Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Woźniakowski: budowa spalarni jest możliwa, ale...
Prezes RCGO odpowiedział radnym
Woźniakowski: budowa spalarni jest możliwa, ale...
02.06.2026. Radio Elka, Jarek Adamek
(Fot. Jarek Adamek)
Budowa spalarni odpadów dla regionu leszczyńskiego jest możliwa – zapewnia Wojciech Woźniakowski, prezes RCGO reSort w Lesznie. Przyznał, że spółka myśli o tego typu instalacji, jednak inwestycja wymaga rozwiązania kilku problemów. Najważniejszy, zdaniem Woźniakowskiego, to uzyskanie akceptacji społecznej, zwłaszcza tych, którzy będą mieć instalację po sąsiedzku.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Kwestia budowy spalarni odpadów była jednym z pytań zadanych prezesowi RCGO, czyli dawnego MZO Wojciechowi Woźniakowskiemu podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej Leszna poświęconego gospodarce odpadami. W gminach, które mają taką instalację, opłata śmieciowa jest zazwyczaj o wiele
niższa, dlatego radni chcieli wiedzieć, czy spalarnia mogłaby być postawiona na terenie obsługiwanym przez spółkę.
Wojciech Woźniakowski zapewnił, że z technicznego punktu widzenia możliwa jest budowa instalacja termicznego przekształcania odpadów. -Wolę tę nazwę, bo słowo „spalarnia” nacechowane jest pejoratywnie - stwierdził prezes RCGO. Woźniakowski zaznaczył, że inwestycja wymaga rozwiązania kilku problemów. -Przede wszystkim musi być zgoda społeczeństwa na to, żeby taki zakład zbudować - powiedział. Mniejszym, choć ważnym problemem, jest sfinansowanie przedsięwzięcia. -Szacuję, że w naszym przypadku instalacja będzie kosztować około 400 milionów złotych - wyliczał prezes - wkład własny w przypadku kredytowania wynosiłby 20 procent, czyli od 80 do 100 milionów.
Wojciech Woźniakowski dodał, że realizacja przedsięwzięcia wymaga też czasu. -Sama decyzja środowiskowa to kwestia co najmniej dwóch lat - powiedział. Jednak, jak zaznaczył, należy o takim rozwiązaniu poważnie myśleć. -Praktycznie nie mamy wyjścia, już jest kilkadziesiąt instalacji w Polsce, kolejne kilkanaście jest właśnie procedowanych - powiedział prezes RCGO.
1. Dodane przez obserwator, w dniu - 02-06-2026 13:41 252 No to na co czekamy? Do roboty!
2. Dodane przez elo, w dniu - 02-06-2026 13:42 532 Ja mam zasadnicze pytanie. Po co jest prezes KZGRL i prezes RCGO na takich zebraniach? Przecież jak na dłoni widać, że te spółki są zdublowanie i nikomu do niczego niepotrzebne w podwójnej formie. Hodowla etatów...
3. Dodane przez zainteresowany, w dniu - 02-06-2026 14:00 90 "Sama decyzja środowiskowa to kwestia co najmniej dwóch lat - powiedział. Jednak, jak zaznaczył, należy o takim rozwiązaniu poważnie myśleć. -Praktycznie nie mamy wyjścia, już jest kilkadziesiąt instalacji w Polsce, kolejne kilkanaście jest właśnie procedowanych - powiedział prezes RCGO"- pytanie co poszczególne władze miasta na przestrzeni ostatnich lat w tym kierunku zrobiły ? Kiedy były konsultacje społeczne, czy mamy już wyznaczoną potencjalna lokalizację, czy może uruchomiono procedurę uzyskania decyzji środowiskowej ? A może są podmioty prywatne zainteresowane przedsięwzięciem w formie PPP?
4. Dodane przez SilentBob, w dniu - 02-06-2026 14:09 224 Czyli podwyżka miała na celu wymuszenie akceptacji społecznej na spalarnię oraz zgromadzenie środków na wkład własny w celu kredytowania inwestycji. Sprytnie
5. Dodane przez Welo, w dniu - 02-06-2026 14:09 260 W Wiedniu spalarnia Spittelau działa w centrum. W Kopenhadze to samo. Na pewno wolałbym mieszkać koło spalarni niż koło Trzebani.
6. Dodane przez Tworzaniczanin, w dniu - 02-06-2026 14:13 10 Mieszkam w Twor-anicach i nie mam z tym problemu.
7. Dodane przez W kupie siła, w dniu - 02-06-2026 14:15 433 Jeśli to prawda,że połowa śmieci z województwa dolnośląskiego jest składowane na Trzebani to proponuję zgłosić się do urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu z prośbą o dofinansowanie całej operacji?
8. Dodane przez janda, w dniu - 02-06-2026 14:16 200 Szybko się obudzili. Instalacja już dawno by była gdyby nie datki na motorki i przewalanie kasy na samochody z lisingi czy kzgrl. Czy naprawdę tam nikt nie zna się na matematyce? Przecież jesteście wybrani przez mieszkańców aby zarządzać jak najlepiej dla nich ale już tak długo zakorzenili się urzędnicy, że o tym zapomnieli i liczą się dla nich tylko sposoby jak najlepiej się nachapać tworząc kolejne zbędne stanowiska dla siebie. Po drugie to wybrać miejsce z dala od jakichkolwiek domów nawet po środku lasu, ale żeby nikt nie ucierpiał z powodu tej decyzji (to naprawdę tak trudne?)
9. Dodane przez No i mamy ciepło do ogrzewania pomieszczeń - za darmo., w dniu - 02-06-2026 14:33 162 Tu trzeba działać szybko ponieważ KZGRL będzie tracil członków - powiat rawicki już to rozwaza.!!!Była y też to konkurencja dla MPEC -u ( ciepło za darmo,)a także uzyskiwane nawozy cdla ogrodnictwa.Jest o co się bić. Joanna Biuro Ochrony Środowiska.
10. Dodane przez abc, w dniu - 02-06-2026 14:35 163 No to drodzy mieszkańcy nie 45zł a 90zł od osoby, aby zbudować spalarnię dla Dolnego Śląska. Dziękujemy.
11. Dodane przez aka, w dniu - 02-06-2026 14:48 112 niech żyją nam prezesi!
12. Dodane przez Na co czekacie?, w dniu - 02-06-2026 14:58 81 Czy RCGO czeka, aż inne gminy się zorientują, że spalarnia to bardzo dobry biznes i wyrośnie nam konkurencja? Spółka już teraz ma gotowe środki na wkład własny, powinna czym prędzej zacząć prace projektowe i konsultacje społeczne.
Małe gminy na Podlasiu już budują swoje spalarnie, a w Lesznie tylko dyskusje. RCGO nie ma żadnych kredytów, żadnych istotnych zobowiązań, a spalarnie to dobry biznes - nie będzie problemu z pozyskanie finansowania lub jeszcze dodatkowego inwestora.
13. Dodane przez Atom, w dniu - 02-06-2026 15:08 53 Konsultacje społeczne można pominąć. Wiadomo że nie będzie to nikomu odpowiadać. Polacy wszystko chcą ale nie obok nich.
14. Dodane przez Do kom 11, w dniu - 02-06-2026 15:23 42 Sto lat!!!!!!!
reklama
15. Dodane przez Zbigniew, w dniu - 02-06-2026 15:36 220 tak nie mamy wyjścia bo zwozicie na potęgę odpady z dolnego Śląska i wypełniacie wysypisko w Trzebani!! Dziękujemy PO
16. Dodane przez Nauczyciel matmy, w dniu - 02-06-2026 15:48 172 Pieniądze są, tylko nie na to co faktycznie potrzebne. Wystarczy zrezygnować z finansowania prywatnego klubu sportowego , zlikwidować KZGRL, zrobić przetarg na odbiór śmieci, polikwidować zbędne stanowiska prezesów/ kierowników/ zarządców itp itd które są pasożytem dla miasta i pieniądze się znajdą. No ale oni nie mają pojęcia o cięciu kosztów bo żaden z nich firmy nie prowadził, a jeśli tak to kiedyś i zapewne była plajta.
17. Dodane przez Kuba, w dniu - 02-06-2026 16:00 91 TEMAT ZASTĘPCZY ABY MIEĆ SPOKÓJ, UŚMIECHAĆ SIĘ.,TO JEST KONKRET.
18. Dodane przez pytanie, w dniu - 02-06-2026 16:21 70 Po co budowanie i potem utrzymywanie hali koncertowej?
19. Dodane przez Do 16, w dniu - 02-06-2026 16:28 11 Uważaj, bo jeszcze tobie każą upublicznić swój PIT za negowanie hajsu dla kuni leszno :D
20. Dodane przez hmmm pytanko, w dniu - 02-06-2026 16:29 31 O ile wzrośnie opłata za śmieci jeśli miałaby powstać ta spalarnia?
21. Dodane przez M, w dniu - 02-06-2026 18:27 91 Śpieszmy się kochać prezesów. Tak szybko odchodzą. Zwłaszcza gdy odrywają się od rzeczywistości.
22. Dodane przez Lucky, w dniu - 02-06-2026 18:30 10 Ważne by było na wybielanie
23. Dodane przez Zaślepienie Woźniakowskiego.??!!, w dniu - 02-06-2026 18:43 22 Człowieku - jeśli będzie przeprowadzony prawdziwy nieograniczony przetarg ( po ogłoszeniu w mediach centralnych) i go nie wygrasz na ten wywóz smieci doTrzebanii przez samochody MZO...( a tak przecież może się zdarzyć - że wygra go inna Firma,).Tak toooo zostaniesz z tymi samochodami na placu boju jako bezrobotnymi no i z wysypiskiem w Trzebanii oo..
..???!! Człowieku ogarnij się i pomysł logicznie- jedyna szansa dla Ciebie będzie wtedy.Spalarnia.Odpadow...- czy to jest trudne do zrozumienia. !? (mgr inz.Jozef.N.,) prywatny przedsiębiorca L-,no.
24. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 02-06-2026 19:34 42 Jeżeli będzie wybudowana spalarnia to ceny śmieci trzeba będzie podnieść bo musi się zwrócić.
25. Dodane przez Pycha kroczy przed upadkiem, w dniu - 02-06-2026 20:17 80 Oświadczenia majątkowe tych Panów za 2025 to dopiero będzie petarda.
26. Dodane przez !, w dniu - 02-06-2026 20:18 120 Ilu jeszcze tych prezesów odpowiedzialnych za śmieci ? Czas z tym skończyć ! Prezesi, rady nadzorcze itd
27. Dodane przez Do 23, w dniu - 02-06-2026 20:21 10 Ty jesteś przedsiębiorca lekarz czy nauczyciel bo się gubię tak jak ci od śmieci
28. Dodane przez x, w dniu - 02-06-2026 20:30 11 ylem 1 raz w trzeani wywiez koledze smieci z zakladu mam dosc wszystko plastik beczki metalowe plastikowe po hcemi papier metal na wage 800 zl za t i wszystko w dol czy to normalne
29. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 02-06-2026 21:22 72 Należy wreszcie się przyznać że tylko spalarnia rozwiąże problem . Proszę pojechać pod spalarnie w Koziglowach /Poznań czy tam coś czuć. Nie .To jedynie może rozwiązać problem a tym samym odzyskujemy surowce Mamy ciepło. Obniżamy koszty . Panie Prezydencie miasta Leszna trochę czasu minęło a działań zero Może prócz zdjęć warto coś zrobić dla obywateli. STOP PODWYŻKĄ!!! Oczekujemy działań.
reklama
30. Dodane przez kuntakinte, w dniu - 02-06-2026 21:52 90 Ale przecież my w Lesznie mamy już swoją spalarnie śmieci, a nawet dwie. W centrum i na zatorzu działają ona od lat i są bardzo skuteczne. Niepotrzebnie tylko każą nam wymieniać piece bo do tych nowych ciężko opony włożyć i z worka na plastyki trzeba partiami wrzucać.. więc prezes niech się nie trudzi i zamiast budować spalarnie albo wywozić opał do trzebani niech przywozi go do centrum...
31. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 02-06-2026 22:21 60 Dlaczego nikt nie sprawdzi wysypiska na Trzebanii , dlaczego nikt nie sprawdzi rozrzutności prezesa gdzie jest kasa za przywożone śmieci ,tam wiecznie syna tiry
32. Dodane przez mieszkaniec, w dniu - 02-06-2026 23:04 20 no to teraz będą dopiero ceny za odpady, bo przecież te 100 milionów trzeba przerzucić na mieszkańców, tak jak ktoś już pisał obstawiam 90 zł od osoby
33. Dodane przez Do Koment.nr 27., w dniu - 02-06-2026 23:18 10 Advocem - istotnie tutaj ",zawód dobiera się" na potrzeby Artykułu aby był " spowinowacony" z podejmowana w nim treścią .B.waznym jest aby nie " strzelać Komentarzem Panu Bogu w okno" tzn. być daleko od podejmowanych w Artykule treści -żeby korespondował z nim aby nie "pisać o niebieskich migdałach". Bardzo dziękuję Panu za spostrzegawczość i serdecznie pozdrawiam. ,( J.N).
34. Dodane przez peterpan, w dniu - 03-06-2026 08:22 60 popieram kom 16 Ceny wywozu odpadów będą rosły i taka spalarnia potrzebna jest nam bardziej niż basen , teatry i biblioteki .... i nie jest nam do tego potrzebna spółka zoo czy kombinat czy inny KZGRL ... wystarczy kierownik MZO i kierownik spalarni miejskiej czy gminnej .
36. Dodane przez do kom.34, w dniu - 03-06-2026 11:04 60 Może i baseny , teatry, biblioteki Tobie nie potrzebne, ale ile nowych stanowisk dla elity powstanie? Będzie przynajmniej 6 dyrektorów, 12 zastępców itd... A nikt tam z przypadku .
37. Dodane przez @ 34, 36, w dniu - 03-06-2026 11:51 60 Tak, chodzi przede wszystkim o te stanowiska i fotografie na tle, najmniej o miasto chodzi. Nowa sala koncertowa za dziesiątki milionów z pewnością z nowym dyrektorem i milionami rocznie na utrzymanie. Najchętniej przejęliby od Marszałka z Poznania muzeum i jeszcze szpital - potrafiliby obsadzić stanowiskami dla swoich.
38. Dodane przez Wy, w dniu - 03-06-2026 15:14 30 Spalarnia jest możliwa, ale trzeba będzie podnieść śmieci do 200 zł za osobę na miesiąc ###
39. Dodane przez uczestnik zrównowazonej gospodarki odpadami realizowanej przez KZGRL, w dniu - 03-06-2026 15:23 00 Wyniki finansowe Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami reSort sp. z o.o,ul. Saperska 23, 64-100 Leszno, są dostępne dla każdego kto posiada komputer i Internet pod linkiem: https://www.bizraport.pl/krs/0000012980/regio(...)wiedzialnoscia. Tam na dzisiaj wyczytamy 1.Przychody ze sprzedaży: 2023 rok - 95 715 968 zł 2024 rok - 117 299 295 zł 2025 rok - 133 604 183 zł 2.Zysk netto; 2023 rok - 11 040 837 zł 2024 rok - 19 827 723 zł 2025 rok - 19 311 229 zł 3.Zatrudnienie w 2025 roku 318 osób 4.Firma ma zupełnie dobre wyniki finansowe
40. Dodane przez Tomasz, w dniu - 03-06-2026 15:43 00 Spalarnia bedzie produkowac cieplo (i prąd) i najbardziej prawdopodobna lokalizacja to okolice MPECu
reklama
41. Dodane przez Ferdek, w dniu - 04-06-2026 00:32 00 Dlaczego nie słuchacie na pracowników którzy kilka lat temu proponowali takie rozwiązanie kwatera z roku otwarcia trzebani była by jeszcze czynna po co ma inwestować mpec i rcgo jak można połączyć siły nie papier z wykształceniem a realne myslenie
42. Dodane przez Polo Prawica, w dniu - 04-06-2026 09:05 00 Idea spalania jest obca unii europejskiej . Emituje gazy cieplarniane.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.