Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Leszno arrow Młodzież Wszechpolska kieruje pisma do urzędów stanu cywilnego

Sprzeciwiają się transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci

Młodzież Wszechpolska kieruje pisma do urzędów stanu cywilnego

02.06.2026. Radio Elka, Filip Wybieralski


(Fot. Filip Wybieralski)
Młodzież Wszechpolska złożyła w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lesznie wniosek o odmowę transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa zawieranych przez osoby tej samej płci. Organizacja twierdzi, że obecne i planowane zmiany przepisów są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
O sprawie przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej mówili podczas konferencji prasowej w Lesznie. Jak podkreślał prezes leszczyńskich struktur organizacji Mikołaj Łotysz, problemem ma być - w ich ocenie - zmiana wprowadzona rozporządzeniem z 22 maja podpisanym przez wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego.
- Zmiana ta ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji małżeństw jednopłciowych, co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami - mówił Łotysz. Jak dodawał, mimo że rozporządzenie ma wejść w życie z końcem sierpnia, część urzędów stanu cywilnego już teraz ma dokonywać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa. W ocenie organizacji takie działania nie mają podstaw prawnych. Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej powoływali się na konstytucję, Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz orzecznictwo sądów administracyjnych, wskazując, że małżeństwo w polskim prawie jest definiowane jako związek kobiety i mężczyzny. Głos zabrał również Piotr Płociniczak, który odnosił się do szerszego kontekstu społecznego i - jak twierdził - stopniowych zmian w podejściu do kwestii obyczajowych w Europie i w Polsce. Zapowiedział też działania organizacji.



Jak poinformowano podczas konferencji, jeszcze tego samego dnia w Poznaniu ma odbyć się pikieta przed urzędem miasta. Uczestnicy mają protestować przeciwko transkrypcji zagranicznych aktów małżeństw osób tej samej płci. Sprawa dotyczy interpretacji przepisów prawa o aktach stanu cywilnego i może w najbliższym czasie pojawiać się w kolejnych urzędach w regionie.

 
Komentarze (52)
1. Dodane przez haha, w dniu - 02-06-2026 13:06 109 37
młodzież wszechpolska powinna zostać zdelegalizowana
2. Dodane przez Brawo wszechpolacy, w dniu - 02-06-2026 13:12 43 93
Super młodzi! Geje Łapy precz od naszych dzieci!
3. Dodane przez Obserwator, w dniu - 02-06-2026 13:27 44 66
Brawo! Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny! Gdzie są pisowcy, gdzie PSL, gdzie reszta "konserwatystów"?
4. Dodane przez lol, w dniu - 02-06-2026 13:27 64 16
Macie czym się zajmować. Gdybyście naprawdę chcieli coś dobrego zrobić dla mieszkańców i zyskać parę głosów to zajmijcie się prawdziwymi sprawami ważnymi jak sprawa śmieciowa i ciągłymi podwyżkami ich, niedopuszczanie konkurencji w przetargach na odbiór odpadów, potworzone stanowiska na których są powpychani urzędnicy włącznie z prezydentem. Ale patrząc na to co jest dla was ważne droga młodzieży wszechpolska, to śmiem stwierdzić że jesteście stworzeni przez sitwę tylko po to żeby dzielić i bić się o tematy zastępcze typu aborcja czy związki homoseksualne, które nie mają żadnego znaczenia dla nas mieszkańców a są jedynie przykrywką do większych spraw jak ta ze śmieciami czy miliony na prywatne firmy z budżetu miasta.
5. Dodane przez ..., w dniu - 02-06-2026 13:30 58 12
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny jest w polskiej Konstytucji SZCEGÓLNIE CHRONIONE, a nie DEFINIOWANE. Ale nauka czytania ze zrozumieniem leży u Wszechpolaka. S(...)za to ma się dobrze.
6. Dodane przez Zielony, w dniu - 02-06-2026 13:37 24 9
Takie pisma to niewiele dają. Jest rozporządzenie a urzędnicy w USC muszą je przestrzegać. Ale może panowie z MW wytypują ze swego grona dwóch ochotników. Sfinansują im wyjazd (służbowy) do Holandii. Tam zawrą (służbowe) małżeństwo. Następnie złożą wniosek do USC w Lesznie o transkrypcję, ale napiszą jednocześnie, że USC nie powinien uznawać tego małżeństwa. A potem będzie walka z sądami... Do dzieła chłopaki...
7. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 02-06-2026 13:49 46 14
..... Organizacja twierdzi, że obecne i planowane zmiany przepisów są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym" ...... Na pewno wasza organizacja nie jest zgodna z polskim porządkiem prawnym i obyczajami. To was powinno się rozwiązać i pogonić na 4 strony świata..........był taki jeden mieszkaniec Austrii taki z wąsem ......też z takimi poglądami jak wasze młodzieży wszechpolska .........................................................
8. Dodane przez K.W., w dniu - 02-06-2026 13:52 29 62
BRAWO MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA!
9. Dodane przez xxx, w dniu - 02-06-2026 13:56 30 17
Zapamiętajcie te twarze.
10. Dodane przez halo, w dniu - 02-06-2026 14:13 80 21
ale co wam to, typki, przeszkadza. 
jak jestescie przeciwni, to po prostu nie bierzcie takich ślubów
11. Dodane przez każdy może protestować, w dniu - 02-06-2026 14:16 42 16
Ale rzeczywistości się nie zakrzyczy. W Monachium kardynał Marx dopuścił błogosławieństwo par homoseksualnych przed ołtarzem. I co? I nic. Piekło i niebo są na swoim miejscu
12. Dodane przez pikador, w dniu - 02-06-2026 14:30 16 27
Z Konstytucji RP, art. 18: 
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej." 
I żądne rozporządzenie nie mogą tego zmienić.
13. Dodane przez do kom.4, w dniu - 02-06-2026 14:39 21 7
Takimi sprawami się nie zajmują, bo pewnie też jakiś grosz z tego spadnie, a może jakieś intratne stanowisko... Lepiej zajmować się p......łami.
14. Dodane przez Adam, w dniu - 02-06-2026 14:46 50 12
Dlaczego społeczeństwo boi się osób homoseksualnych? Czy to są jakieś terrorystyczne bojówki na wzór tych z Bliskiego Wschodu? Homoseksualiści są, byli i będą. I w większości przypadków żyją normalnie i nie wchodzą nikomu w drogę.  
Bardziej należy obawiać się takiej młodzieży wszechpolskiej, która garściami czerpie z ideologii pewnego austriackiego malarza o imieniu na A.
reklama
15. Dodane przez obywatel RP, w dniu - 02-06-2026 14:49 28 8
ta młodzież wszechpolska to ma mocno (...) !!!!
16. Dodane przez Atom, w dniu - 02-06-2026 15:00 21 6
Kolejka tych którzy chcą dokonać transkrypcji była w USC ? Pewnie nawet jak zezwolą na małżeństwa jednopłciowe jej nie będzie. Po co utrudniać ludziom życie wprowadzając nieistotne zakazy? Ludzi nie da się zunifikować.
17. Dodane przez Justyna, w dniu - 02-06-2026 15:09 19 32
Brawo, walczmy o normalność!!
18. Dodane przez Mates, w dniu - 02-06-2026 15:16 16 39
Brawo, jesteśmy z wami. Won z lewactwem !
19. Dodane przez A 66, w dniu - 02-06-2026 15:19 40 15
Młodzież Wszechpolska, weźcie się za uczciwą pracę, (...), tylko zadymy im w głowie. Pisowska bojówka.
20. Dodane przez Ja, w dniu - 02-06-2026 15:36 17 33
Brawo dla Młodziezy. 
Rząd niech zajmie się gospodarką i długiemfinansów publicznych. 
Żyć na zeszyt kazdy potrafi.
21. Dodane przez KKK, w dniu - 02-06-2026 15:52 28 10
Czy tylko ja uważam, że niedouczonych homofobów, rasistów czy nacjonalistów powinno się karać? Homoseksualiści to normalni ludzi, którzy nikomu nie robią krzywdy, w czym jest problem? Po co utrudniać życie innym?
22. Dodane przez kkk., w dniu - 02-06-2026 15:56 30 9
Nie macie co robić? Na pewno nie będziecie dyktować ludziom jak mają żyć. Dlaczego tak gorliwie pedofili nie potępiacie? Co dotychczas zrobiliście w kwestii łamania praw pracowniczych? Albo w kwestii podatków? To jest normalne że najmniej zarabiający utrzymują taki system????? 
Proszę brać się za konkretne rzeczy. A nie pod kołdrę włazić innym.
23. Dodane przez Tesser, w dniu - 02-06-2026 16:07 8 1
Do kom 12. to przeczytaj jeszcze raz - ale ZE ZROZUMIENIEM, o czym jest ten artykuł
24. Dodane przez Kris, w dniu - 02-06-2026 16:22 6 12
Mają rację. Przypominam tym co ich krytykują za prawicowe poglądy, że niejaki Giertych( ten bohater co mdlał, a obecnie jest przy(...) Tuska) kiedyś był szefem Młodzieży Wszechpolskiej.
25. Dodane przez Tomek, w dniu - 02-06-2026 16:24 23 8
A życzę tym panom by w przyszłości musieli się zmierzyć z tym problemem w swoich rodzinach.
26. Dodane przez jadzia, w dniu - 02-06-2026 16:27 22 4
W Polsce są większe problemy. Na przykład zapaść w służbie zdrowia.
27. Dodane przez Tak sobie myślę, że, w dniu - 02-06-2026 16:42 8 3
Niektórzy postrzegają ten problem głównie ma poziomie emocjonalnym i moralizatorskim. A ja tak sobie myślę, że jego sedno może leżeć w kwestiach finansowych. Po partnerze nie będącym w legalnym związku trzeba płacić duże koszty po śmierci, np. od nieruchomości i rozliczeń wspólnych PIT. Ale są też kwestie emerytalne i inne.
28. Dodane przez Miś, w dniu - 02-06-2026 17:14 5 4
Zdjęcie z uśmiechniętym Piotrem Płociniczakiem zdaje sie mówić: Otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasz, przez nas wykonany, i to nie jest nasz ostatni uśmiech!
29. Dodane przez żałosne, w dniu - 02-06-2026 18:07 23 6
(...) Karygodna postawa, co kogo obchodzi kto z kim sypia? krzywdę ci robi swoją orientacją seksualną? (...)
30. Dodane przez Wy, w dniu - 02-06-2026 18:11 27 8
Młodzież Wszechpolska niech się weźmie do porządnej pracy i trochę życia posmakuje a potem bzdury agitować.
31. Dodane przez Rudolf H., w dniu - 02-06-2026 19:40 18 8
Jaki procent tzw. MW nie może spać po nocach, bo wciąż myśli o tych wszystkich gejach? Czy MW ma jakieś dane w tej sprawie?
32. Dodane przez serio?!, w dniu - 02-06-2026 20:00 22 10
Homoseksualizm był, jest i będzie. I komu to robi krzywdę? Niech sobie szczęśliwie żyją! Podział na związki pan+pani jest umowny, został dokonany przez kościół katolicki dla ideologii i zamordyzmu, głównie dla prokreacji. Potrzebne duszyczki do płacenia i roboty. Dlaczego te śmieszne typki z młodzieży wszechpolskiej nie działają tak intensywnie przeciwko pedofilii, przemocy w rodzinie, zbyt niskom karom za rozbój i gwałty, rozkradanie Polski przez polityków? Skąd takie typy się biorą? Kto to takie wypuścił w świat?
33. Dodane przez Matt Kobosko, w dniu - 02-06-2026 20:40 14 3
Nie przeszkadzają mi małżeństwa homoseksualne, ale idźmy dalej tym tropem. Jeśli zakupię w Holandii legalnie marihuanę to powinna ona być legalna w Polsce po przywiezieniu.
34. Dodane przez Figa, w dniu - 02-06-2026 21:00 4 3
Zróbcie więc na rynku przyjdziemy !
35. Dodane przez Jędrzej, w dniu - 02-06-2026 21:03 9 13
Młodzieży Wszechpolskiej Szczęść Boże !
36. Dodane przez Zdzichu, w dniu - 02-06-2026 21:12 13 19
Idąc waszym tokiem rozumowania to w sumie zalegalizujmy też zoofilię i pedofilie? Przecież to tacy sami ludzie jak wszyscy tylko poprostu "kochają" zwierzeta lub dzieci i jakim prawem zaglądacie im pod kołdrę...
37. Dodane przez lol, w dniu - 02-06-2026 21:44 13 10
A ch was obchodzi ko , z kim i co robi !!! Idź do kościoła, wyspowiadaj księży z ich .... fantazji i nie tylko wyspowiadaj ... tam to się dzieje.
38. Dodane przez "zawsze jest ich dwóch - sith i jego uczeń", w dniu - 02-06-2026 22:30 7 4
Dwuosobowa kanapa co najmniej raz w miesiącu na elce. I ciągle mają jakies "ważny problemy" do pokazania i lansu. 
Jednio trzeba im oddać, reszta młodzieżówek może im buty czyścić w zakresie PR-u. Pojęcia nie mam jak wygląda: młoda lewica, młode PO czy inne partie. Ci dwaj goście skutecznie wylansowali sie na pierdołach, kjtóre społeczeństwo ma w "głębokim poważaniu".  
Nie moge się doczekać jakiegoś skandalu obyczajowego tych dwóch "młodych"np. zdradzona żona, kochanka/kochanek, ciąza pozamałżeńska.itp. Wszak u nich Bóg i honor na pierwszym miejscu.
39. Dodane przez Grześ, w dniu - 02-06-2026 22:42 6 12
Brawo. Dosyc tej lewackiej ideologii i demralizacji. (...)
40. Dodane przez Do RM Leszna, zwłaszcza do Pań, które bronią Konstytucji RP, w dniu - 02-06-2026 22:44 3 5
Kwestię małżeństwa w polskim prawie reguluje przede wszystkim Artykuł 18 Konstytucji RP. Definiuje on małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny oraz zapewnia mu, wraz z rodziną, macierzyństwem i rodzicielstwem, szczególną ochronę i opiekę ze strony państwa. 
To chyba oznacza, że w tym momencie łamana jest konstytucja RP czyli najwyższy akt prawny. A gdzie jest Pani Adriana Machowiak (...), a gdzie jest Pani Sylwia Sadowska? Dlaczego nie protestują przeciwko łamaniu Konstytucji RP? Znicze są ogólnodostępne, w Dino, w Biedronce, nawet w niemieckim Lidlu. Tak więc zwracam się do ww Pań, do marketów i protestować (były prezydent elektryk też Was może w tym wspomóc).
41. Dodane przez Ja, w dniu - 02-06-2026 23:09 8 2
Wilkowice przepraszają za tego(...) radnego bezradnego
42. Dodane przez Lech, w dniu - 02-06-2026 23:57 4 3
Do 33: Jeśli kupisz w USA legalnie karabin to też ma on być legalny w Polsce?
43. Dodane przez do 32, w dniu - 03-06-2026 01:30 8 3
hahaha teraz popłynąłeś ... przez kościół czy po prostu NATURE? z dwóch panów lub dwóch pań dziecka nie będzie i weź się człowieczku ogarnij bo jakby twoi rodzice mieli takie podejscie jak ty masz to by cię ga mo niu na świecie nie było
44. Dodane przez Do 36, w dniu - 03-06-2026 06:32 12 2
Naprawdę nie widzisz różnicy między związkiem dwóch dorosłych ludzi a wykorzystywaniem dziecka lub zwierzęcia?
45. Dodane przez Demon, w dniu - 03-06-2026 09:03 8 1
Jeśli tak wam przeszkadzają osoby homoseksualne to przestańcie chodzić do kościoła, bo wśród księży jest cała masa takich ludzi. Też ich wyślecie na księżyc?
46. Dodane przez Michu, w dniu - 03-06-2026 10:04 10 5
Zaślepienie nianawiścią Konfederacji przeraża.
47. Dodane przez do kom. 46, w dniu - 03-06-2026 10:38 4 6
Lepsza jest nienawiść polskojęzycznych władz do polskich obywateli, prawda? Uśmiechaj się.
reklama
48. Dodane przez do kom. 38, w dniu - 03-06-2026 10:40 0 1
Jak w Kłodzku?
49. Dodane przez do 48, w dniu - 03-06-2026 17:49 2 0
Wystarczy taka jak w Dąbrowie Górniczej.
50. Dodane przez antifa, w dniu - 04-06-2026 00:03 3 3
młodzież faszolska
51. Dodane przez Adam do 1, w dniu - 04-06-2026 20:13 0 0
i to dawno temu!
reklama
52. Dodane przez do kom 47, w dniu - 04-06-2026 21:41 1 0
Przecież PIS i Konfederacji nie rządzi jeszcze na szczęście. Dlatego się uśmiecham.
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama














------------------------------------
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
Dom w cenie mieszkan... Bojanice 440000
Działka pod twój wym... świerczyn... 269000
Dom blisko jeziora!Perkowo 930000
Sklep przyzakładowyGóra 5000
Działka budowlana w ... Krzycko w... 88500
reklama
reklama
habit
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj