Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Straciła prawie 300 tys. zł w kryptowalutach
Oszustwo ,,na pracownika banku" zakończone zatrzymaniem w Krakowie
Straciła prawie 300 tys. zł w kryptowalutach
02.06.2026. Radio Elka, Filip Wybieralski
(Fot. Archiwum)
Leszczyńscy policjanci zatrzymali w Krakowie 20-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o udział w oszustwie, w którym mieszkanka powiatu leszczyńskiego straciła blisko 300 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy w Lesznie, na wniosek prokuratury, zdecydował już o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Jak informuje Monika Żymełka, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, sprawa miała swój początek pod koniec maja tego roku. Do 41-letniej mieszkanki regionu zadzwoniła kobieta podająca się za pracownicę banku. W rozmowie przekazała, że na dane osobowe kobiety miał zostać zaciągnięty kredyt i że konieczna jest natychmiastowa „tajna operacja bankowa”, która miała rzekomo pomóc w zatrzymaniu przestępców. Cała historia była jednak starannie przygotowaną manipulacją. Przez kolejne
dni pokrzywdzona była utrzymywana w przekonaniu, że bierze udział w działaniach zabezpieczających swoje pieniądze. W efekcie wypłaciła swoje oszczędności - ponad 80 tysięcy złotych - i przelała je na portfel kryptowalutowy wskazany przez oszustów. Dodatkowo część środków trafiła bezpośrednio na konta przestępców, a następnie została wypłacona w Warszawie. Na tym jednak nie koniec. W trakcie dalszej manipulacji kobieta zaciągnęła jeszcze trzy pożyczki w różnych bankach na łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych, które również zostały przelane na rachunki i portfele kryptowalutowe kontrolowane przez sprawców. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, 26 maja zgłosiła sprawę policji. Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej, we współpracy z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, szybko ustalili, że w proceder była zaangażowana co najmniej jedna osoba. Jak podkreśla policja, był to 20-letni obywatel Ukrainy, którego zatrzymano dwa dni później w Krakowie. Na jego konto miała trafić część wyłudzonych pieniędzy, które następnie przekazał dalej. - 20-latek usłyszał zarzut oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, co podnosi zagrożenie karą do 10 lat pozbawienia wolności - przekazuje Monika Żymełka. 29 maja Sąd Rejonowy w Lesznie, na wniosek prokuratury, zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. Śledczy nadal pracują nad sprawą i ustalają kolejne osoby mogące mieć związek z oszustwem. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. W tej sprawie pokrzywdzona przez cały czas była utrzymywana w kontakcie z oszustami, którzy krok po kroku instruowali ją, jakie operacje ma wykonywać i skutecznie przekonywali, że bierze udział w „tajnej akcji”. Jednocześnie odwodzili ją od kontaktu z policją oraz pracownikami banku, którzy próbowali ostrzec ją przed przestępstwem.
Funkcjonariusze przypominają, że tego typu mechanizmy działania oszustów sprawiają, iż odzyskanie utraconych środków jest wyjątkowo trudne.
1. Dodane przez Olek, w dniu - 02-06-2026 10:21 109 A ludzie mówią że taka bida a tu kasa po ulicach się kula
2. Dodane przez Renia, w dniu - 02-06-2026 10:35 216 Kobieta która dorobiła się takiej kasy ( może z mężem) i potrafi robić internetowe przelewy musi nie być głupia. A jednak, choćby nie wiem ile było ostrzeżeń, pouczeń zawsze znajdą się naiwni. No trudno widać tak musi być.
3. Dodane przez warzone, w dniu - 02-06-2026 10:38 170 i odzyska nic..... gratuluje.
4. Dodane przez Oligarchów, w dniu - 02-06-2026 10:38 232 99,9% tego typu wyłudzeń to ich robota. W miastach Dnipro, Lwów i Kijów są całe budynki pod telefoniczną działalność wyłudzającą i należą one do Oligarchów
5. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 02-06-2026 10:48 465 TAK ODPŁACAJĄ NA ZA POMOC I GOŚCINĄ W NASZYM KRAJU!
6. Dodane przez Peleryna z rynku., w dniu - 02-06-2026 10:50 422 Na front z tym oszustem!!!!!
7. Dodane przez xyz, w dniu - 02-06-2026 11:24 351 To jest niemożliwe, żeby nie było przecieków z banków na temat, kto ma dużo pieniędzy. Gdy jedna pani spojrzała prywatnie na konto prezydenta RP, administracja skarbowa zareagowała natychmiast. Kto i jak umożliwia podawanie danych z kont? KTÓRY TO BYŁ BANK? Co robi kontrola skarbowa?
8. Dodane przez arek, w dniu - 02-06-2026 11:31 153 mnie nie okradna bo niemam takich pieniedzy
9. Dodane przez JA, w dniu - 02-06-2026 11:39 250 Odebrał i przekazał dalej. Leszcz siedzi,a rekiny biznesu się bawią he he
reklama
10. Dodane przez do kom. 7, w dniu - 02-06-2026 11:42 280 Sam podejrzewam to samo, nie ma możliwości, że oni na ślepo atakują.
11. Dodane przez Norbi., w dniu - 02-06-2026 11:48 153 Czytam i nie wieżę, że można być tak naiwnym i jestem jeszcze wstanie pojąć, że kobieta wpłaciła kasę, ale pobranie kilku kredytów!!!!, tu już powinna się lampka czerwona w głowie zapalić. Dobrze, że nie kazali jej mieszkania i samochodu sprzedać, bo na pewno by to uczyniła Tyle i wszędzie o takich oszustwach trąbią i tak w miarę młode osoby na to się nabierają, dramat.
12. Dodane przez Ło żesz ty, w dniu - 02-06-2026 11:53 132 I co, myślicie że to robią frajerzy? Tu służby maczają swe lapska, frajerów już by dawno złowili
.
13. Dodane przez Jar, w dniu - 02-06-2026 12:14 150 41 letnia kobieta dała się tak oszukać. Gdyby miała 81 to rozumiem. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby uwierzyć w bajki oszustów. To aż trudno uwierzyć. Straciła oszczędności i olbrzymi kredyt. Jak zwykły człowiek potrzebuje kredyt to czasami ciężko dostać a jej jakoś szybko dali
14. Dodane przez obserwator, w dniu - 02-06-2026 12:23 261 Nie wierzę, że banki nie dają cynków potencjalnym oszustom, kto ile ma na koncie.
Mało tego, coraz częściej w sklepach płacąc banknotem o nominale 50 zł, za kasą mówią, że nie mają jak wydać i czy można kartą. Wtedy mówię, dziękuję uprzejmie nie zrobię zakupów w takim razie albo przyjdę jak będziecie mieli jak wydać. Po to mam ze sobą gotówkę, aby ją spożytkować odpowiednio.
15. Dodane przez kostek, w dniu - 02-06-2026 12:26 21 brawo tak trzymać!!!
16. Dodane przez JanKo, w dniu - 02-06-2026 12:40 182 Kraina(...)wyjdzie z tej niby wojny silniejsza i bogatsza, a największym przegranym będzie jak zawsze Polska. Ograbiona, zadłużona i społecznie skażona wrogim elementem, obawiam się, że już nieodwracalnie.
17. Dodane przez Stop, w dniu - 02-06-2026 12:46 92 Oni działają od wielu lat że wschodu i tam mają swoje centra, ich kryją wszystkie służby Ukrainy, bo te twory należą do generałów i Oligarchach Ukraińskich
18. Dodane przez ktoś, w dniu - 02-06-2026 12:54 155 A PISiory ich tylu bez żadnej kontroli na granicy wpuścili do Polski jeszcze wszystko mieli za darmo.
19. Dodane przez x, w dniu - 02-06-2026 12:54 120 Tym bardziej przy scentralizowanych systemach, gdzie każdy pracownik ma dostęp do danych. To wszystko jest do sprawdzenia.
20. Dodane przez do kom. 5, w dniu - 02-06-2026 12:56 16 Przestępcę należy ukarać. To oczywiste!!! Podejrzewam, że z ciebie żaden leszczyniak. Tekst wyraźnie robota translatora google.
21. Dodane przez zapobiegliwy, w dniu - 02-06-2026 13:02 210 jak można sobie zaciągnąć na gębę 200 tys. kredytu bez żadnych zabezpieczeń i wizyty w banku?
22. Dodane przez Do KOMENTARZA 20, w dniu - 02-06-2026 13:07 11 Do komentarza 20 Widzę, że jeszcze trochę oczadziałych zostało. Idź do lekarza jak nadal wszędzie widzisz szpiegów , to się leczy
23. Dodane przez stary rocznik, w dniu - 02-06-2026 13:08 71 Pewnie jeszcze szło na tego 20latka 500+ z Polskich podatków ? Natychmiast wydalić z kraju i na front.
24. Dodane przez leszczyniak, w dniu - 02-06-2026 13:08 35 Ludzie kobieta miała 80 tys., w dzisiejszych czasach to nie są duże pieniądze. Nawet nie kupisz nowego auta.
25. Dodane przez @14, w dniu - 02-06-2026 13:25 60 Wkurzająca jest ta odzywka nie mam wydać. Nie chce im się wszystkim obracać gotówką, bo więcej roboty. W bankomacie najczęściej już 100 zł i w górę a kiedyś było od 20 zł, bo do tego jest bankomat! Ponadto powinny być bankomaty z opcją wybór nominałów a nie, że wypłata 200 zł to jeden banknot. Dookoła zaciskanie pętli niewolniczej bezgotówki. Za bardzo ludzie dali się bankom na bank w telefonie, bankowanie, aplikacje itp. Ale co się dziwić, jeżeli biurokracja namawia na elektroniczny dowód osobisty. Świadomy człowiek musi się opędzać od tych ich wszystkich czyhających niewolniczych wynalazków.
26. Dodane przez dlawybranych???, w dniu - 02-06-2026 13:38 90 Ilu pracowników banków zatrzymano? Dlaczego pracownicy w bankach bardzo często są zmieniani, np bank (...)Leszno? Dlaczego nie okradają bogatych, tylko biednych? Może włączycie myślenie?
27. Dodane przez ja, w dniu - 02-06-2026 13:50 53 Jak widać i słychać to kobiety są bardzo naiwne. 90 % oszukanych to kobiety.
28. Dodane przez Eda, w dniu - 02-06-2026 15:37 19 Do 6 kolego przecież Polacy go tutaj zaprosili a na front to możesz iść ty i nadstawiać swoje 4 litery
29. Dodane przez były wojak, w dniu - 02-06-2026 15:59 53 Do kom.28 . Czy ty cały Eda byłeś chociaż w wojsku ? Pewnie jakiś z ciebie zniewieściały " facet " co na 4 literach nosi rureczki ?
30. Dodane przez Jaś, w dniu - 02-06-2026 17:20 110 z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, szybko ustalili, że w proceder była zaangażowana co najmniej jedna osoba. No amerykę odkryli geniusze!
31. Dodane przez Eda, w dniu - 02-06-2026 19:04 10 Do 29 a kto ci powiedział że ja nie byłem w wojsku
32. Dodane przez Ja, w dniu - 02-06-2026 20:25 41 Widocznie łatwo przyszło i łatwo poszło, dziwne ze do mnie nie dzwonią a może dzwonią lecz od obcych nr ów nie odbieram.
33. Dodane przez Demon, w dniu - 03-06-2026 09:57 61 Najlepsze w tym wszystkim jest to, że dzwonią ludzie ze wschodnim akcentem. Mówią po polsku ale tak dziwnie zaciągają. Jak odbieram telefon i ktoś taki się odzywa to od razu dziękuję za rozmowę i kończę temat.
reklama
34. Dodane przez Tde, w dniu - 05-06-2026 06:25 00 Wygląda na to że przestępcy mają informacje z banków ile kto trzyma pieniędzy na koncie, Sam byłem przekonany że zwykły pracownik banku dzwoniący z drugiego końca Polski z ofertą kredytu nie ma wglądu do ile pieniędzy mam na rachunku a okazało się że gdy potwierdzam jego tożsamość że jest pracownikiem w aplikacji ma wtedy dostęp jakie obroty mam na rachunku itd. Jeśli chodzi tego Ukraińca to możliwe że był słupem i nie był świadomy że ktoś wykorzysta jego konta do przestępstwa bo kto normalny przelewa ukradzione pieniądze na swoje konto
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.