Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Czy w Polsce jest czarny rynek handlu organami?
O tym się mówi
Czy w Polsce jest czarny rynek handlu organami?
08.05.2026. Radio Elka, Jarek Adamek
(Fot. Arek Wojciechowski)
Fakty i mity dotyczące transplantologii były tematem audycji „O tym się mówi”. Jej gościem był dr Miłosz Miedziaszczyk, pochodzący z Garzyna lekarz, prezes Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów. Rozmawialiśmy o przeszczepianiu organów – zarówno od zmarłych dawców, jak i od osób żyjących. Doktor Miedziaszczyk wyjaśniał też, na czym polega śmierć mózgu oraz czy w Polsce można oddać organy za pieniądze.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Doktor Miłosz Miedziaszczyk rodzinnie związany jest z ziemią leszczyńską: pochodzi z Garzyna, ukończył I LO w Lesznie. Obecnie pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, ale jest także prezesem Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów. -W Polsce bazujemy na zasadzie tak zwanej zgody domniemanej, czyli jeśli za życia ktoś nie zgłosił sprzeciwu,
można po śmierci pobrać od niego organy - powiedział. Jak przyznał, zdarzają się osoby, które nie życzą sobie, by pobierano od nich organy. -Żeby było to zgodne z prawem, należy zrobić to albo przez pisemne oświadczenie, albo przez zgłoszenie na stronie Poltransplantu albo słownie w obecności dwóch świadków - powiedział. Pobieranie organów od zmarłego następuje po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu. Jak można ją stwierdzić i czy oznacza ona faktycznie śmierć osoby? -Stwierdza to trzech niezależnych specjalistów, podczas gdy zazwyczaj zgon pacjenta stwierdza jeden lekarz - mówił dr Miedziaszczyk - nie może tu być żadnych wątpliwości, wszyscy trzej muszą być zgodni.
Ile organów można pobrać od dawcy? Dr Miedziaszczyk zapewnia, że całkiem sporo. -Serce, płuca, nerki, wątrobę, trzustkę, poza tym rogówkę oraz za życia można przeszczepiać szpik, ale dziś metody są tak nowoczesne, że pobierane są komórki krwiotwórcze - powiedział. Takie organy jak nerki czy wątrobę można pobierać właśnie od żyjących dawców. -Jako towarzystwo promujemy właśnie dawstwo żywe - mówił lekarz. Dotyczy to zazwyczaj członków rodzin. Dr Miedziaszczyk przyznał, że darowanie organu obcej osobie jest czymś niezwykle rzadkim. Zapytaliśmy więc, czy można oddać organ odpłatnie. -W Polsce to jest karalne, nie ma takiej możliwości - zapewnił - żaden lekarz tego nie zrobi, żadna kwota nie wynagrodzi dwunastu lat kształcenia na specjalistę.
1. Dodane przez analityk, w dniu - 08-05-2026 13:19 87 Szpitale najchętniej przyjmują zdrowych pacjentów, takich sanatoryjnych, chodzi, sam po sobie sprzątnie, pójdzie sam do WC, pójdzie do stołówki, właściwie tylko robi się przyjęcie na oddział i wypis plus rachunek do NFZ, taki pacjent to ideał.
Ci do przeszczepów to nierokujący, mnóstwo kosztów, samo załatwienie papierów na wysłanie organu do innego szpitala, tyle pisaniny, komu by się chciało...
2. Dodane przez leśniczy, w dniu - 08-05-2026 13:22 243 'żaden lekarz tego nie zrobi, żadna kwota nie wynagrodzi' - bla bla bla,(...)
3. Dodane przez M, w dniu - 08-05-2026 15:22 92 Szanowny Panie Redaktorze, może zamiast marnować czas i energię na rozmowy o sprawach tego formatu lepiej poświęcić je w pierwszej kolejności na rozwinięcie tematu okradania mieszkańców podwyżkami opłat za śmieci? Bo przy skali podwyżki o jakiej wczoraj napisaliście z pewnością komuś gdzieś jakieś organy nie funkcjonują poprawnie i w związku z tym przydałby się przeszczep na być może nie jednym kosztownym stołku.
4. Dodane przez PL, w dniu - 08-05-2026 15:43 136 Żadne organy nie są pobierane do transplantacji od (...) Śmierć kliniczna to nie śmierć biologiczna! W śmierci klinicznej, poprzez reanimację, można przywrócić funkcje życiowe, ale... Rodzina zabiega o ratowanie najbliższej osoby, ma argumenty to dlaczego mamy reanimować, leczyć a obrażenia osoby rannej wymagałyby ciężkich operacji, drogiego leczenia i rehabilitacji? Organy od osób młodych i dzieci są najbardziej poszukiwane. Zdrowia życzę i uczciwych lekarzy!
5. Dodane przez Polo Prawica, w dniu - 08-05-2026 15:47 143 Polska to cudowny kraj. Samolot z jej prezydentem spadł przypadkiem od tak na skutek splotu nieszczęśliwych okoliczności. Zresztą nie pierwszy raz. Bo wcześniej Sikorski. No i nieprzekupni lekarze.
6. Dodane przez do 4. Dodane przez PL, w dniu - 08-05-2026 16:07 56 1 w przypadku trwałego uszkodzenia pnia mózgu żadna reanimacja nie jest możliwa
2 konieczny byłby przeszczep pnia od zdrowej zmarłej osoby, ale nikt tego nie potrafi
3 to jakby przepalił się procesor w komputerze, dostarczanie prądu wciąż pozwala pracować niektórym jego częściom, ale żaden reset nie przywróci go do sprawności
7. Dodane przez FrediDolar, w dniu - 08-05-2026 17:12 100 jeśli na cos jest popyt to jest podaż ,odwieczne prawo rynku białego i czarnego,w Polsce można wszystko kupić i wszystko sprzedać kwestia tylko ceny
8. Dodane przez Amtek, w dniu - 08-05-2026 17:42 112 Skąd wiadomo że człowiek nie czuje pobierania organów? Może dopowie że organy pobierane są bez znieczulenia czyli człowiek krojony jest na żywo czy już martwi? Czuję czy nie czuję na sto procent?? Gadać można dużo. Co z podwyżką horrendalną za śmieci e Lesznie ??
9. Dodane przez pytania, w dniu - 08-05-2026 17:52 40 Do którego roku życia dawcy pobierane są organy? Od których dawców organy nie są pobierane? Czyli nie ma rozmów z rodziną, żeby się tu i teraz zgodziła? O takich właśnie sytuacjach czytamy w internecie. Proszę przedstawić po kolei procedurę postępowania Poltransplantu.
10. Dodane przez pytania, w dniu - 08-05-2026 18:06 111 To już nie można spokojnie, w całości z sobą umrzeć? Moje ciało moją własnością. Powinno być odwrotnie: pobieranie organów tylko za wyraźną zgodą za życia.
reklama
11. Dodane przez Koko, w dniu - 08-05-2026 18:49 133 Za tego nierządu wszystko możliwe
12. Dodane przez załozenia?, w dniu - 09-05-2026 00:42 51 Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów stanowi, że pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. TO DLACZEGO Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant ODE MNIE TEGO PISEMNEGO SPRZECIWU NIE CHCIAŁO PRZYJĄĆ I POTWIERDZIĆ??? POKAŻCIE REJESTRY ILE PRZESZCZEPÓW DOKONANO BIEDNYM PACJENTOM.. A PRZEPRASZAM BIEDNYM NIE ZROBIONO, BO NIE MIELI Z CZEGO ZAPŁACIĆ. W TAKI SPOSÓB DZIELI SIĘ LUDZI NA BIEDNYCH I BOGATYCH, KTÓRYM PIENIĄDZE DAJĄ PRAWO DO DŁUŻSZEGO ŻYCIA? TO JEST ETYKA? A CO Z KRWIĄ, SZPIKIEM, KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI...? CZY MOŻNA JUŻ WYHODOWAĆ W LABORATORIUM LUDZKIE NASIENIE DO IN VITRO?\ Sztuczne macice i fabryki dzieci. Czy to dystopijna fantazja, czy realna przyszłość? Sprawdzamy... CZY DLATEGO NISZCZONE SĄ ZWIĄZKI KOBIETA-MĘŻCZYZNA?
13. Dodane przez pytanie, w dniu - 09-05-2026 08:03 51 A co z przetaczaniem krwi?
14. Dodane przez mm, w dniu - 09-05-2026 09:28 130 Pobieranie organów od zmarłego następuje po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu to cytat z artykułu, ale mało kto wie, że zmarły to w tym przypadku osoba z bijącym sercem. Używanie tego słowa w takim kontekście zaciemnia stan faktyczny zwykłym ludziom. Przed pobraniem organów podaje się środki zwiotczające, aby wyeliminować tzw. odruchy Łazarza podczas krojenia. Warto pamiętać, że do 1968 roku śmierć definiowano jako ustanie pracy serca definicję zmieniono, by umożliwić transplantacje. Na świecie znane są przypadki pomyłek w orzekaniu śmierci mózgowej, a w Polsce prof. Jan Talar za publiczne twierdzenie, że organy pobiera się od żywych ludzi, stracił prawo wykonywania zawodu.
15. Dodane przez Do 6, w dniu - 09-05-2026 10:27 40 Pień mózgu zmarłej, zdrowej osoby?! W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego amen
16. Dodane przez do wszystkich, w dniu - 09-05-2026 11:52 60 to sa poprostu zalegalizowani mordercy. Prawdziwek pozdrawia stojacychbza zyciem do ostatniego uderzenia serca!
17. Dodane przez Do 2, w dniu - 09-05-2026 14:54 50 No dokładnie czyli sam umniejsza swoim umiejętnością w takim wypadku, bo jak wiadomo nielegalny handel organami istnieje, a według zdania tego lekarza robią to w takim razie zwykłe bandziory, którzy najpierw porywają ofiarę a później wyciągają z niej organy w takim stanie, że nadają się później do przseszczepu.
18. Dodane przez xxx, w dniu - 09-05-2026 19:46 50 Bardzo ciekawe, że często ogłasza się śmierć kogoś jakoś 2 lub 3 dni po ciężkim wypadku co można rozumieć akurat jako ten czas na zorganizowanie czynności pobierania organów (nasze komentarze wtedy tutaj nie przechodzą sita do publikacji). A jeszcze jest nasze osocze. Podczas wielkiej histerii PO jak by mogła to by przymusowo pobierała osocze od wszystkich. Całe szczęście, że wtedy był PiS.
19. Dodane przez Nowoczesność, w dniu - 10-05-2026 16:44 20 Ciężko się tego słuchało....i pod względem treści i formy
20. Dodane przez czyjest, w dniu - 10-05-2026 17:12 20 Może ktoś sprawdzi czy pobierano organy od zmarłych podczas p.. gdy rodzina nie mogła zobaczyć zmarłego i domagać się otwarcia trumny. Czy jest możliwe wcześniejsze pobieranie organów od osób, które chcą być skremowane? Czy ta grupa to potencjalni klienci?
reklama
21. Dodane przez do 13, w dniu - 11-05-2026 08:47 00 Dorosły człowiek ma w swoim organizmie średnio od 4,5 do 6 litrów krwi. Objętość ta zależy głównie od masy ciała, wzrostu i płci, stanowiąc około 78% całkowitej wagi człowieka (ok. 7080 ml na kilogram ciała).Kluczowe fakty:Mężczyźni / Kobiety: Mężczyźni mają zazwyczaj więcej krwi (średnio 5-6 litrów) niż kobiety (średnio 4-5 litrów), co wynika z większej masy ciała.Dzieci: U dzieci krew stanowi proporcjonalnie więcej masy ciała, bo około jednej dziesiatej minus jedna dziesiata wagi.Wpływ wagi: Osoba ważąca 70 kg ma w sobie około 5-6 litrów krwi.Dystrybucja: Krew nie tylko krąży, ale jej część znajduje się w tzw. zbiornikach (np. wątroba, śledziona) i jest włączana do obiegu w razie potrzeb.
22. Dodane przez Do 14, w dniu - 12-05-2026 20:55 00 Słucha profesora talara i wiem że udało mu się uratować ponad 1000 osób które miały iść pod nóż, takie wprowadzili prawo że już po sześciu godzinach można stwierdzić śmierć pnia mózgu, profesor Talar wydał niedawno książkę o transplantacji.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.