Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Leszno arrow Parkingowe "martwe dusze" - miasto nic nie może zrobić

Radna dostała odpowiedź

Parkingowe "martwe dusze" - miasto nic nie może zrobić

12.05.2026. Radio Elka, Jarek Adamek


(Fot. Archiwum)
Radna Leszna Ewa Rosik otrzymała odpowiedź na interpelację w sprawie nadużyć przy korzystaniu z kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. -Nie jestem z niej usatysfakcjonowana – mówi radna. Z odpowiedzi wynika bowiem, że miejskie służby niewiele mogą w tej sprawie zrobić.

Zdjęcia czytelników do artykułuZdjęcia czytelników do artykułu
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Interpelację w sprawie możliwości weryfikacji kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością radna Ewa Rosik złożyła w kwietniu. Jak zaznaczyła, pytanie było owocem spotkania z jednym z mieszkańców, który opowiedział jej o sytuacji wykorzystywania karty upoważniającej do pozostawienia
samochodu na uprzywilejowanym miejscu przez osoby, które posługiwały się kartą wydaną na zmarłego już członka rodziny. Radna pytała o to, czy miasto dysponuje sposobem weryfikacji uprawnień - na przykład poprzez powiązanie systemu wydawania kart z bazą PESEL.

Z odpowiedzi, którą otrzymała wynika jednak, że miejskie służby niewiele w tej sprawie mogą. Prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki poinformował wprawdzie, że karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony i traci ważność w razie śmierci posiadacza, ale nie ma możliwości weryfikacji statusu danej osoby w bazie PESEL. Karty parkingowe wydawane są przez Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności. -Zespół prowadzi procedurę w przypadku zwrotu karty - napisał Rusiecki - polega ona na wprowadzeniu informacji dotyczącej karty do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

-Nie jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią - mówi Ewa Rosik - będę prosiła o więcej wyjaśnień. Radna ma też nadzieję, że nagłośnienie problemu nadużywania uprawnień osób niepełnosprawnych uczuli mieszkańców na ten proceder.

 
Komentarze (43)
1. Dodane przez radna, w dniu - 12-05-2026 12:29 17 13
Może Pani radna wskaże jak rozwiązać ten problem, jeśli nie jest usatysfakcjonowana
2. Dodane przez M, w dniu - 12-05-2026 12:42 21 5
Oczywiście, akt zgonu jest w jednym komputerze, karta w inni więc potrzeba zatrudnić jeszcze więcej urzędników, żeby tak oczywiste sprawy rozwiązać w max 3 minuty. Im więcej cudów tym większy bajzel chyba dla utrudniania życia. To chyba widać. Ale dlaczego radni dopytują o takie drobiazgi, a o zadłużenie miasta, wysokie podatki, zamknięte sklepy, spadająca liczbę mieszkańców i mnóstwo innych spraw nie mają odwagi pytać?
3. Dodane przez Uśmiechnięci, w dniu - 12-05-2026 12:54 24 27
ZA UŚMIECHNIĘTYCH NIKT NIC NIE MOŻE  
 
DOBRZE, ŻE JUŻ NIE DŁUGO WYBORY BO UŚMIECHNIĘCI  
 
DOPROWADZA TEN KRAJ DO RUINY 
 
W TYM KRAJU NIC JUŻ NIE DZIAŁA TO JEST JAKIEŚ CHORE  
 
PIS MA CORAZ WIĘKSZE POPARCIE
4. Dodane przez kierowca, w dniu - 12-05-2026 13:07 35 3
Pani Ewo; innej odpowiedzi od urzędników bym się nie spodziewał (niestety). 
Najlepiej skrócić Im czas pracy do 5 godzin dziennie z zachowaniem wynagrodzenia. 
Szkoda tylko, że zapominają iż to My podatnicy ich utrzymujemy i powinni służyć społeczność która ich zatrudnia.
5. Dodane przez Tumulus, w dniu - 12-05-2026 13:17 17 1
No to może niech rząd da uprawnienia do weryfikacji bazy PESEL (zadanie administracji rządowej) i w ogóle do odbierania kart. I mówię o fizycznym odbiorze. Bo przecież od obowiązku oddania takiej karty ze spokojem można się długo uchylać po prostu nie przychodząc do urzędu. 
Natomiast straż miejska kontrolująca prawidłowość parkowania mogłaby weryfikować, czy karta parkingowa jest wykorzystywana prawidłowo tj. parkowanie odbywa się dla potrzeb osoby-posiadacza karty, a nie innej. Dwie czy trzy godziny "obławy" na znanego delikwenta i problem mandatem rozwiązany. A przy weryfikacji śmierci posiadacza można by użytkownika karty ciągnąć za oszustwo i kradzież tożsamości.
6. Dodane przez skoro, w dniu - 12-05-2026 13:18 21 0
karta jest wystawiona na konkretną osobę, do której jest przypisany nr PESEL, który z dniem śmierci przestaje być aktywny to jasne jest że karta przestaje działać. 
A jeżeli posługuje się nią osoba nieuprawniona to dopuszcza się oszustwa, które w Polsce jest karalne (art. 286 KK). Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku mniejszej wagi (tzw. wykroczenie), kara może być łagodniejsza (grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie do lat. 
A teraz czekam na hejt.....
7. Dodane przez Do komentarza 2, w dniu - 12-05-2026 13:19 12 0
Do komentarza 2 gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść  
 
Radni chcą się dostać do korytka jest taka nędza bieda gigantyczne rachunki za wszystko drożyzna bezprawie  
Czynsze z kosmosu bezrobocie umowy śmieciowe  
Konkursy dla swoich  
Upadek wszystkiego 
Leszno się wyludnia i będzie gminą
8. Dodane przez ccc, w dniu - 12-05-2026 13:39 11 9
ilu niepełnosprawnych Polsce stać na samochód? 1%?
reklama
9. Dodane przez obserwator, w dniu - 12-05-2026 13:45 19 0
Na pewno da się to zrobić, tylko urzędnikom się po prostu ruszyć tyłka od swojego stołka.
10. Dodane przez Miejskie, w dniu - 12-05-2026 13:47 29 0
Największe osiągnięcie miasta radnych to szafa miejska z używaną odzieżą czasem trochę przepoconą
11. Dodane przez Ryś o, w dniu - 12-05-2026 14:15 13 7
PiS nie ma większego poparcia tylko zaparcie !
12. Dodane przez Kubek miastowy, w dniu - 12-05-2026 14:16 3 1
Radni niech się zajmą miejskim kubkiem czyli ktoś się napije soku umyje się kubek żeby ktoś inny się mógł napić soku
13. Dodane przez Dziwne, w dniu - 12-05-2026 14:21 9 1
Dziwne czasy nastały  
 
Miejskie lodówki 
Miejskie szafy 
Miejskie jadłodajnie  
Miejskie pralki 
Miejskie zmywarki 
Miejskie tostery 
Miejskie czajniki 
Miejskie kuchenki 
Miejskie odkurzacze
14. Dodane przez JJJ, w dniu - 12-05-2026 14:38 15 0
Można dokonać weryfikacji tylko trzeba chcieć, a z tym jak widać ciężko. Ustawa prawo o ruchu drogowym daje możliwości.
15. Dodane przez do kom.10, w dniu - 12-05-2026 14:39 9 0
Zapomniałeś o dwóch lodówkach na jedzonko. A tak na serio wszystko można sprawdzić i wyeliminować cwaniakow. I od tego są osoby pobierające pensje z naszych podatków. No tak, tylko komu dodać ten obowiązek cioci, siostrze czy może bliskiemu koledze?
16. Dodane przez Do kom 14, JJJ, w dniu - 12-05-2026 14:44 2 1
Jakie możliwości daje Prawo o ruchu drogowym?
17. Dodane przez w-58, w dniu - 12-05-2026 14:44 16 1
Kochani jestem po endoprotezie kolana i endoprotezie biodra ,do czego zmierzam otóż na komisji zostałem odrzucony od karty parkingowej bo emerytowany [specjalista] mnie 70 -latka odrzucił z tego przywileju. Kolega po endoprotezie biodra otrzymał kartę parkingową. Jestem bardzo ciekawy od czego to jest uzależnione ..Cholera mnie bierze jak zdrowa osoba i młoda podjeżdża na miejsce dla inwalidy wychodzi z auta i śmiga aż za nią kurz opada na ziemię. Panie Prezydencie Rusiecki przydało by się wymienić komisję do spraw orzekania o niepełnosprawności wymienić na młodych specjalistów.
18. Dodane przez Do ponurego nr 3, w dniu - 12-05-2026 14:49 7 1
Rozumiem ,ze uważasz za uśmiechnietych tych co popierają wetomat wiecznie opalający zęby.Fakt gdyby były uvzciwie polivzone wybory uśmiechniętych byłoby mniej.Aha a pis mygrywa ,bo ma tylko 10 % straty i idzie w dół dalej.No ale oni wygrywają nawet 27 do 1 jak była premier Becia 
Usmiechaj się dalej ponuro.
19. Dodane przez Parkowanie, w dniu - 12-05-2026 15:17 4 2
Prosze zadac pytanie odnośnie parkometrów na radzie. Skoro istnieje LKM i płatność ogólna a roznica w parkowaniu wynosi złotówke /na godzine czy nie mozna z automatu ustawic tak parkometrów ze wszystkie pojazdy z rejestracją PL są po nizszych stawkach . Przeciez to oczywiste ze to mieszkancy i nie potrzeba zadnych kart mieszkanca. Czy to zgodne z prawem podwojne stawki?
20. Dodane przez No jak?, w dniu - 12-05-2026 15:31 2 1
Jak nazywamy człowieka którzy nie-może ?
21. Dodane przez Jada, w dniu - 12-05-2026 15:50 3 3
Przy takim Pośle i tej całej pseudo drużynie PIS w Lesznie nie dziwię się, że %spada w dół przecież nic nie robią zajmują się bzdurami nic konkretnego ni e organizują, a wielu ludzi chętnie by przyszło ! Siedzą w radzie guzik mogą jeszcze zajmują się pierdołami ale kasa co miesiąc leci !
22. Dodane przez Nelli, w dniu - 12-05-2026 15:52 1 3
Nie zawracajcie głowy (...) wyjeżdżacie z jakimś tam parkingiem !!!
23. Dodane przez Kokosz, w dniu - 12-05-2026 16:01 6 1
Pod Kauflandem w Lesznie zrobili płatny parking :) Na szczęście pierwsze 2 h free
24. Dodane przez x, w dniu - 12-05-2026 18:35 9 0
Bardzo dobrze, że pani radna poruszyła problem dnia codziennego.
25. Dodane przez z igły widły, w dniu - 12-05-2026 18:51 6 3
Marginalny przypadek a nie proceder na wielką skalę. Opisywane przypadek jest prosty do skontrolowania i zweryfikowania. Należy tylko być na miejscu i poczekać na kierowcę czy okaże się osobą niepełnosprawną albo kierującą przewożącą taką osobę. 
Większość niepełnosprawnych prawidłowo korzysta z miejsc z kopertą!
26. Dodane przez Do 25, w dniu - 12-05-2026 23:03 6 0
Nie wiem czy marginalny, mieszkam pod marketem i widzę kto staje na tych miejscach.90% to młodzi zdrowi ludzie z niezłymi furami.A wystarczy skonfrontować zdjęcie z karty, z osobą parkującą.PROSTE?
27. Dodane przez Tolo, w dniu - 12-05-2026 23:10 2 5
Już wcześniej pisałem : każda karta parkingowa powinna mieć wpisany numer rejestracyjny samochodu.
28. Dodane przez Do 27, w dniu - 13-05-2026 02:20 8 2
Kiepski pomysł, miałem mamę inwalidkę.I raz ja ją wiozłem, innym razem siostra, brat, siostrzenica.Czasem sąsiadka lub koleżanka.
29. Dodane przez jaga, w dniu - 13-05-2026 11:41 2 6
do komentarza 17 , ja tez jestem po endoprotezie biodra nie rozumiem, dlaczego miałabym być uprawniona do parkowania dla osób niepełnosprawnych, bo właśnie dzięki niej jestem już pełnosprawna i mogę normalnie chodzić
30. Dodane przez fff, w dniu - 13-05-2026 12:34 1 1
Karty parkingowe powinny być przypisane do samochodu a nie do peselu. Na takiej samej zasadzie przypisuje się konkretny numer tablicy rejestracyjnej dla konkretnego samochodu na konkretnym miejscu parkowania - a nie pesel.
31. Dodane przez imięjesttumałoważne, w dniu - 13-05-2026 12:54 0 1
do komentarza nr 5 
Ci urzędnicy też płacą podatki, więc podnoszenie argumentu, że "my na was płacimy (!)" jest mało trafione.  
A po drugie, to nie urzędnicy tworzą przepisy, tylko są ich wykonawcami czy chcą czy nie. Winić należy ustawodawców
32. Dodane przez imięjesttumałoważne, w dniu - 13-05-2026 12:57 1 0
prostuję, mój komentarz dotyczył komentarza nr 4  
Pozdrawiam
33. Dodane przez xx, w dniu - 13-05-2026 13:03 1 0
Ciekawe, jak to jest w Niemczech lub innych krajach, np. w USA.
34. Dodane przez ., w dniu - 13-05-2026 13:13 1 0
Powinien być ogólnopolski rejestr osób posiadających uprawnienia do posiadania kart parkingowych, rejestr z dostępem policji.
35. Dodane przez Wp 58, w dniu - 13-05-2026 13:39 5 1
Do kom 29 zanim coś napiszesz to dwa razy pomyśl .Obyś za chwilę nie miała kolana sztucznego.Pomyśl.
36. Dodane przez Ja, w dniu - 13-05-2026 13:45 1 0
Te komisję to parodja!Byłem na komisji po operacji onkologicznej i przepuchlinach na kręgosłupie czekałem na powaznyzabieg ortopedyczny i dostałem stopien znaczny !Teraz po roku dostałem tylko kartę parkingową Mimo iż czekałem na wynik scyntygrai a ponim na wynik Pet powiedziano mi że nie dostanę stopnia znacznego !
37. Dodane przez Florek, w dniu - 13-05-2026 15:23 2 1
do kom.17 jak jesteś po endoprotezie to jesteś zdrowy natomiast ta młoda osoba o której piszesz że śmiga z niebieskiej koperty przypuszczam ma kartę kogoś chorego a nie swoją i takie osoby należy eliminować, mnie osobiście już dwa razy kontrolowano a na osiedlu mam znajomych co ustawiają auta na kopertach na kartę ojca lub teściowej
38. Dodane przez a, w dniu - 13-05-2026 15:59 1 2
Przecież często osoby niepełnosprawne przywożą ich dzieci, wnuczęta, znajomi itd.. Ulica zastawiona autami. Gdzie ma zaparkować wnuk , który przywiózł babcię ? Babcia przecież nie dojdzie z końca ulicy czy z innej ulicy do swojego bloku czy kamienicy. Musi zaparkować , zaprowadzić babcię, często podać leki itd.. wraca i odjeżdża. Bądźcie poważni.. Piszą ci , którzy nie żyją w takich realiach
39. Dodane przez @29, w dniu - 13-05-2026 16:36 1 0
U nas jest kult chorowania i biedy.
40. Dodane przez JERZY, w dniu - 13-05-2026 18:22 0 0
Do kom 8 . Większość niepełnosprawnych stać na kupno samochodu ,pytanie brzmi ilu jest wstanie zdać prawo jazdy .Niepełnosprawność nie oznacza biedę.
41. Dodane przez xxxx, w dniu - 13-05-2026 20:08 2 1
problem w tym, że niektórzy fałszują karty. To przestępstwo fałszowania dokumentów zagrożone karą 25 lat więzienia. Nie żartuje. To jest dobry sposób na cwaniaczków którzy tak robią.
42. Dodane przez Robert, w dniu - 14-05-2026 13:32 1 0
Odnośnie do parkingów dla niepełnosprawnych mam coś do powiedzenia, jako osoba z niedowładem nóg, poruszająca się na wózku, jeżdżę samochodem specjalnie przystosowanym. Przy Galerii Zatorze jest parking na ponad 100 miejsc, powinno być 6% miejsc dla niepełnosprawnych i to możliwie najbliżej wejścia. No i niby są, pomalowano miejsca na niebiesko, z ładnym obrazkiem inwalidy na wózku, kłopot w tym, że na tych miejscach stoi buda z kurczakami, buda z kebabami oraz buda ze szparagami. Miejsc dla takich jak ja to pozostało JEDNO tylko. Tak się traktuje osoby z niepełnosprawnością. Kto odpowiada za przestrzeganie prawa na tym terenie? Może tym tematem zajmie się szanowna redakcja Elki? Byłbym bardzo wdzięczny.
reklama
43. Dodane przez do 41, w dniu - 14-05-2026 18:36 0 0
Znalazł się karnista! Za fałszowanie masz do 5 lat z art. 270 k.k. a nie do 25 lat, nie pisz bzdur!
reklama
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama














------------------------------------
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
Dom w cenie mieszkan... Bojanice 440000
Działka pod twój wym... świerczyn... 269000
Dom blisko jeziora!Perkowo 930000
Sklep przyzakładowyGóra 5000
Działka budowlana w ... Krzycko w... 88500
reklama
reklama
habit
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj