dodane przez Tom, w dniu - 21-05-2026 09:15 90 Te płaskorzeźby są znanego artysty. Budynek wzgs pzgs wzsr nazw było parę. Prężna firma dzięki prezesowi krawcowi powstało parę rzeczy dobrych dla Leszna i regionu. Na tamte czasy taki nawet większy społecznik niż grys. Starsi pamiętają
35. Dodane przez ha, w dniu - 21-05-2026 09:20 71 Uważam, że wiele zabytków popada w ruinę zwłaszcza przez konserwatorów. O zmianach dotyczących rejestracji pojazdów zabytkowych już nawet nie wspomnę.
36. Dodane przez x, w dniu - 21-05-2026 11:35 90 Do 33. Dokładnie, ten szary ma się nijak do koloru płaskorzeźby. Elewacja powinna być piaskowa lub coś podobnego. Dlaczego tego nie nakazano inwestorowi?
37. Dodane przez Konserwator, w dniu - 21-05-2026 11:44 62 Naprawdę ładnie, ale zastanawiam się, kto pozwolił na tę niebieską elewację budynków PKS (chyba) zaraz za tym obiektem& Przecież to jest jakaś zbrodnia kolorystyczna!!!
38. Dodane przez ?!, w dniu - 21-05-2026 13:45 61 Ogólnie te trzy budynki jakieś oderwane (&) PKS, abc i ten oto nowy ;(
39. Dodane przez x, w dniu - 21-05-2026 15:30 50 Do 37. Tak, to jest zbrodnia na naszej wspólnej przestrzeni (tak jak wszelkie reklamy wieszane na płotach). Niestety taka jest nasza polska mentalność. Zbędne kolory, zbędne paski na elewacji. Większość decydentów nie zna takich pojęć jak umiar, minimalizm, spójność, harmonia.
40. Dodane przez Do wykomawcy, w dniu - 21-05-2026 15:59 30 Kolory kolorami ale widać że robili fachowcy
41. Dodane przez XXX, w dniu - 21-05-2026 16:38 32 Hotel pomalowany na biało to porażka. Jednak w mieście szybko się brudzi.
42. Dodane przez Leszczynianka, w dniu - 21-05-2026 16:52 72 Jakie będzie przeznaczenie budynku? Cele mieszkaniowe, tzn pewnie "mikro apartamenty" czy hotel?
43. Dodane przez Do34, w dniu - 21-05-2026 17:43 60 ....Kazimierz Krawiec - mieszkaniec Wilkowic od 1945 roku. Urodzit sie 21.02.1887 roku w Topoli pow. Pińczów....
....współzałożyciel Powiatowej Spótdzielni Handlowo-Rolniczej w Kowlu, prezes Rady Nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej w Różynie, prezes Kasy Stefczyka w Różynie, członek Związku Peowiaków W Kowlu. Zmarł w Wilkowicach w 1963 roku.....
...Na posta wybrany w pierwszych wyborach parlamentarnych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Funkcję sprawował w latach 1919-1922 - na czas trwania Seimu Ustawodawczeqo wybrany dla uchwalenia konstytucii lI Rzeczypospolitej)...
Informacje i zdjęcie pochodzi z biblioteki sejmowej.
44. Dodane przez Do26, w dniu - 21-05-2026 17:57 24 Polska albo będzie katolicka albo jej nie vędzie.
O tym wiedzieli Rosjanie (wybudowali wielką cerkiew). Wiedzieli prusacy (hakata ziemię dawała tylko osadników protestantom. Wiedzieli narodoi socjaliści (wysadzili Świętego Szczepana). Wiedzieli socjaliści (zrobili tam internat). Wiedzą liberałoqie (utrzymując tam urząd).
Tylko ty rżniesz głupa, ze nie wiesz o co chodzi.
Nawet Kosiniak z kościołów chce schrony robić. Więc z pożyczki SAFE (Security Action for Europe) można Szczepana odbudować przy okazji budowy schronu. Dwa piętra w dół schron w na poziomie 0 kościół. No i obowiązkowo przejście podziemne na dworzec i lotnisko w celu szybkiej ewakuacji.
reklama
45. Dodane przez do kom. 44, w dniu - 21-05-2026 19:31 21 KK jako organizacja, to jedno z większych nieszczęść jakie ten naród i tę ziemie spotkało. To co piszesz, to zwykłe demagogia dla ludzi o wąskich horyzontach. Ludzie i te ich religie, to takie pocieszne.
46. Dodane przez Adam, w dniu - 21-05-2026 19:45 40 Tam stuk puk, zgrzyty, piski z PKP i ich echo odbijające się o mury, kto lubi hałas w dzień i noc?
47. Dodane przez do kom 37, w dniu - 21-05-2026 19:50 15 Nie podoba wam się kolor niebieski unijny a unię chwalicie i cieszycie się z usuwania węgla, kolejnych obostrzeń w tym cyfrowych, biometrycznych... .. a w razie wyłączenia lub wyczerpania energii ( nazwa wygodniejsza...) pozamarzacie lub pozostanie wam las, jak was tam wpuszczą...? Czy przygotowują teren pod tożsamość unijną o czym świadczą próby stawiania flagi unijnej nad POLSKĄ i prawa unijnego nad KONSTYTUCJĄ? Tragiczna historia naszego narodu nicego wac nie nauczyła?
48. Dodane przez specjalista z 1300, w dniu - 21-05-2026 21:36 72 Kolory o współczynniku HBW mniejszym niż 20 nie powinny stanowić więcej niż 10 % całkowitej powierzchni elewacji. Antracyt użyty na tym budynku ma na szacunkowo 5-15. Błąd w sztuce budowlanej, niestety bardzo powszechny.
reklama
49. Dodane przez Jan, w dniu - 22-05-2026 11:57 60 No i robią ten daszek już dwa tygodnie i po co to? Dziwne miejsce i stworzone bez ładu i składu, nie Urban lecz urbanista winien zająć się czescia Leszna, MZZ mógłby się także zaangażować i ściąć krzoki kolo taxi, a drogi i ulice naprawić dziury, nogi można połamać i koło zgubić.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.