Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartLeszno Podwyżka opłaty śmieciowej przyjęta. 45 złotych od osoby
Obradowało Zgromadzenie KZGRL
Podwyżka opłaty śmieciowej przyjęta. 45 złotych od osoby
14.05.2026. Radio Elka, Jarek Adamek
(Fot. Archiwum)
Mieszkańcy 19 gmin wchodzących w skład Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego zapłacą więcej za odbiór odpadów. Członkowie zgromadzenia związku, czyli burmistrzowie i wójtowie przyjęli uchwałę wprowadzającą stawkę 45 złotych miesięcznie od mieszkańca. Osoby, które kompostują odpady zapłacą 40 złotych, a podwyższona opłata za brak segregacji wyniesie 90 złotych.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Projekt uchwały przedstawiony przez zarząd KZGRL mówił o podniesieniu wysokości opłaty śmieciowej z 33 złotych miesięcznie do 45 złotych miesięcznie, czyli o prawie 36,5 procenta. Podczas zgromadzenia związku przewodniczący zarządu Eugeniusz Karpiński przekonywał
burmistrzów i wójtów do przyjęcia podwyżki, argumentując to danymi statystycznymi. -Obecna stawka była przyjęta ponad 4 lata temu, przez ten czas płaca minimalna netto wzrosła o ponad 51 procent, a emerytury o prawie 48 procent, zaś skumulowana inflacja za cztery lata wynosi 37 procent - mówił. Karpiński zaznaczył, że wzrost cen usług odbioru i zagospodarowania odpadów nie jest jedynym powodem podwyżki: drugim jest rosnąca ilość „produkowanych” przez mieszkańców śmieci. Podczas zgromadzenia nikt nie wziął udziału w dyskusji, nie zgłoszono także żadnych wniosków. W głosowaniu wzięło udział 14 włodarzy gmin, za projektem głosowało 10, przeciwko oddano 4 głosy.
Zgromadzenie ustaliło też wysokość ulgi dla kompostujących bioodpady - zapłacą oni 40 złotych, zaś opłata podwyższona za niesegregowanie odpadów wynosić będzie 90 złotych.
Przegłosowanie uchwał oznacza, że podwyżka wejdzie w życie - zgodnie z projektem uchwała musi być jeszcze opublikowana w dzienniku urzędowym, obowiązywać ma od 1 lipca.
1. Dodane przez żal, w dniu - 14-05-2026 10:43 883 jak to??? najpierw podwyżka bo trzeba sortować!!
jaki finał? sortowanie przerzucone na mieszkańców!
dodatkowo przypominam że sporo plastiku wam odchodzi bo bardzo dużo oddaje butelki na kaucje!
jesteście beznadziejni
2. Dodane przez NIKT, w dniu - 14-05-2026 10:49 682 pięknie tylko podwyżki, a ile kosztuje utrzymanie tego całego związku, gdyby pominąć tego pośrednika to zapewne wyszło by taniej. Przecież my i tak już to wszytko segregujemy.
3. Dodane przez wyniki, w dniu - 14-05-2026 10:50 761 Proszę przedstawić wyniki głosowania w szczególności, jak głosował pREZYDENT Grzegorz Rusiecki.
4. Dodane przez dd, w dniu - 14-05-2026 10:51 451 Najpierw podwyższali opłaty bo niby więcej śmieci ludzie generowali (przy czym częstotliwość odbiorów i tak obniżyli), teraz podwyższyli opłaty bo mieszkańcy sami są już "śmieciarzami" i oddają butelki do punktu zwrotu a firma niby na tym "nie zarabia" Różne rzeczy sprzeczne słuchać dookoła a to tylko ciągle głupkowate tłumaczenia. Ciągle im mało. Skandal.
5. Dodane przez ..., w dniu - 14-05-2026 10:51 462 Rusiecki, Grabianowski, Dziamski -Włodarze do Dymisji ! Nie po to mieszkańcy wybierają Prezydenta Miasta , żeby pozował do zdjęć ale po to aby dbał o ich interesy. Kwestia cen energii, gazu, opłat za media są fundamentalne dla ponoszonych kosztów przez społeczeństwo. Za to min. ponosicie odpowiedzialność.
6. Dodane przez Anka, w dniu - 14-05-2026 10:53 5218 Coście tacy smutni.Uśmiechnijcie się.Ważne że PiS nie rządzi.
7. Dodane przez warzone, w dniu - 14-05-2026 10:53 65 (...) dzięki bez was byśmy nie przetrwali :D
8. Dodane przez xXx, w dniu - 14-05-2026 10:56 523 Kpina. Wszystkich 10 głosujących za podać do publicznej wiadomości i przy następnych wyborach im podziękować.
reklama
9. Dodane przez Wiksa11, w dniu - 14-05-2026 11:03 411 Piękna sprawa! Dobrze robią, pozdrawiam!
10. Dodane przez in, w dniu - 14-05-2026 11:06 338 Obecna stawka była przyjęta ponad 4 lata temu, przez ten czas płaca minimalna netto wzrosła o ponad 51 procent, a emerytury o prawie 48 procent, zaś skumulowana inflacja za cztery lata wynosi 37 procent.
Co za rodzaj buty. Na takiej zasadzie ma wzrosnąć cena chleba, czynsz? Czym to się różni od niewolnictwa XXI wieku? Mamy wszyscy być coraz bogatsi czy coraz biedniejsi? Ile zarabia prezes? Natychmiast wyjść z tego tworu i zrobić tak, jak zrobił Poznań!
11. Dodane przez Krzychu, w dniu - 14-05-2026 11:07 156 Dlaczego tak mało?
12. Dodane przez ups, w dniu - 14-05-2026 11:07 271 Dlaczego tylko 36,5 %? Nie zgadzam się, Karpińskiemu i tej całej reszcie należy się 1500 % podwyżki za ODBIÓR ODPADÓW! Od kiedy to firma Karpinskiego odbiera odpady? I przypominam Karpińskiemu.To nie mieszkańcy "produkują śmieci" (...)
13. Dodane przez Ja, w dniu - 14-05-2026 11:07 89 I tak.jest za tanio. Na szczęście następne podwyżki już niedługo
14. Dodane przez bawicie się na tych "stołkach", w dniu - 14-05-2026 11:08 241 Tak łatwo Wam się uchwala stawki za "towar" gdzie jesteście jedynym odbiorcą. W innych artykułach się chwalicie, że zarabia się na segregowanych odpadach więcej niż w poprzednich latach, że opłaca Wam się ściągać odpady z innych regionów. Chciałbym tylko wiedzieć ile zarabia zarząd i kadra kierownicza. Czy premie są uzależnione od wypracowanego obrotu czy zysku. Ile idzie na kilometrówki i na wszystkie dodatki do pensji.
15. Dodane przez J, w dniu - 14-05-2026 11:10 510 Ta decyzja może budzić ogromne kontrowersje, ponieważ podwyżka o niemal 36,5% to skala, która dla wielu mieszkańców będzie bardzo dotkliwa. W praktyce oznacza to, że przeciętna rodzina zapłaci rocznie nawet kilkaset złotych więcej za usługę, na której koszt i sposób funkcjonowania nie ma realnego wpływu.
Najbardziej zastanawia jednak sposób podjęcia tej decyzji. Przy tak znaczącym wzroście opłat mieszkańcy mogli oczekiwać poważnej i otwartej debaty: szczegółowego rozliczenia kosztów systemu, wskazania miejsc generujących największe straty, informacji o próbach szukania oszczędności czy rzetelnej analizy powodów wzrostu ilości odpadów.
Tymczasem jak wynika z relacji podczas zgromadzenia praktycznie nie było dyskusji. Całość bardziej przypominała formalne zatwierdzenie wcześniej przygotowanej decyzji niż rzeczywistą debatę nad problemem, który bezpośrednio dotyka mieszkańców.
Argument o inflacji, wzroście płacy minimalnej czy kosztach transportu częściowo tłumaczy wzrost wydatków systemu, jednak mieszkańcy mogą słusznie pytać, dlaczego opłata rośnie niemal dokładnie w skali najwyższych wskaźników ekonomicznych, podczas gdy ich własne wynagrodzenia często nie zwiększyły się w podobnym tempie.
Kontrowersje budzi również tłumaczenie dotyczące rosnącej ilości śmieci. Od lat mieszkańcy słyszą apele o segregację, ograniczanie odpadów i działania proekologiczne, a mimo to system staje się coraz droższy. Pojawia się więc pytanie, czy obecny model gospodarki odpadami jest w ogóle efektywny i właściwie zarządzany.
Sama wysokość karnej opłaty 90 zł za brak segregacji pokazuje, że system coraz mocniej opiera się na presji finansowej wobec mieszkańców. Problem w tym, że nie wszyscy mają jednakowe warunki do segregowania odpadów. Dotyczy to szczególnie osób starszych, mieszkańców bloków czy osób żyjących samotnie.
Równie symbolicznie wygląda ulga za kompostowanie zaledwie 5 zł różnicy. Dla wielu mieszkańców to zbyt mała zachęta, by inwestować czas, miejsce i środki w prowadzenie kompostownika.
Dodatkowe pytania budzi także sama odpowiedzialność osób podejmujących decyzję. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć nie tylko, kto głosował za podwyżką, ale również kto nie wziął udziału w głosowaniu lub był nieobecny podczas podejmowania tak ważnej decyzji finansowej. Przy podwyżce tej skali brak udziału w głosowaniu może być odbierany jako unikanie odpowiedzialności za niepopularną społecznie decyzję.
Cała sytuacja wpisuje się w szerszy problem narastającego poczucia, że samorządy najłatwiej rozwiązują problemy finansowe poprzez podnoszenie opłat nakładanych na mieszkańców, zamiast szukać głębszych reform systemowych, ograniczania kosztów administracyjnych czy bardziej efektywnego zarządzania publicznymi pieniędzmi.
W efekcie rośnie nie tylko frustracja związana z kolejnymi podwyżkami, ale również poczucie braku transparentności i realnego wpływu mieszkańców na decyzje, które bezpośrednio obciążają ich domowe budżety.
16. Dodane przez p.p., w dniu - 14-05-2026 11:13 312 No i co? I nikt z tym nic nie zrobi...Każdy burmistrz na start duża podwyżka pensji. 2 zastępców. Mają to w nosie...
17. Dodane przez Emeryt, w dniu - 14-05-2026 11:13 301 Całe uzasadnienie jest fikcją wymyśloną na potrzeby przepchnięcia podwyżki. Np.: " .... emerytury o prawie 48 procent ... " to chyba emerytom mundurowym tak wzrosły, bo tym którzy mają wyliczane emerytury na podstawie odprowadzonych składek (ZUS) NA PEWNO TAK NIE WZROSŁY.
18. Dodane przez NEMO, w dniu - 14-05-2026 11:17 3511 Uśmiechnijcie się brygada, hej! Co tacy smutni jesteście .
19. Dodane przez Marcin, w dniu - 14-05-2026 11:21 245 Mieszkam na ulicy na, której znajduje się 6 domów. Każdy wystawia jeden kubeł, i każdy płaci inną kwotę, mimo, że odpady odbiera ten sam samochód z tego samego miejsca i obsługują smieciarkę te same osoby, statystycznie każdy ma pełen kubeł. To pytam tych włodarzy dlaczego płacimy od osoby a nie od kubła? Bo mając sześcioosobową rodzinę po podwyżkach będę płacił 270zł miesięcznie, a sąsiad w dwuosobowej rodzinie 90 zł, a koszty odbioru u mnie i sąsiada są takie same (ten sam adres odbioru, ilość śmieci ta sama)
20. Dodane przez abc, w dniu - 14-05-2026 11:24 424 Panie Prezydencie Leszna gdzie Pan jest? Masz Pan nas mieszkańców w ...No najważniejsze , ze łunia dostala 3 mln. Wstyd!
21. Dodane przez To jest skandal!, w dniu - 14-05-2026 11:35 271 MZO (rcgo Resort) generuje zyski dla udziałowców, KZGRL po raz pierwszy miał dziurę w budżecie (7%) za 2025 a oni uzasadniają podwyżki tym, że ludzie lepiej zarabiają więc można ich jeszcze bardziej oskubać! Brawo!
22. Dodane przez przemo, w dniu - 14-05-2026 11:40 142 przestaje segregować bo kto mi za to zapłaci
23. Dodane przez lol, w dniu - 14-05-2026 11:40 76 Leszno jest najwiekszym udziałowcem KZGRL. ja Wam prezydenta nie wybierałem. usmiechac sie hollywoody. wcale mi was nie zal.
24. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 14-05-2026 11:41 173 Nawet mi was nie żal. Sami sobie zgotowaliśmy ten los. Przecież aktualny stan społeczeństwa jest taki, że ... wam na twarz a wy mówicie, że pada deszcz. Polski już nie ma. Za to są niewolnicy, którzy oddadzą ostatni grosz swojemu panu.
25. Dodane przez Jan, w dniu - 14-05-2026 11:43 75 Za mało podnieśli. 621 zł powinno być.
26. Dodane przez prezes, w dniu - 14-05-2026 11:43 621 Wszyscy, którzy tutaj się udzielają, niech założą firmę i wywożą odpady za jak najniższą cenę. Może wtedy mieszkańcy zapłacą 20 zł/osoba. Do dzieła mędrcy
27. Dodane przez Tadek, w dniu - 14-05-2026 11:45 92 Sąsiad ma 3 osobowe gospodarstwo domowe. Ja mam 4 osobowe. U mnie śmieci jest mało, sąsiad za to ma chyba podziemną fabrykę opakowań i w poniedziałek pod jego chatą stoi hałda żółtych i niebieskich worków. No i oczywiście za śmieci płaci mniej niż ja. Absurd goni absurd. Aha. Jeszcze pytanie, a dlaczego nie np. 65 zł, albo 85? Przecież i tak ludzie nie mają nic do powiedzenia, prawda?
28. Dodane przez Flejtuch, w dniu - 14-05-2026 11:45 131 Jak najdalej od spółdzielni mieszkaniowych i od EMPECu.
29. Dodane przez J., w dniu - 14-05-2026 11:46 102 Mnie to aż tak bardzo nie dotknie, bo mieszkam sam i trochę zarabiam, ale dla słabo zarabiających, duzych rodzin, to będzie już bardziej odczuwalne. A miało się ludzi zachęcać do posiadania dużej ilości dzieci. Tylko proszę nie pisac, że mają 800 Plus, bo każdy kto miał dzieci, wie ile kosztuje ich utrzymanie i kształcenie.
30. Dodane przez takie tam sobie, w dniu - 14-05-2026 11:48 221 No to po kolei: 1) wpis nr 8- to nie kpina z ludzi to odpowiedzialność w pełnym słowa znaczenia. Kogo chcesz rozliczać? Zacznij myśleć i mniej śmieci produkuj to będzie taniej. Jak przysłowie mówi- zacznij od siebie. 2) wpis 14- jakiej debaty? Z faktami chcesz dyskutować? Przez dwa lata dokładali z nadwyżek, nie podnosili. Nowe zamówienia; wyższe ceny bo paliwo droższe, najniższe pensje poszły w górę śmieci dużo więcej, zużyta odzież zbierana dziesiątkami ton spod domów to ja sie pytam; kto za to ma płacić?Prezydent, burmistrz ma za was płacić??? Po to debata? O rzeczach oczywistych? No tak przelewanie z pustego w próżne jak przez 8 lat poprzednich rządów 30 kom. 18- Marcin- wiesz dlaczego nie ma od kubła??? Prosta sprawa: ustawa o czystości i porządku określa dokładnie jaką metodą można obliczać opłatę śmieciową. Czy teraz rozumiesz??? Dla innych- nic nie tanieje, wy chcecie więcej zarabiać, mieć wyższe emerytury to ci co odbierają odpady to też tak samo, a auta na wodę nie chcą jechać. Po drugie- jak więcej śmieci to i więcej kosztuje . Proste jak budowa cepa. Opłata jest podatkiem śmieciowym i nie ważne, że na jednej ulicy wystawia każdy po 1 kuble a mieszka różna liczba osób. Za każdy zebrany worek żółty czy niebieski też trzeba płacić za jego transport i za odpowiednie zagospodarowanie . No tak- ale to trochę należy poczytać
31. Dodane przez 1111, w dniu - 14-05-2026 11:53 92 to tylko ponad 36% podwyżki.
32. Dodane przez Bartuś, w dniu - 14-05-2026 11:55 182 Czyli teraz mamy zapłacić za to, że wprowadzono kaucję na plastikowe butelki . PiS zaczął tworzyć ten projekt, a obecna koalicja go wprowadziła . Pogonić tych dziadów .. drogie śmierci, drogi prąd . Jedna wielka drożyzna wynikająca z głupoty niestety
33. Dodane przez ups, w dniu - 14-05-2026 11:55 91 " Podczas zgromadzenia nikt nie wziął udziału w dyskusji, nie zgłoszono także żadnych wniosków. W głosowaniu wzięło udział 14 włodarzy gmin, za projektem głosowało 10, przeciwko oddano 4 głosy". Pytanie mam? Jaką dyskusję mógł podjąć i jakie wnioski wnieść Kornel Malcherek burmistrz Rydzyny który nie zna się na niczym?
34. Dodane przez Leszno, stan umysłu, w dniu - 14-05-2026 11:57 112 Ten Szanowny Pan Prezes... Czy On w swoim "zarządzaniu" tą spółką, zrobił coś więcej niż tylko argumentował o podwyżkę? Fajna posadka... Pan "menadżer"...
reklama
35. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 14-05-2026 12:03 243 Rozwiązać ten niepotrzebnych stwór jakim jest KZGRL. Zr
36. Dodane przez czyli, w dniu - 14-05-2026 12:07 192 wyjść z tego pseudo związku gmin i ceny za śmieci spadną. Poznań, Wrocław i dużo innych miast w Polsce dużo większych od Leszna mają mniejsze opłaty za śmieci. Może pora tak ja w Krakowie zainicjować referendum? Uśmiechnięty prezydent tylko się lansuje, zadłuża miasto, zatrudnia znajomych i mamy cyrk na kółkach...... skoro prezes i główny księgowy nie potrafią optymalizować kosztów to do zwolnienia. Moja pensja nie wzrosła o 30%
37. Dodane przez Jan, w dniu - 14-05-2026 12:07 152 Proszę o podanie imion i nazwisk wszystkich członków zgromadzenia związku, którzy przyjęli uchwałę.
38. Dodane przez Urszula Chudak, w dniu - 14-05-2026 12:10 713 A ja się domyślam, dlaczego żaden włodarz nie wziął udziału w dyskusji ani nie zgłosił żadnego wniosku. Po prostu wiedział, że w ościennych gminach stawki są jeszcze wyższe. Na przykład my we Wschowie, płacimy od dawna 47 zł od osoby. Większość z nas, sobie bardzo ceni to rozwiązanie - zabiorą spod domu, zostawią puste worki i pojemniki. Obsługa też bardzo miła. Można też samemu coś dowieźć nieodpłatnie do punktu odbioru. I to wszystko w dalszym ciągu za 47 zł od osoby. No taniej się po prostu nie da.
39. Dodane przez Obserwator, w dniu - 14-05-2026 12:13 162 Panie prezesie Karpiński proszę wywiązać sie z obietnic, pamiętamy! Podwyższać ceny to każdy potrafi! Może czas na konkretne zmiany personalne? https://elka.pl/content/view/95282/80/
40. Dodane przez Kw, w dniu - 14-05-2026 12:13 113 Dlaczego podwyzki oplat za smieci przyrownuje sie do tego , ze np. Emeryci dostali 45% podwyzki emerytur. To jest skandal!!!!! Jak ktos smie pisac takie bzdury!!!!! To , ze emeryci dostaja co roku waloryzacje wcale nie ogromna , to znaczy , ze nalezy zaraz wszystko podnosic co sie da.
41. Dodane przez dlaczego, w dniu - 14-05-2026 12:13 112 żaden radny nie ważne z jakiej opcji politycznej nie zainteresuje się tym tematem? Tu naprawdę można się wykazać? Czemu teraz milczą radni opozycyjni? Radna od miejsc parkingowych albo np. radny od szafy tu możecie się wykazać. I realnie ulżyć mieszkańcom. A nie przytakiwać, głosować na tak i czekać kiedy wpłynie dieta. Ludzie na was głosowali i czekają na realne działanie a nie na udawanie i markowanie. Uśmiechy i zdjęcia nic nie dadzą. Weźcie się w końcu do pracy na rzecz mieszkańców
42. Dodane przez Mrowa, w dniu - 14-05-2026 12:15 72 Masowo zrobić wypowiedzenie umowy to im dydki zmiękną.
43. Dodane przez stefek burczymucha, w dniu - 14-05-2026 12:21 123 Przecież i tak zagłosujecie na uśmiechniętą Platformę Dowalili nam podatek o nieruchomości, teraz dowalili śmieci, za chwilę może woda i ścieki. Zaraz zobaczymy ile obligacji na swoje zabawki zaplanują za rok. I odpowiedzcie sobie na pytania. Jakich inwestorów przyciągnęli do miasta? Co pozyskali, aby Leszno było miastem bogatszym? Fajnie lansuje się w pierwszych rzędach na inwestycjach w sąsiednich gminach. W Lesznie stagnacja. Nic dziwnego, że ludzie stąd uciekają tam gdzie żyje się lepiej.
44. Dodane przez lucek, w dniu - 14-05-2026 12:27 102 dlaczego płacimy od liczby mieszkańców a nie od kubła?
45. Dodane przez Do kom. 1, w dniu - 14-05-2026 12:29 94 To nie oni są beznadziejni... Firmy zajmujące się zbieraniem odpadów informowały że wprowadzenie systemu kaucyjnego spowoduje wzrost kosztów odbioru, mimo że teraz w zasadzie oddajemy mniej. Plastikowe butelki to odpad na którym sortownie zarabiały, a teraz i tak muszą auto wysłać po odpady, z tym że tego zarobku już nie ma. To Tusk z Henning-Kloską nas tak urządzili. Pozostało już tylko się uśmiechnąć...
46. Dodane przez Praxi, w dniu - 14-05-2026 12:30 113 Przy wyborach przypomnimy sobie o podwyżkach !!! Proponuję zrobić strajk i pochować śmietniki na cały miesiąc i potem spytać za co była opłata. kto może niech tak zrobi !!!
47. Dodane przez Gdzie uśmiech, w dniu - 14-05-2026 12:34 185 GLOSUJCIE WIĘCEJ NA UŚMIECHNIĘTYCH
Kiedy wybory czy jutro będą wybory
Stworzyliśmy sobie prawo, że obywatel nie ma nic do powiedzenia
I jesteśmy niewolnikami we własnym kraju
O co walczyli nasi dziadkowie pradziadkowie o taką polske
Nie liczą się z nikim i z niczym
Przed wyborami wygarnąć tym kandydatom jak będą z długopisami chodzić i zebrać o głosy
Cała rada Miasta do wymiany jest taki fałsz obłuda i zakłamanie, że to przeraża kiedyś to był honor szacunek powaga a teraz co
48. Dodane przez Racja, w dniu - 14-05-2026 12:35 101 Przecież śmieci jest mniej przez butelkomaty i szafę miejską
49. Dodane przez do 19 Marcin, w dniu - 14-05-2026 12:41 36 No nie wmówisz mi że ilość odpadów dla 6 osób i 2 osób jest taka sama. A że wystawiasz jeden kubeł to znaczy że resztę śmieci albo spalasz albo wywozisz gdzie popadnie
50. Dodane przez mieszkaniec, w dniu - 14-05-2026 12:43 112 Pisać pisma do UM Leszna pokazujące, że podwyżka jest społecznie nieakceptowalna i nadmierna względem sytuacji mieszkańców. Na te komentarze włodarze nie zaaregują. System jest niesprawiedliwy i o wiele za drogi. Albo się zmieni albo trzeba zmienić decydentów z radnymi na czele. Mnóstwo rodzin już nie stać na podwyżkę i ciekawe co się stanie, jak złożą wypowiedzenie usług.
51. Dodane przez Adwokat Diabła, w dniu - 14-05-2026 12:43 111 Myślę, że w naszym regionie niewiele jest zakładów, w których podwyżki wynagrodzeń sięgają ponad 40%. Skoro cały koszt podwyżek itd. jest przerzucany na mieszkańców, to rozumiem, że 100% śmieci nie podlega recyklingowi i zakład nie ma ma z tego tytułu, żadnych dochodów.
52. Dodane przez Obywatel, w dniu - 14-05-2026 12:46 31 Wypowiedź p. Karpińskiego na jednym z regionalnych portali po zadaniu pytania: Czy nowe przepisy o kaucjach pomogą obniżyć opłaty? Odp. Na razie efekt może być odwrotny. Choć kaucja dotyczy tylko części opakowań, wpływa ona na przychody regionalnych centrów zagospodarowania odpadów. Przedsiębiorcy tacy jak nasza spółka Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami, na pewno odnotują mniejsze przychody z tego tytułu. Muszą więc uzupełnić braki z innych źródeł, na przykład podnosząc ceny usług- podsumowuje Eugeniusz Karpiński.
53. Dodane przez Leszczynioki, w dniu - 14-05-2026 12:53 53 A rusiecki to kto to jest
54. Dodane przez Guru, w dniu - 14-05-2026 12:56 310 Skomlące prawactwo to miód na moje serce!!!
55. Dodane przez Marek, w dniu - 14-05-2026 12:57 102 a w mzo jazda bez trzymanki. Tiry z odpadami jak jechały tak jadą dalej. A my wszyscy ich sponsorujemy.
56. Dodane przez Rafi, w dniu - 14-05-2026 12:59 64 Butelkomatom trzeba podziękować za podwyżkę.
57. Dodane przez Wyborcy, w dniu - 14-05-2026 13:00 102 ROZLICZYĆ CAŁĄ RADE MIASTA I CAŁY URZĄD MIASTA W DNIU WYBORÓW PRZY URNACH WYBORCZYCH MY WYBORCY BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ W DNIU WYBORÓW KTO JAK GŁOSOWAL
58. Dodane przez do redaktora, w dniu - 14-05-2026 13:03 122 czy informacje oswiadczen majatkowych bip kzgrl nie powinny byc dostepne? Dlaczego ich nie ma ? Jaki jest koszt urzymania roczny kzgrl. Pan redaktor za bardzo sie nei wysila , a to powinno cechowac dziennikarza. doceiekliwość w prawdzie Czy podwyżki to jedyna droga, czy mozna obnizac koszty i jakie?
Prosze o rozwiniecie tematu
59. Dodane przez Do 50, w dniu - 14-05-2026 13:08 51 W sumie jest to jakieś rozwiązanie, pod jednym warunkiem, Leszczyniacy musieliby się zjednoczyć. No i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, politycy tak sobie to mądrze wykombinowali, że nie ma już społeczeństwa a są tylko jednostki. Jeżeli wypowiedziałoby umowy 30% do 50% myśle, że szybko by się znalazły obniżki.
60. Dodane przez To jest kpina za Społeczeństwa Miasta.!!, w dniu - 14-05-2026 13:09 53 Przecież do wybrania oferenta świadczącego Usługi Wywozu nieczystości stałych zaprasza się co najmniej 3 oferentów i jeszcze z wybranym ostatecznie negocjuje się obniżki ,...!!! Tak winien być tu tłumaczony ten Wybór Przewoźnika - a nie tym co tam coś Społeczeństwo uzyskało lub straciło bo gdyby tak Wszyscy Usługobiorcy.!!???to nie warto byłoby żyć..PS.a przecież niepracujące osoby i tak nie zapłacą ,- patrz wzorem MZBK gdzie odpracowuje się dług!!!!!! Nie tak się ustala CENY USLUG - nie tak!!!! Tu potrzebne jest WALNE ZGROMADZENIE wszystkich usługodawców i w ostateczności wyeliminowanie tego pośrednika -KZGRL wszakże każda Gmina może sama zlecać te usługi najtańszym Przewoźnikom. (mgr inz. Jakub Parski- prezes S-ki prywatnej.) Pozdrawiam.
61. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 14-05-2026 13:10 142 Myślę że już czas na protesty . Wniosek jest jeden segregacja za dużo kosztuje . Podwyżka prawie 40 procent to kpina . Kiedy i gdzie się spotykamy ?Dość podwyżek!!! Jeżeli będziemy bierni to za chwilę podniosą znów. Na jakiej podstawie? Dlaczego miasto Prezydent nic nie robi w tym względzie Każda podwyżka oznacza biedniejsze społeczeństwo. To teraz wiadomo dlaczego ta szafa na odzież używaną. Mamy chodzić jak lumpy i zbierać butelki . A podwyżki nieuniknione. Szanowni Państwo zróbmy coś bo zrobią z Nas biedaków. A sami nie wiedzą na co wydawać kasę. STOP PODWYŻKĄ!!! STOP PODWYŻKĄ!!!
reklama
62. Dodane przez alf, w dniu - 14-05-2026 13:11 92 kolejna pełowska szajka się rozpędza z podwyżkami...15 dyrektorów i ich zastępców trzeba opłacić
63. Dodane przez elo, w dniu - 14-05-2026 13:13 111 mi nikt podwyżki pensji 36,5 procenta nie dał.
64. Dodane przez Do 50 i 59, w dniu - 14-05-2026 13:16 60 Mieszkaniec nie ma umowy i nie może jej wypowiedzieć. A jak nie będzie płacił, to przyjdzie komornik i ściągnie co trzeba.
65. Dodane przez PKS 3K29, w dniu - 14-05-2026 13:19 151 W gminie Cmolas w pobliżu Mielca podwyżka cen odbioru odpadów komunalnych wzrosła w 2026 roku z 16,50 do 18 zł. od osoby. Prezes KZGRL powinien niezwłocznie się tam udać, aby dowiedzieć się dlaczego tam jest tak tanio i dlaczego podwyżka jest taka niska (9%). W rejonie działania KZGRL opłata powinna wynosić 36 zł. Pozdrawiam wszystkich sfrustrowanych.
66. Dodane przez mieszkaniec Krzywinia, w dniu - 14-05-2026 13:20 81 Nasz Pan Burmistrz jak zagłosował? Jest to bardzo ważne. Dlaczego nie zabierał głosu?
67. Dodane przez Gdzie, w dniu - 14-05-2026 13:21 102 A gdzie dziedziczak znikł jak zawsze
68. Dodane przez Beniamin, w dniu - 14-05-2026 13:23 32 135mln rocznie KZGRL wyciągnie od mieszkańcu pieniędzy...to budżety roczne kilku gmin tego związku
69. Dodane przez Wojciech, w dniu - 14-05-2026 13:26 23 O co na tym świecie tak w prawdzie chodzi. Dogodzić każdemu się nie da. Ale też trzeba jak najmniej szkodzić. Żeby w życiu jak najwięcej komuś dobrego uczynić, zwłaszcza jak się piastuje funkcję z wyboru.
Całemu ruchowi uśmiechniętych polecam operę "Pajace", autorstwa Ruggera Leoncavalla, a zwłaszcza arię tenorową "Śmiej się, pajacu!"
"Naród można podbić i zniewolić na dwa sposoby... mieczem lub zadłużeniem" dodam i podwyżkami - John Adams 1 wiceprezydent USA (1735-1826) Dlaczego zdjęcie poglądowe przedstawia kubły na śmieci, zamiast zdjęcia z posiedzenia znienawidzonego związku.
70. Dodane przez Z Leszna, w dniu - 14-05-2026 13:27 91 Poznań - 25zł za wywóz śmieci od osoby.
71. Dodane przez henio, w dniu - 14-05-2026 13:29 14 pier..l ,pier..l ja posłucham. Tak nie mamy żadnego wplywu na te podwyżki. A może o 50%.
72. Dodane przez Wypowiadamy UMOWY.!!!, w dniu - 14-05-2026 13:30 63 Proszę Państwa - wypowiadamy Umowy Komunalnemu pośrednikowi i wozimy sami - organizujmy się w "Zespoły Gospodarcze" - jak to było w Komunie - to jest niezły biznes Wybrani przewoźnicy będą odbierać nieczystości - 1 x / m-c - uzyskamy dla nich POZWOLENIE NA DZIALALNOSC GOSPODARCZA ( będą to rolnicy mający już dziś sprzęt i którym też coraz trudniej żyć).Komitet organizacyjny Ś- chowa!!!
73. Dodane przez Wypowiadamy UMOWY.!!!, w dniu - 14-05-2026 13:30 42 Proszę Państwa - wypowiadamy Umowy Komunalnemu pośrednikowi i wozimy sami - organizujmy się w "Zespoły Gospodarcze" - jak to było w Komunie - to jest niezły biznes Wybrani przewoźnicy będą odbierać nieczystości - 1 x / m-c - uzyskamy dla nich POZWOLENIE NA DZIALALNOSC GOSPODARCZA ( będą to rolnicy mający już dziś sprzęt i którym też coraz trudniej żyć).Komitet organizacyjny Ś- chowa!!!
74. Dodane przez skandal, w dniu - 14-05-2026 13:31 91 SKANDAL!!! Cały KZGRL do likwidacji. Natychmiastowo podać, który "włodarz", jak głosował - ci, którzy głosowali za nie mają co liczyć na nasze głosy, a po drodze zrobić im referenda o odwołanie ze stanowiska. Tnijcie wypłaty swoje i urzędników, a nie szukacie pieniędzy wszędzie tylko nie we własnych kieszeniach!
75. Dodane przez bunio, w dniu - 14-05-2026 13:34 60 "Proponowane podwyżki są znaczące, a ich źródeł eksperci upatrują m.in. w bogaceniu się mieszkańców oraz wejściu w życie systemu kaucyjnego." czyli za to że chce ci się pracować oraz zrobili z przeciętnego człowieka "smieciarza" KZGRL nagradza podwyżką opłaty śmieciowej
76. Dodane przez Kuba, w dniu - 14-05-2026 13:38 91 Nauczyli się od Rządu, podwyżki i drożyzna, to przez rzad, 100 konkretów nie ma I nie będzie, 60 tys. bez podatku nie ma I nie będzie.
77. Dodane przez ja, w dniu - 14-05-2026 13:39 91 I my tą całą mafie na stołkach utrzymujemy z tej podwyżki .
78. Dodane przez Dziwimy się skrajnym Gminom.!!!, w dniu - 14-05-2026 13:40 51 Otóż może teraz skrajne Gminy tzw obszaru KZGRL (patrz Pakosław,Jutrosin.Wloszakowice) Pogorzela -już wyszła ...zlecają te usługi Lesznu jeśli przecież bliżej i taniej mają do Milicza czy Krotoszyna a Wkoszakowicim do Wolsztyna ...dziwne to nie umieją oszczędzać te Gminy czy co....???? Do przemyślenia pozostawiamy !!!
79. Dodane przez Obserwator, w dniu - 14-05-2026 13:51 62 Jeśli nie podadzą do publicznej wiadomości jak który włodarz głosował to przy najbliższych wyborach podziękować wszystkim ,nie pytając się społeczeństwa sami podjęli swoją ostateczną decyzję to my podejmiemy przy urnach
80. Dodane przez Kama, w dniu - 14-05-2026 13:53 11 A czy ktoś przeprowadził kontrolę deklaracji o kompostowaniu bioodpadów? Jakby nie było opłata wówczas jest o 5 zł na osobę niższa.
81. Dodane przez Ira, w dniu - 14-05-2026 13:55 33 Super cieszą mnie te zmiany ile można żerowac na kwocie 33 zł?? Każdy chce godnie zarabiać przede wszystkim prezesi firm . Ostatnimi czasy przymierali głodem teraz nareszcie odżyją!!! Jeszcze poproszę jakieś nowe podatki od niedocieplonych domów, psy,koty i inne stworzenia . Wreszcie skończyć z tymi kopcącymi kominami . Nie śmiać się tylko brać Naród do galopu co by zrozumieli co znaczy władza wybrana przez lud i lud opłacana!
82. Dodane przez Hanka, w dniu - 14-05-2026 14:00 32 Ciii cieszcie się, że PIS nie rządzi damy radę za 2 lata zabiorą 800+ też się cieszcie bo wasze ,nasze dzieci nie dostały z jakiej okazji mają inni teraz to brać? Jeszcze wiek emerytalny gdzieś może do 70 wtedy będziesz miał dużo więcej emerytury ,a emerytom zabrać te ich 13-14 z jakiej okazji mają mieć dodatkowa kasę?
83. Dodane przez Joanna -Leszno do Koment nr 64., w dniu - 14-05-2026 14:02 12 Otóż każdy może odstawiać nieczystości do Trzeba i uzyskując uprzednio Pozwolenie na działalność gospodarczą oraz Zgodę Wojewody ,(Wydziału Ochrony Środowiska ) wskazując miejsce wywozu oraz prowadząc odpow. dokumentację,.Pozdrawiam Asia -Inspetor Ochrony Srodow.
84. Dodane przez klient, w dniu - 14-05-2026 14:09 71 Czy można rozwiązać z kzgril umowę, bo słyszałem że będzie można samemu podpisać umowę z inną firmą co będzie odbierac kubły, pomijając droga spółkę kzgril
85. Dodane przez benek, w dniu - 14-05-2026 14:17 60 W Krakowie stoi pomnik Józefa Dietla (1804 - 187 W latach 18661874 pełnił funkcję prezydenta Krakowa. Jest uważany za jednego z najlepszych prezydentów w historii Krakowa. Jako prezydent doprowadził między innymi do podwojenia miejskich dochodów bez nakładania na miasto nowych ciężarów, rozwinął sieć wodociągów, uporządkował Planty wokół Starego Miasta i wiele innych rzeczy nowatorskich na tamten okres czasu. Oczyścił także koryta Starej Wisły. Być może i u nas przydałby się taki Prezydent "miotła", który by solidnie to miasto zamiótł, a śmieci w ramach promocji wywiozłoby MZO
86. Dodane przez janek, w dniu - 14-05-2026 14:21 111 Absurd goni absurd w tym państwie z papieru. To co coraz bliżej do szparagów i truskawek
87. Dodane przez takie sobie coś, w dniu - 14-05-2026 14:26 22 do kom. 46,50,59- jakie wy macie umowy z kimkolwiek? Ano nie macie bo mieć nie możecie. Opłata śmieciowa to podatek . Nie zapłacisz to ci komornik z konta ściągnie i tyle. Do kom. 41-jacy radni miejscy czy inni? radni każdej z gmin członkowskich nie maja nic do tego bo to nie jest zadanie gmin tylko związku. Nie rozumiecie tego nie??? A najlepszy to pan prezes z komentarza 66- jakie 3 firmy do rozmów? O czy ty chłopie piszesz? Przetarg nieograniczony- tyle ofert ile jest złożonych, moze być tylko jedna i jak jest zgodna to jest jedna i tyle. Nie wypisuj bzdur bo widać, ze wiedzy nie masz. Im bogatsze społeczeństwo tym więcej dóbr zakupuje . Te setki ton gabarytów , bo szafy przestały być modne, setki ton lompów bo kupione w pepko za 5 złoty- na raz itp. To wszystko powoduje tę podwyżkę opłat i to w końcu każdy musi zrozumieć i tyle. Produkujesz śmieci to musisz zapłacić. Nic za darmo. Ci ludzie do obsługi systemu też dla was nie będą za darmo pracować i tych głupot powyższych wysłuchiwać .
88. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 14-05-2026 14:28 131 Po co komu potrzebny ten KZGRL ?
89. Dodane przez janek, w dniu - 14-05-2026 14:34 310 Skumulowana inflacja za cztery lata wynosi 37 procent ! Głównie to skutek PIS-owskiej mega inflacji w latach 2022-2023!
90. Dodane przez Do87, w dniu - 14-05-2026 15:34 71 Radni zostali wybrani po to by pracowali na rzecz lokalnej społeczności. Skoro biorą diety a nie walczą o różne istotne sprawy tylko zajmują się tematami zastępczymi można wnioskować że tylko diety im w głowie. To radni udzielają absolutorium. Są od rozliczenia włodarzy. Więc niech się biorą do roboty. A Skoro uważasz nie mają mocy sprawczej - to po co są?
91. Dodane przez cc, w dniu - 14-05-2026 15:56 51 To są te spełniane obietnice KO ? 100 konkretów ? Każdy u władzy powinien całym swoim majątkiem odpowiadać za złe decyzje czy jakiekolwiek straty na rzecz Państwa . Rozliczyć każdego od Ministra po Urzędnika
92. Dodane przez do 15, w dniu - 14-05-2026 16:32 21 Wpis nr 15. Dobre pytania ale jak wyegzekwować odpowiedzi? Kilka razy mówiono że Związek Gmin generuje zbędne koszty ( ile kosztowała ta Głośna "DEBATA" szefów Gmin - diety czy inaczej zwane) Transport z Leszna na wysypisko kosztuje tyle co np. z pod Krotoszyna? Konieczność ujawnienia dochodów Zarządu SP. i tam znajdzie się odpowiedz po co ta podwyżka. A co z tymi co przez pół roku niema ich w mieszkaniu i tak płacą. No ale wszystkie miejskie SP. mają ceny kosmiczne (śmieci, ciepło, woda ...) Mieszkańcy nauczcie się liczyć własną kasę bo inni Wam policzą.
93. Dodane przez Re89, w dniu - 14-05-2026 16:54 12 A skutkiem twojego glupiego komentarza
94. Dodane przez Arek, w dniu - 14-05-2026 17:29 40 Wasz prezydent z PO pierwszy pod opał rękę żeby zagłosować za podwyżka opłaty. Dziękujcie mu na każdym kroku jak go spotkacie. Głośno obojętnie czy to sklep czy ulica. Dziękujemy za POdwyzki panie nie mój prezydencie. W ogóle czy prezydent dla mnie prezydentem jak na niego nie głosowałem?
95. Dodane przez Jarek, w dniu - 14-05-2026 17:30 51 Uśmiechajcie się to dopiero początek ! Ale dobrze że PiS nie rządzi nie??? Żal pl
96. Dodane przez Grzegorz, w dniu - 14-05-2026 17:56 91 Jesteście powaleni ,,, z ludzi robicie najpierw śmieciarzy, teraz robicie z nas idiotów bo idioci zapłacą bo co mają ludzie zrobić. Nie potraficie dbać i interesy mieszkańców to podajcie się do dymisji bo jesteście beznadziejni. Samo Leszno to już całkowita katastrofa za wszystko płac nawet za wstęp na dni Leszna. Opróżnjcie kieszenie z pieniędzy podatników a nie będą potrzebne podwyżki. Złodzieje z was nic więcej. Panie Rusiecki już kolejnej kadencji rządził nie będziesz bo rządzeniem trudno to nazwać tylko zdjęcia na rowerku gdzie większości gówn... Kogo to obchodziło co Pan robi w wolnym czasie ale w czasie pracy to już Pan na pewno nic poczciwego nie uczyni.
97. Dodane przez Jac, w dniu - 14-05-2026 18:54 50 Rosnąca liczba odpadów , dobre liczba mieszkańców miasta spada. Ciekawe ile zgłoszononych jest w KZGRL cudzoziemców pracujących i mieszkających w Lesznie . Jak widzę to jest ich sporo .Ciekawe czy właściciele nieruchomości zgłosili ich do opłaty śmieciowej.
98. Dodane przez Sławek, w dniu - 14-05-2026 19:24 51 Pani ministra, ta mądra, z Warszawy mówiła, że jak będziemy oddawać butelki plastikowe do sklepów to będzie mniej śmieci, a co za tym idzie wywóz będzie tańszy. Czyżby kłamała?
99. Dodane przez bunt, w dniu - 14-05-2026 19:53 31 Moze jakis protest po UM, kazdy przyniesie po worku, ewentualnie zamiast opon, jak górnicy. U nich działa, moze w Lesznie tez zadziała?
100. Dodane przez jak wy nam to.., w dniu - 14-05-2026 19:54 41 Skoro tyle mamy płacić to może masowe zaprzestanie z segregacją, niech sami bawią się z tym wszystkim. Odpady to biznes, który "doi" ludzi.
101. Dodane przez Do 89, w dniu - 14-05-2026 19:59 11 Tak tak i wina Jaruzelskiego z Kiszczakiem a przy okazji Donalda za liczył jeszcze raz głosy. Obudź się. Nie widzisz cze rząd PO PO raz kolejny sobie nie radzi i Polakom żyje się źle . ? Dobrze to mają Niemcy a my. Mamy być pachołkami po to przysłali niemieckiego premiera który zatrudnia tachovh właśnie ludzi którzy podnoszą rękę za podwyżkami. Mogli zrobić po 100. Teraz wszedł jeszcze podatek katastralny na razie niski ale za rok dwa pewno podniosła do 1.5 procent wartości majątku co roku. Usmidchsjta się i chwalta unie
102. Dodane przez Franek, w dniu - 14-05-2026 20:05 41 A teraz na bilbordach przed wyborami bilbordy KO =drożyzna czyli przy wyborach KOff.
103. Dodane przez x, w dniu - 14-05-2026 21:14 31 wystarczy miesiac nie ewywozic smieci na pszok zdechna i obnirza oplaty
104. Dodane przez Tom, w dniu - 14-05-2026 23:57 20 a dlaczego ci co nie oddają popiołu również nie mają zniżki tak jak ci co nie oddają bio odpadów? czy to jest sprawiedliwe ?
105. Dodane przez Benzyna, w dniu - 15-05-2026 01:19 31 Etam śmieci ,ważne że jest benzyna za 5,19.
No w sumie już była ,ale Ormuz.
Tak mówili w telewizji ,taki pan redaktor.
106. Dodane przez Józek, w dniu - 15-05-2026 08:20 70 W kolejnych wyborach Rusiecki i PO zdobędą w Lesznie 99% głosów. Tak trzymać. Najbardziej czerwone miasteczko w Polsce. O rekordowym zadłużeniu dla ośrodków tej wielkości w skali kraju to nawet nie wspomnę.
107. Dodane przez Obywatel, w dniu - 15-05-2026 09:15 60 W POZNANIU za osobę 25zl w budynkach wielorodzinnych(bloki) a 28 zł dla jednorodzinnych i -9 zł za kompostownik. Za niesegregowane 50zł źródło https://smiecioplan.pl/poznan/cennik-wywozu-odpadow/
108. Dodane przez rychu, w dniu - 15-05-2026 10:22 60 macie to na co głosowaliście
109. Dodane przez Policzmy...,!!!, w dniu - 15-05-2026 11:27 21 Policzmy na ilu płacimy nasze składki ( ponad 3O-tu zatrudnionych w KZGRL patrz Link podany tłustym drukiem - są nazwiska) Anna Leszno
110. Dodane przez Rafał., w dniu - 15-05-2026 13:07 00 Wpis 30. Przecież to jest złodziejstwo. MZO sprzedaje "te" śmieci za duże pieniądze. MZO to zwykły pośrednik. Który tylko pobiera pieniądze. MZO nie utylizuje tych śmieci tylko SPSZEDAJE. Tłumaczenie, że wzrosły płacę minimalnie i co zgroza emerytury to przez Pana Karpińskiego jak na plucie w twarz mieszkańcom. Taki wzrost opłaty to zwykłe złodziejstwo. Teraz jak nie oddam opakowań z kaucją i wyrzucę do śmieci to zapłacę za nie podwójne. Jeżeli ktoś miesięcznie kupi opakowania kaucją np za 45 złotych i je wyrzucić to zapłaci za odpady 90 złotych. Niby śmieci oddaję mniej (bo zwracam plastikowe butelki, puszki i szklane butelki) to zapłacę więcej. Zrozumiałabym podwayżkę
111. Dodane przez Franek, w dniu - 15-05-2026 18:28 01 Niech wam wasz Lewicowy poseł z Leszna interweniuje i działa, tak zadziała jak ten nieudolny zlepek KO.
112. Dodane przez Zaall, w dniu - 15-05-2026 18:53 20 Śmieszny system kaucyjny powoduje że nie mają już takiego zarobku z puszek. Proste. Ale zapamiętajcie ludzie za jakiś czas jak wielcy władcy Gmin będą chodzić po domach. Wtedy przypomnijcie sobie kto wam podniósł oplaty
113. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 16-05-2026 13:39 00 To tak zapytam ile kosztuje kilogram śmieci bo od osoby nic mi nie mówi czyżby kilogram śmieci były droższe od kilograma kiełbasy? Drugie pytanie dlaczego w naszym mieście nawet emeryt nie jest zwolniony z opłaty za śmieci? Czyli dla mieszkańca segregacja nie przynosi żadnego zysku zrobili ludzi w balona a pan prezydent to popiera wstyd nic więcej.
114. Dodane przez Leszek, w dniu - 16-05-2026 14:06 10 Dlaczego tak tanio czy aby dobrze obliczone bo jak połowa przestanie płacić to budżet nie będzie się dpinał. No to teraz dać tym co byli za po 1000 zł i niech pokażą jak żyć za takie pieniądze by na wszystko starczyło ten co pławi się w luksusie nigdy nie zrozumie drugiego trzłowieka sondze że podwyżki to już sobie dawno przydzielili tak wogule ile kosztuje utrzymanie niepotrzebnej gwardi.
115. Dodane przez Co tak jeczycie sknerusy jedne !?, w dniu - 17-05-2026 10:55 21 My w Gorze juz od dawna placimy ponad 43 zlote i spodziewamy sie ,ze Burmistrz oraz Radni beda chcieli podwyzki plac I diet - BO IM SIE "SLUSZNIE" NALEZA - to znowu nam podwyzsza oplaty smieciowe!? Przeciez musza skasc wziasc na te swoje 20 tyiecy miesiecznie tym bardziej ,ze Burmistrz zadluzony po pachy i uszy!
116. Dodane przez No i masz, w dniu - 17-05-2026 11:32 11 Czyli opłata wygląda tak mieszkasz w małej kawalerce 20 metrów i płacisz tak samo jak mieszka jedna osoba w domu 200 metrów z ogrodem 2000 metrów ach nie za kompostownik ma o 5 zł taniej i kto tu więcej ma śmieci. Biedniejszy dopłaca bogatemu
117. Dodane przez x, w dniu - 17-05-2026 17:36 11 KZGRL i MZO należy rozwiązać.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.