Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Leszno arrow Wspólna szafa już działa w Lesznie

Kontener stanął przy Trapezie

Wspólna szafa już działa w Lesznie

09.05.2026. Radio Elka, Filip Wybieralski

(fot. Filip Wybieralski)
W sobotę przy hali Trapez oficjalnie uruchomiono „Wspólną Szafę” w Lesznie. Mobilny kontener, który wcześniej sprawdził się w Rawiczu, teraz przez kilka miesięcy będzie testowany w mieście.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
To inicjatywa Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami, która pozwala oddawać i brać ubrania za darmo. Jak podkreśla prezes spółki, projekt nie ma charakteru komercyjnego. - To działanie prospołeczne, nie dla zysku. Najpierw
sprawdzamy, czy w danym miejscu się przyjmie
- mówi Wojciech Woźniakowski, prezes RCGO. Decyzja o uruchomieniu punktu w Lesznie to efekt doświadczeń z Rawicza, gdzie w kilka miesięcy przez kontener przewinęły się tony odzieży i pojawiło się duże zaangażowanie mieszkańców.

Zasady są proste: można przynieść czyste, używane ubrania albo bezpłatnie zabrać coś dla siebie. Bez ograniczeń. Na razie kontener ma działać przy Trapezie przez 3-4 miesiące. Jeśli pomysł się sprawdzi, możliwe będzie uruchomienie stałego punktu. Pierwsi mieszkańcy już skorzystali z „Wspólnej Szafy”. Wśród nich była m.in. pani Natalia. - To bardzo dobry pomysł. Mam ubrania w dobrym stanie, których już nie noszę, więc szkoda je wyrzucać - mówi.

Teraz wszystko zależy od zainteresowania leszczynian.
 
Komentarze (31)
1. Dodane przez Szafa gra, w dniu - 09-05-2026 14:35 14 3
To co teraz Rawicz będzie beż szafy
2. Dodane przez Właśnie, w dniu - 09-05-2026 14:37 18 2
A było uroczyste otwarcie wstęgę przecinał polityk. 
A przemowa była  
A tort był
3. Dodane przez Lumpeks, w dniu - 09-05-2026 14:39 20 7
Teraz wszyscy będą chodzić w starych używanych rzeczach
4. Dodane przez Ktoś, w dniu - 09-05-2026 14:43 8 2
Mógłbym tam przynosić ubrania, bo zawsze gdy nawet wrzucałem coś do kontenera czerwonego krzyża to pilnowałem, żeby wszystko było czyste i nie wkradł się tam żaden śmieć, ale jak znam ludzi to zaraz ktoś przyniesie tam jakieś pluskwy więc napewno nic stamtąd nie przyniósłbym do domu.
reklama
5. Dodane przez Pytanko, w dniu - 09-05-2026 15:41 9 17
A stare skarpetki używane można oddać
6. Dodane przez oo, w dniu - 09-05-2026 17:05 30 3
z relacji wideo mozna wywnioskować ze frekwencja na otwarciu przerosła.wszelkie oczekiwania. Pracownicy MZO, radni Leszna , prezydent, wójt i oczywiście Pan Starosta Leszczyński. Ja mam takie pytanie czy ta Wspólna Szafa ma przełożenie na obniżenie stawki za odbiór odpadów od mieszkańców? Czy wszystkie pracujące tam osoby będą przeznaczać swój czas w ramach wolontariatu?
7. Dodane przez Uśmiechnięci, w dniu - 09-05-2026 17:16 25 6
Najważniejsze wydarzenie w Lesznie  
Czyli śmieci będzie jeszcze mniej a rachunki coraz większe  
Uśmiechajcie się głosujcie na uśmiechniętych 
I wszyscy zbankrutujemy
8. Dodane przez Jan, w dniu - 09-05-2026 17:26 22 1
Rozumiem, że takie cos to nowa może fajna rzecz ale Ci ludzie tam się przebierający z tą manierą na twarzy i oni rządzą naszym miastem ,żenada i dno. Myślę, że oni myślą o sobie że są cool, ale to (...) intelektualne.
9. Dodane przez komentator, w dniu - 09-05-2026 18:00 8 6
Bardzo fajny pomysł, byłem już i udało mi się wygrzebać tzw. "prezydenckie" obcisłe rajstopy na rower, co prawda trochę za duże na mnie, ale wziąłem, bo to ubranie z historią...
10. Dodane przez pbserwator, w dniu - 09-05-2026 18:14 7 2
I kogo koncert życzeń spełniony Józefowicza,. Dziwny zbieg okoliczności ze wszystkuw jego postulaty są spełnione.
11. Dodane przez opinia, w dniu - 09-05-2026 19:33 21 1
Niestety, obecność prezydenta, radnych - odpycha. Proszę miasto zostawić mieszkańcom. Zawłaszczacie miasto, każdą okazję, każdą pojawiającą się przyjemność, każdą z już nielicznych radość. Prezydentowi, radnym, wolno mniej, nie więcej a już odpięli wrotki i gotowi do pokazu mody. Pierwsi przed mieszkańcami. Upojeni władzą. A OPŁATY ZA ŚMIECI? KIEDY MIASTO LESZNO OPUŚCI KZGRL? Totalne zaprzeczenie zasady samoograniczania. Gotowi wszędzie gdzie tylko kamery i mikrofony. Żenujące. @10. O tym, dawno temu, pisała w interpelacji właśnie pani radna Sylwia Sadowska.
12. Dodane przez Czy prezes nadal dojeżdża z Wrocławia., w dniu - 09-05-2026 20:01 17 1
Czy prezes MZO (teraz tzw. Resort) zatem czy Woźniakowski dojeżdża z Wrocławia sam. służbowym z Wrocławia powodując dodatkowe koszty ( wkalkulowane w Opłatę za odbiór nieczystości stałych????,) Czekamy na Walne Zgromadzenie Spółki .Anna dyr 
Szkoly
13. Dodane przez x, w dniu - 09-05-2026 20:24 10 2
i oto wlasnie chdzi nie wyrzucac dobrych rzeczy nie tylko ubran pszoki powinny miec takie szafy na ubrania dobre niezniszczone pluszaki niezniszczone biedni napewno by to docenili tak jakjedzenie swiateczne pozdrawiam niech ktos pomysli
14. Dodane przez abc, w dniu - 09-05-2026 21:34 21 1
Nie wiedziałam, że otwarcie kontenera z używaną odzieżą to tak ważne wydarzenie. Brakuje tylko kwiatów i kapeli no i księdza co by ten przybytek poświęcił. Ja oddaję swój głos na wydarzenie roku.
15. Dodane przez Polo Prawica, w dniu - 09-05-2026 22:14 10 4
Śmiać się czy płakać oto jest pytanie? 
 
 
Aby pozbyć się wszy z ubrań, kluczowe jest pranie w wysokiej temperaturze oraz prasowanie. Wszy odzieżowe bytują w szwach tkanin i giną w temperaturze powyżej \(53,5) 
 
 
Kwarantanna: Rzeczy, których nie można prać, zamknij szczelnie w plastikowym worku na minimum 2 tygodnie (wszy bez żywiciela giną szybko, ale jaja mogą przetrwać dłużej)  
 
.W przeciwieństwie do wszy głowowej, ten gatunek mieszka w ubraniach (szczególnie w kołnierzykach i szwach), a na ciało przechodzi tylko po krew  
 
Wygląd: Małe, jasne lub brunatne owady o długości 24 mm; jaja (gnidy) wyglądają jak białe kropki przyklejone do włókien tkaniny  
 
 
 
Tak źle to nawet za PRL-u nie było ! 
 
Kto to widział, żeby miejski pierwszy w budzie z przechodzoną odzieżą się zaopatrzyłam! 
 
Żeby choć od drobnych producentów, hałupników. 
Albo na targu. 
 
Upadek miasta. 
Ale co się dziwić jak nawet bumbrownia zamknięta.
16. Dodane przez M, w dniu - 10-05-2026 07:27 10 0
Chodzi przede wszystkim o to, żeby i tym śmieciowym sposobem dowalić upadającym w mieście sklepom, a potem tym którzy z tego pomysłu są zachwyceni dowalić podatki, bo zamknięte sklepy już ich nie zapłacą.
17. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 10-05-2026 08:00 13 0
Nie wiem czy to powód do radości. Mamy oszczędzać segregować.  
Nosić używane rzeczy . 
A Śmieci w górę.!!! 
Tak zgadzam się z 15 możemy mieć problemy z robactwem.  
O tym się nie mówi a ten problem już jest . 
Jesteśmy co raz ubożsi. Lodówki społeczne. Noclegownie . 
Czy naprawdę nie ma w Naszym mieście osób które zrobią coś dobrego nie patrząc na swój interes ? 
Zmniejszyć koszty ! 
Miasto ma możliwości ma tyle działek lokali .Może zamiast tej szopki zabrać się do pracy .Zadbać o emerytów rencistow ludzi młodych  
przedsiębiorców.  
Naprawdę jest dużo do zrobienia ..
18. Dodane przez M, w dniu - 10-05-2026 08:24 12 2
Chodzi przede wszystkim o to, żeby i tym śmieciowym sposobem dowalić upadającym w mieście sklepom, a potem tym którzy z tego pomysłu są zachwyceni dowalić podatki, bo zamknięte sklepy już ich nie zapłacą.
19. Dodane przez do kom.15, w dniu - 10-05-2026 09:51 18 3
Zgadzam się. Pańswo robi z nas dziadów. Przymusowe oddawanie butelek, bo jak nie oddasz to stracisz, jadłodzielnie, banki żywności no i teraz ten cud -kontener. Może P. Prezydent razem z tą kontenerową switą zaprosi nowych przedsiębiorców , aby ktoś z młodych w tym mieście pozostał i oddając podatki zarabial na to miasto.
20. Dodane przez Xd, w dniu - 10-05-2026 10:05 15 0
Trzeba wrócić do jakości odzieży ,aby ona się nadawała do noszenia kilka sezonów,a te szmaty z sieciowek powinny nigdy nie zostać wyprodukowane bo one naprawdę aby zaśmiecają,te ubrania są tylko na raz bo po wypraniu nie nadają się już do noszenia ,a nawet za szmatę do podłogi,bo są zrobione z poliestru.
21. Dodane przez Do 19, w dniu - 10-05-2026 10:49 16 0
Oni przedsiębiorców nie potrafią zrozumieć poniewaz całe życie na państwowym, gnębić potrafi i filozofować, może kiedyś otworzy firmę / w co i tak nie wierze / i zejdzie na ziemie, na razie cwaniactwo uprawiane, nawet to marynara nie poprawi eizerunku, nie!
22. Dodane przez Marek, w dniu - 10-05-2026 12:20 6 1
Ciekawe czy te lepsze ubrania nie będą potem wystawiane na sprzedaż w Internecie
23. Dodane przez Jan, w dniu - 10-05-2026 12:24 8 0
I cyk teraz połowa na olx Polacy myślą 
Fotki na pokaz całe PO ubiera się w swoje dostarczone rzeczy i znowu propaganda
24. Dodane przez 100 szaf, w dniu - 10-05-2026 12:43 1 0
Ludzie spokój trzeba się zastanowić jak rozwiązać te trudną sytuację  
Jest wyjście z sytuacji pomysł  
 
A więc szafa wróci do Rawicza to po pierwsze  
Leszno kupi 100 szaf miejskich i będą w różnych częściach miasta to po drugie  
Leszno kupi 100 lodówek miejskich i będą one w różnych częściach miasta  
Miasto kupi 100 butelkomatow miejskich i też będą w różnych miejscach miasta  
Leszno kupi 100 kartonomatow miejskich i też będą w różnych miejscach miasta czyli do kartonów  
Leszno kupi 100 butomatow miejskich czyli do do butów i tak samo w różnych miejscach miasta  
Będzie 20 jadłodajni w Lesznie  
Będzie 20 oddziałów banku żywności w Lesznie  
I 100 szklanomatow miejskich do słoików czyli będą w różnych miejscach miasta też
25. Dodane przez Zabawa, w dniu - 10-05-2026 13:31 10 0
No to już wiemy dlaczego będą wyższe ceny za śmieci. Jak Spółka nie potrafi zadbać o podstawowe potrzeby i podstawową działaność, a zajmuje się dodatkami. 
Skupcie się na odbieraniu śmieci. Edukacje odpuście bo nie ma kasy.  
(...)
26. Dodane przez Gorzej, w dniu - 10-05-2026 13:32 9 1
Powoli robi się brzydziej niż w Wałbrzychu. 
 
Chociaż nie. Przesadziłem.
27. Dodane przez pokaz, w dniu - 10-05-2026 16:50 8 1
Zapytajcie tych, którzy na pokaz przebierają się... GDZIE I ZA ILE KUPUJĄ SWOJE DROGIE GARNITURY.. PRZEPRASZAM - NIE WOLNO PYTAĆ. DOPIERO, JAK ZACZNĄ PRZYCHODZIĆ ELYTY DO PRACY W GANGACH Z LUMPEKSU TO UWIERZYMY, ŻE TO NIE TYLKO N A POKAZ, BO ZA POKAZ IM PŁACA! KTO MA W TYM INTERES?
28. Dodane przez Zoja, w dniu - 10-05-2026 22:12 8 0
Czyli wierchuszka pokazała co nas czeka..... Można zamykać sklepy odzieżowe, bo nie będzie za co kupić
29. Dodane przez Stefan, w dniu - 10-05-2026 22:59 7 1
Kolejne pajacowanie
30. Dodane przez Olo, w dniu - 11-05-2026 09:09 10 0
to tak serio ? czy kręcą kolejny film Barei?
reklama
31. Dodane przez Jola, w dniu - 11-05-2026 11:34 4 2
Marzę wręcz o tym żeby nosić ciuchy po kimś.
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama














------------------------------------
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
Dom w cenie mieszkan... Bojanice 440000
Działka pod twój wym... świerczyn... 269000
Dom blisko jeziora!Perkowo 930000
Sklep przyzakładowyGóra 5000
Działka budowlana w ... Krzycko w... 88500
reklama
reklama
habit
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj