Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Leszno arrow Kto jak głosował w sprawie opłaty śmieciowej?

KZGRL podał wyniki

Kto jak głosował w sprawie opłaty śmieciowej?

14.05.2026. Radio Elka, Jarek Adamek


(Fot. Kadr z transmisji zgromadzenia KZGRL)
Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego podał wyniki głosowania w sprawie podniesienia opłaty śmieciowej. Przypomnijmy, że podwyżka z 33 na 45 złotych od osoby miesięcznie przeszła stosunkiem głosów 10:4, przy czternastu obecnych włodarzach gmin. 

Zdjęcia czytelników do artykułuZdjęcia czytelników do artykułuZdjęcia czytelników do artykułuZdjęcia czytelników do artykułu
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego tworzy 19 gmin regionu, w zgromadzeniu biorą udział ich przedstawiciele, czyli prezydent
Leszna, burmistrzowie i wójtowie. W dzisiejszych obradach uczestniczyło 14 włodarzy, nieobecni byli burmitrzowie Rawicza, Jutrosina i Śmigla oraz wójtowie Święciechowy i Pakosławia. Uchwała w sprawie nowej opłaty śmieciowej, podnosząca stawkę z 33 do 45 złotych od osoby miesięcznie, przeszła stosunkiem głosów 10 do 4. Za przyjęciem podwyżki głosowali przedstawiciele gmin Leszno, Gostyń, Krobia, Krzemieniewo, Krzywiń, Osieczna, Pępowo, Pogorzela, Poniec i Rydzyna. Przeciwko opowiedzieli się włodarze Bojanowa, Lipna, Miejskiej Górki i Wijewa.

 
Komentarze (178)
1. Dodane przez Co, w dniu - 14-05-2026 14:15 37 6
5 nie było, a tych 5 było przeciwko podwyżce. Tylko 1 lub 2 przekonać i nie ma podwyżki może
2. Dodane przez Już z tego widać ...!!!!, w dniu - 14-05-2026 14:20 45 3
Już z tego widać jakie Gminy chcą odejść ze Związku ( zbędnego ) otóż Wijewo pójdzie do Wolsztyna,Gminy z pow. rawickiego już ciąża do własnego Związku patrz zachowania burmistrzów; Rawicz,Bojanowo,Pakosław,Miejska Górka ,Jutrosin to nieobecni lub będący p-ko. Idzie ku dobremu s p. Karpiński na emeryturę to już stosowny wiek i czas!!! Pozdrawiam Marian - skladkowicz,.
3. Dodane przez Ja, w dniu - 14-05-2026 14:25 130 4
Dziękujemy za informację . Zagłosujemy odpowiedniovw następnych wyborach samorządowych.
4. Dodane przez referendum, w dniu - 14-05-2026 14:26 141 3
REFERENDUM O ODWOŁANIE ZE STANOWISKA DLA WŁODARZY, KTÓRZY GŁOSOWALI ZA! ZDRADA WYBORCÓW!
5. Dodane przez Czyli, w dniu - 14-05-2026 14:26 63 6
Uśmiechamy się.
6. Dodane przez Mieszaniec, w dniu - 14-05-2026 14:26 91 2
Tak tylko to zostawię
7. Dodane przez urzędnik, w dniu - 14-05-2026 14:27 5 47
średnia krajowa to 10 000 zł według rządu a w marudzicie o kilka złotych
8. Dodane przez mieszkanka Leszna, w dniu - 14-05-2026 14:28 75 1
Dziękujemy panie prezydencie.... 
 
tymczasem... pojemniki na elektrośmieci przepełnione, a na telefony i maile w tej sprawie reakcja firmy reSort dopiero po miesiącu bo: "to nie jest takie proste" 
 
tymczasem... jeździmy na PSZOK z jedną parą dziurawych skarpetek, a tam okazuje się, że pojemniki są przepełnione i właściwie bez plastikowego worka (ekologia pełną gębą) nie ma ich gdzie wyrzucić 
 
tymczasem... podobno argumentem do podniesienia cen było to, że produkujemy coraz więcej śmieci... to się zdecydujcie, czy coraz więcej czy coraz mniej - butelki kaucyjne przecież odpadły 
 
tymczasem... ta sama stawka dla Kowalskiego z domkiem jednorodzinnym, co dla spółdzielni mieszkaniowych. Jeden punkt odbioru, a obsłużonych kilkaset mieszkań... sprawiedliwość... 
 
Dziękujemy panie prezydencie, że dba pan o naszej interesy...
reklama
9. Dodane przez Jeśli, w dniu - 14-05-2026 14:29 82 0
Zaczniemy zarabiac tyle ile zarabiają włodarze gmin to za śmieci moze byc nawet 100 zł od osoby.
10. Dodane przez mieszkanka, w dniu - 14-05-2026 14:30 3 38
Ciekawe na ile mieszkaniec produkujący śmieci ma refleksję ,że produkuje za dużo i konsumpcjonizm nas zgniata?Bo ja jestem przerażona ile tych śmieci jest i co wrzucamy do tych koszy?To muszą kosztować niestety...
11. Dodane przez Jan, w dniu - 14-05-2026 14:31 50 3
Włodarze. Śmiechu warte.
12. Dodane przez JUREK, w dniu - 14-05-2026 14:32 78 1
Dzisiaj stałem na Trzebani rowerem 30min wjechało i wyjechało 15tirow z odpadami na rejestracjach z różnych regionów Polski to oni utylizują nie nasze odpady a my za to mamy płacić coś nie tak panie Prezydencie Leszna
13. Dodane przez uśmiechnięty, w dniu - 14-05-2026 14:32 59 12
Burmistrz Leszna, tak jak partie, z których się wywodzi, zawsze będzie antypolski i antyobywatelski.
14. Dodane przez xzx, w dniu - 14-05-2026 14:33 62 2
Leszno wstyd!
15. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 14-05-2026 14:33 34 1
Hmmm
16. Dodane przez janek, w dniu - 14-05-2026 14:36 47 1
A gdzie wójt gminy Święciechowa? Nie interesuje go ta kwestia?
17. Dodane przez elo, w dniu - 14-05-2026 14:38 51 1
Masakra. Gdzie ta oszczędność na ekologii? Bo ja widzę same podwyżki i coraz więcej śmieci w domu do segregacji, a od lipca nowy śmietnik na szkło. Porażka. Kto tym bajzlem zarządza?
18. Dodane przez mon, w dniu - 14-05-2026 14:43 58 2
Przy takiej kwocie wszystkie smieci bedzie lądowało do kosza. Nie mam zamiaru bawić się segregacje.
19. Dodane przez Nieistotna sprawa dla władz, w dniu - 14-05-2026 14:44 48 0
Skoro 5 z 19 Wójtów i Burmistrzów olało posiedzenie KZGRL to albo mają w głębokim poważaniu ile płacą ich mieszkańcy albo nie mają odwagi zagłosować.  
 
Ci co głosowali za podwyżką dokonali nieuzasadnionego skoku na kasę swoich wyborców - rozbój w biały dzień!
20. Dodane przez Tom, w dniu - 14-05-2026 14:45 75 2
Rozwiązać ten dziwny twór, który generuje koszty. Kiedyś MZO odbierało śmieci jako spółka miejska, a teraz musimy utrzymywać dodatkową armię urzędników. Leszno powinno wystąpić z tego związku
21. Dodane przez hej brygada, w dniu - 14-05-2026 14:45 56 12
Uśmiechamy się brygada hej, co tacy smutni jesteście. Tusk podpisał kredyt na zbrojenie największy w Europie w obcej walucie o zmiennym oprocentowaniu do wydania w 2tyg. omijając ustawodawstwo i weto Prezydenta. Trzaskowski właśnie klepie małżeństwa homoseksualne w Warszawie omijając Konstytucję. System aukcyjny jest tak świetnym rozwiązaniem że właśnie każdy z nas dostał podwyżkę za śmieci które jeszcze sam musi oddawać do butelkonatów. Brawo jest pięknie
22. Dodane przez mon, w dniu - 14-05-2026 14:46 51 1
Przy takiej kwocie wszystkie smieci bedzie lądowało do kosza. Nie mam zamiaru bawić się segregacje.
23. Dodane przez Prawda, w dniu - 14-05-2026 14:49 62 1
Czyli prezydent leszna glosowal za podwyżką za śmieci  
 
W dniu wyborów trzeba o tym pamiętać  
A cała rada miejska musi być nowa czyli wszyscy nowi kandydaci będą wybrani  
Człowiek decyduje o Człowieku to nie jest normalne  
Człowiek człowiekowi zgotował taki los
24. Dodane przez ela, w dniu - 14-05-2026 14:52 4 49
Co za głupie pytanie jak kto głosował. 
Bycie Wójtem czy Burmistrzem to nie tylko pochwały, kwiatki i inne przyjemne rzeczy, to również sprawy trudne. Przynajmniej ta dziesiątka nie schowała głowy w piasek przed odpowiedzialnością. Pozostali to tu trzeba się zastanowić nad postawą.  
Są sprawy trudne, ale nieodzowne. To co śmieci mieli przestać od lipca odbierać? Czy wy to rozumiecie, że jak nie ma zabezpieczonych pieniędzy na usługę to umowy nie wolno podpisać i co wtedy? Neapol????
25. Dodane przez Mateo, w dniu - 14-05-2026 14:55 63 4
Stawki od 1 kwietnia 2026 r. W Warszawie wynosi 107zl od gospodarstwa domowego i 85zl za mieszkanie w bloku niezależnie od ilości osób. W moim przypadku 5osob zapłacę 225zl czyli 2* tyle co warszawiak który zarabi 2*więcej przy tamtych stawkach. To o co tu chodzi !?
26. Dodane przez Maria, w dniu - 14-05-2026 14:56 50 1
Mam pytanie , czy najniższe zapracowane emerytury też wzrosną o 50%, poproszę w imieniu tych z najniższą stawką.
27. Dodane przez Wstyd, w dniu - 14-05-2026 15:04 36 2
Wstyd dla naszych burmistrzów, może w mieście ludzi stać ale na wioskach wydatek na 5 osobowa rodzinę już się ładny robi, a zarobki o wiele mniejsze. 
OK za zapłacę ale znam kilka rodzin, gdzie pracuje jeden rodzic 4 dzieci i taki wydatek 300 zł z wypłaty 5 to już dużo
28. Dodane przez Ludzie, w dniu - 14-05-2026 15:08 71 2
JEST TAKIE POWIEDZENIE PYCHA KROCZY PRZED UPADKIEM
29. Dodane przez abc, w dniu - 14-05-2026 15:10 74 2
Leszno!!!!!! Tu chce się wyć!!!!! Syty nigdy nie zrozumie głodnego.......
30. Dodane przez Renia, w dniu - 14-05-2026 15:12 23 3
Poniec wstyd
31. Dodane przez Marzenie, w dniu - 14-05-2026 15:13 26 1
I to miasto leszno chce być poważnym miastem  
Chyba w marzeniach
32. Dodane przez Koryta chcemy, w dniu - 14-05-2026 15:20 21 5
Zlikwidować sejm senat 
Urzędy miasta  
Urzędy gminy 
Urzędy Marszałkowskie 
Urzędy Wojewódzkie 
Starostwa powiatowe 
Stanowisk prezydentów miast 
Wójtów burmistrzów  
Sekretarzy 
Zlikwidować rady miejskie  
Stanowiska prezesów dyrektorów przewodniczących  
Ministrów bo oni całe życie tylko do koryta  
I mamią ten naród przed wyborami  
Koryto chcemy 
Koryta chcemy 
Koryta chcemy  
Dajcie nam koryta
33. Dodane przez elo, w dniu - 14-05-2026 15:23 32 1
Pamiętajmy, że jeszcze czekają nas kolejne śmietniki koło domu....
34. Dodane przez 50gr, w dniu - 14-05-2026 15:30 45 1
Butelki z kaucja, butelkomaty nieczynne albo przepełnione, w sklepach nie chcą odbierać większych ilości, opłaty na śmieci podwyższone. Co tu nie gra? Najlepiej obciążyć obywatela. To jest jawna kpina. Banda szydercow
35. Dodane przez Kaziu, w dniu - 14-05-2026 15:36 43 1
Dziękujemy Panie Litka za głosowanie przeciw. Mieszkańcy Gminy Lipno będą wdzięczni !
36. Dodane przez Popis, w dniu - 14-05-2026 15:39 42 1
MOK, kzgrl i inne cuda. Zawiódł nas Pan, Panie Grzegorzu. Dosyć pieniążków pobieracie. Sam Pan Wie,ze Leszno miałoby najniższą kwotę ze wszystkich innych miast. Uśmiechnięty Pan nie będzie po kolejnych wyborach:(
37. Dodane przez PIOTR, w dniu - 14-05-2026 15:43 50 2
RUSIECKI DO WYMIANY
38. Dodane przez Lewak, w dniu - 14-05-2026 15:44 35 4
Co tacy smutni jesteście.Ważne ze Pis nie rządzi
39. Dodane przez podwyzki, w dniu - 14-05-2026 15:44 32 4
Lewicowo-tęczowo-zielona Platforma i jej koalicjanci spod znaku marszałka Czarzastego i "ministry równości" fundują nam raj na Ziemi. A ich przedstawiciele w Lesznie i powiecie robią to samo. Co więcej, będąc członkami KO ponoszą pełną odpowiedzialność za wzrost kosztów życia. Oto dokonania Platformy w czasie obecnych rządów: 
 
Lista głównych wzrostów podatków, opłat i stawek wprowadzonych lub zaplanowanych/zatwierdzonych przez obecny rząd Donalda Tuska (koalicja Platforma Obywatelska + partnerzy z Lewicy itd., od grudnia 2023 r.).  
 
1. Akcyza na alkohol2025 r.: +5% (w stosunku do poprzednich stawek).  
2026 r.: dodatkowa podwyżka o 15% (w stosunku do stawek 2025 r.; planowana dalsza +10% w 2027 r.). 
Przykład: 0,5 l wódki 40% może zdrożeć o ok. 2,954 zł (akcyza stanowi ok. 62% ceny). Piwo +0,100,13 zł za 0,5 l, wino +0,30 zł. 
 
2. Akcyza na wyroby tytoniowe, papierosy, e-papierosy i wyroby nowatorskiePodwyżki coroczne, w tym w 2026 r. ok. 1520% (w zależności od produktu). 
Przykład: paczka papierosów drożeje o ok. 2,73,1 zł (do ok. 2324 zł w 2026 r.). 
 
3. Opłata cukrowa (podatek od napojów słodzonych)Od 2026 r. znacząca reforma i podwyżka: Część stała: z 0,50 zł ’ 0,70 zł za litr.  
Część zmienna (cukier >5 g/100 ml): z 0,05 zł ’ 0,10 zł za gram.  
Substancje (kofeina/tauryna w napojach energetycznych): z 0,10 zł ’ 1,00 zł za litr.  
Limit maksymalny: z 1,20 zł ’ 1,80 zł za litr. 
Szacowany dodatkowy wpływ do budżetu: ok. 1,3 mld zł rocznie. 
 
4. CIT dla banków i instytucji finansowychOd 2026 r.: stawka z 19% ’ 30% (potem stopniowe obniżki: 26% w 2027, 23% docelowo).  
Jednocześnie planowana obniżka podatku bankowego w późniejszych latach. 
Szacowany dodatkowy wpływ: ok. 6,56,6 mld zł w 2026 r. (łącznie ok. 10 mld zł z całego pakietu podwyżek). 
 
5. Podatek od wygranych, nagród i konkursów (zryczałtowany PIT)Od 2026 r.: stawka z 10% ’ 15% (dotyczy wygranych w konkursach, grach, zakładach, nagrodach promocyjnych). 
 
6. Opłata reprograficzna (nowa opłata od urządzeń elektronicznych)Od 2026 r.: ok. 12% wartości urządzenia (smartfony, tablety, laptopy, komputery, telewizory) + papier A3/A4. 
Szacowany koszt dla obywateli/firm: ok. 200 mln zł rocznie. 
 
7. Podatek od nieruchomościOd 2026 r.: wzrost górnego limitu stawki dla budynków mieszkalnych z 1,19 zł ’ 1,25 zł za m˛ (samorządy mogą podnieść do maksimum).  
Dodatkowe podwyżki stawek lokalnych (często do maks. dopuszczalnego poziomu nawet +4,515% w zależności od roku i gminy). 
 
8. Składka zdrowotna dla jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)Od 2026 r.: podstawa wymiaru z 75% ’ 100% minimalnego wynagrodzenia. 
Przykład (przy prognozowanej płacy minimalnej ok. 4806 zł): wzrost z ok. 315 zł ’ 433 zł miesięcznie (+118 zł/mc, czyli +1411 zł rocznie). 
 
9. Opłaty drogowe i e-tollRozszerzenie sieci płatnych dróg (ponad 645 km więcej).  
Podwyżka stawek bazowych o ok. 42%. 
 
10. Uszczelnienie VAT i CIT (dodatkowe obciążenia pośrednie)- Obowiązkowy **KSeF** (Krajowy System e-Faktur) od lutego/kwietnia 2026 r. (dla większych firm wcześniej).  
- Zaostrzenie cen transferowych w CIT.  
- Koniec niektórych ulg/obniżonych stawek (np. zapowiedzi powrotu do 23% VAT na niektóre napoje bezalkoholowe).
40. Dodane przez Robert, w dniu - 14-05-2026 15:51 38 4
Włodarze naszego Miasta są za to odpowiedzialni. Dziękujemy. już odliczajcie dni do końca kadencji. To nie koniec podwyżek KO. UE każe to te d...robią ! Precz z Zielonym ładem, wiatrakami, Kloską, Tuskiem i Rusieckim
41. Dodane przez ZielonyPL, w dniu - 14-05-2026 15:51 30 2
Ja jestem Przeciwny tak wysokim podwyżką... Złotówka co roku jeszcze bym jakoś przemilczał ale nie tyle 180 zł za 4 osoby plus czynsz kuźwa ... Dziękujemy Naszym Włodarzom. Nam też Koszty życia rosną nie tylko firmie która wywozi śmieci... A nasi Szefostwo firm nie jest tak chętna na podwyżki dla pracowników...
42. Dodane przez Roman, w dniu - 14-05-2026 15:54 40 3
Po co powstał KZG zlikwidować nierobów z zarządu i powinna być obniżka.
reklama
43. Dodane przez ABC, w dniu - 14-05-2026 15:56 35 1
Podwyżka za śmieci o 26,67%. Banki dają oprocentowanie 3- 4 % 
Emeryci podwyżki 5,3 %. Śmieci odbierane są co 2 tygodnie i jest ich znacznie mniej, bo większość butelek plastikowych jest zwracam do sklepów.Za mniej odpadów mamy płacić więcej. Pranoja.
44. Dodane przez xxx, w dniu - 14-05-2026 15:57 17 10
krzyzoki tuska chcieliscie hehe
45. Dodane przez mieszkaniec gminy Św-wa, w dniu - 14-05-2026 15:58 30 0
Niech wójt gminy wytłumaczy mieszkańcom dlaczego nie był na głosowaniu !!!
46. Dodane przez do kom.23, w dniu - 14-05-2026 16:05 10 3
Jak chcesz wymienić to zło które rządzi naszym miastem? Wszyscy wepchną się na jedynki i dwójki. Nie mamy wyborów jednomandatowych. Dlatego ja już nie chodzę na wybory, tylko wybory jednomandatowe mogą coś zmienić.
47. Dodane przez Jan, w dniu - 14-05-2026 16:08 20 3
Jak włodarze tyle zarabiają to co im podwyżka.Burmistrz Krzywinia oczywiście za-juz straciłeś nas głos.
48. Dodane przez do 9, w dniu - 14-05-2026 16:13 0 1
Nie dla Psa kielbasa
49. Dodane przez kuba, w dniu - 14-05-2026 16:21 20 0
a dlaczego burmistrz Rawicza uchyla się przed udziałem w tak ważnym posiedzeniu. Temu (...)co ma średnią 10 000 tys. zł życzę żeby miał okazję zejść na ziemię i pożyć za minimalną emeryturę
50. Dodane przez racjo, w dniu - 14-05-2026 16:22 10 17
Ludzie, kto ma ogródek to niech zakłada kompost. Zgniatajmy odpady żeby śmieciarki nie woziły powietrza w odpadach. Pilnujmy sąsiadów czy rzetelnie płacą za śmieci. Pilnujmy przedsiębiorców (sklepy, kancelarie prawnicze, gabinety lekarskie, kosmetyczki, fryzjerki i innych) czy nie podrzucają śmieci w workach dla śmieci komunalnych - powinni mieć worki wykupione dla przedsiębiorców. Pilnujmy wynajmujących mieszkania czy płacą za faktyczną ilość mieszkańców. NIE podwyżkom, TAK oszczędnościom.
51. Dodane przez opinia, w dniu - 14-05-2026 16:23 25 2
Oddaj darmo swoje własne osocze x/, wyręcz miasto i daj co najmniej (!) 100 zł na nowe drzewo w mieście, wyręcz miasto i bierz udział w czynach społecznych, kup za swoje pieniądze i przynieś chleb dla powodzian, kup bilet na Dni Leszna (choć w podatkach za to już płacisz), zapełnij uliczną lodówkę, zapełnij uliczną szafę odzieżową 
 
a prezydent w zamian zagłosuje za podwyżką opłaty śmieciowej dla Ciebie, bo tak pojmuje miasto. 
 
REFERENDUM! 
 
x/ Grzegorz Rusiecki chorobę przeszedł łagodnie. Apeluje do innych ozdrowieńców o oddawanie osocza. (Leszno(...)01.12.2020r.)
52. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 14-05-2026 16:30 34 1
2 osoby. Jedna posesja. 
Aby zapełnić kubeł 120 litrów potrzebuję 3 miesięcy. 
Jeden worek plastików 1x w miesiącu. 
Jeden worek makulatury 50% zapełnienia 1x na DWA miesiące. 
Szkło? 50% worka 1x na 4 miesiące. 
I to wszystko teraz za 80zł na miesiąc.  
Opłaty powinny być od pojemników wywożonych a nie z ryczałtu.
53. Dodane przez Dobrochna, w dniu - 14-05-2026 16:56 36 1
Najpierw zrobili z nas śmieciarzy, w małej kawalerce muszę zmieścić 4 pojem 
niki na segregowane odpady, dodatkowo pojemnik na butelki z kaucją. Panowie szlachta z MZO nie zabiorą śmieci, jeśli nie wystawisz im pojemników pod nos, a teraz jeszcze mamy płacić takie horrendalne pieniądze. Pytam za co? Zabrakło na pensje zatrudnionych w tym tworze, jakim jest KZGRL?!!! Ten skrót powinno się rozwijać tak: Kolejny Złodziejski Gang Rabujący Leszczyniaków00
54. Dodane przez Jest dobrze, w dniu - 14-05-2026 17:06 23 8
Nie narzekamy usmiechamy się. Panie Prezydencie Łukaszu prosimy o powrót. Pan wiedział jak rządzić miastem a nie tylko się uśmiechać! Pan nie miał czasu w trakcie pracy na filmiki Pan pracował !
55. Dodane przez Kibicka od 30 lat, w dniu - 14-05-2026 17:14 17 1
Juz ich całkiem powaliło 50 % więcej.oddaje odpady zmieszane 1 x na dwa miesiące worki z papieram i plastikiem raz na 2 lub 3 miesiące bo z męzem poprostu mamy ich mało więc pytam za co mam płacić 45 zł niech płacą co produkują wszystkiego w nadmiarze.
56. Dodane przez Ela ty chyba z uśmiechniętych, w dniu - 14-05-2026 17:28 8 1
Do komentarza 24 
Tak Ela śmieci nie muszą być odbierane od lipca najwyżej całe leszno będzie w śmieciach
57. Dodane przez Rozkaz, w dniu - 14-05-2026 17:31 24 1
WSZYSTKICH CO GLOSOWALI ZA PODWYZKA NATYCHMIAST ODWOŁAĆ ZE STANOWISK TO ROZKAZ
58. Dodane przez Wicek, w dniu - 14-05-2026 17:31 22 1
Trzeba płacić za nową nazwę MZO 
 
Nowe Logo trzeba płacić  
Przecież ktoś za to Logo skasował pieniądze
59. Dodane przez Antek, w dniu - 14-05-2026 17:32 25 3
Tak głosowaliście to macie swojego prezydenta . Myśleliście że gość który zmienia poglądy z SLD na PO i jest wychowaniekiem malepszego który był w PZPR będzie super włodarzem? Podziękujcie mu przy urnie chociaż pewnie przed wyborami rzuci wam jakieś drobne a wybór kupicie jak zawsze.
60. Dodane przez Wicek, w dniu - 14-05-2026 17:33 6 1
Czy za śmieci płaci ten co mieszka czy ten co jest zameldowany
61. Dodane przez Warszawianka, w dniu - 14-05-2026 17:39 7 1
Zapraszamy do nas do stolicy u nas tanio za śmieci 
 
A tak strzeże ludzie meldujcie się u rodziny w Poznaniu Warszawie bo za śmieci płacisz gdzie masz meldunek zawsze 500 w roku taniej a i prezydenci tamtych miast będą szczęśliwi że część z podatku pit trafi do tych miast 
 
A od wielu lat mieszkam w Warszawie ale ze względu na rodzaj pracy pracuję zdalnie z Leszna tylko śmieci płacę z rodziną tam i w stolicy rozliczamPIT
62. Dodane przez Marek, w dniu - 14-05-2026 17:40 9 0
Ta super ekologia, segregacja itp to czysty pieniądz. Za segregację płacisz, kaucje a odpady cyklicznie palą się.
63. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 14-05-2026 17:42 22 2
Zgadzam się. Pamiętać w następnych wyborach . 
STOP DROZYZNIE!!! 
Śmieją się Nam w Twarz co innego mówią co innego robią.  
Zloto ustny Rusiecki i cała świta.  
Za to mamy sobie zabrać cos z szafy co im już sie nie przyda . 
Super.  
Społeczeństwo Rozliczy .
64. Dodane przez Lyszno, w dniu - 14-05-2026 17:44 23 1
Leszno to nie jest miejsce do życia 
Liczba mieszkańców galopuje ale w odwrotnym kierunku do cen 
Najdroższe śmieci 
Najdroższa woda i ścieki 
Najdrożsi urzędasy kasują jak za pełen etat a pracuja 7/8 
Najdroższy najdroższy najdroższe
65. Dodane przez hh, w dniu - 14-05-2026 17:48 36 0
Rusiecki zadowolony? Zamiast coś dla mieszkańców to biega z kwiatkami do pań z butiku dla zamożnych dam . Mamy nadzieję, że te kwiaty to za swoje Pan kupuje. Żenada.
66. Dodane przez czasnazmiany..., w dniu - 14-05-2026 17:51 16 0
Dziękujemy burmistrz Bojanowa za odwagę i zagłosowanie na NIE. Tylko co dalej..? Niech zapyta poprzedników, jak przed laty dobrze sprawdzał się odbiór śmieci w rejonie Rawicza i pomyśli razem z nieobecnym burmistrzem Rawicza i innymi ,nad polepszeniem narastających od lat problemów z KZGRL w Lesznie. Czy jesteśmy naprawdę uzależnieni od KZGRL? Czy to też zwykła wygoda dla władz gmin w rejonie? Przecież mieszkańcy patrzą na ręce i doceniają działanie na ich korzyść a nie na korzyść władz... tym bardziej, że jest to źródłem narastającego konfliktu, w którym mieszkańcy Leszna zarzucają odległym gminom, że muszą za nich dopłacać za dowóz śmieci z odległych rejonów a to już nie jest miłe... Tak wiec ten problem wymaga podjęcia konkretnych decyzji korzystnych dla mieszkańców gminy. Radni oczywiście zagłosują tak, jak głosują dotychczas.... gdzie opozycja? Na imprezach?
67. Dodane przez Bbnb, w dniu - 14-05-2026 17:57 5 14
To tylko prawie 40% podwyżki. Wielkie halo
68. Dodane przez jjj, w dniu - 14-05-2026 17:59 21 0
Rusiecki kwiatki rozdaje , a dwaj pozostali włodarze na Komisji Edukacji - no bo gdzie mogą być Humaniści ?? Co oni wiedzą o zarządzaniu ? Ekonomii? Strategii Gospodarki ? Podatkach ? Ważna są urodziny, skrócenie czasu pracy , muzyka, śpiew , teatr i kino !! Kto ich wybrał ?
69. Dodane przez Jaki poziom IQ mieszkańców, tacy rządzący..., w dniu - 14-05-2026 18:12 24 2
Mieszkańcom śmieci podnoszą, a prywatna firma wynajmuje stadion za grosze. I w dodatku stadion jest remontowany i dostosowany do ich potrzeb.  
 
Remont trupa, podpisana umowa, której nie można zerwać (giga kary) i etacik dla koleżanki. 
 
Zmniejszenie godzin pracy urzędników, zwiększona ilość dni urlopowych.  
 
Lud jest jaki jest. Igrzyska i chleb. To się liczy  
 
To myśleliście, że to za darmo? Chcieliście to macie. Płacić i ydrom w kubeł!
70. Dodane przez Harry, w dniu - 14-05-2026 18:20 20 1
W Krzywiniu gmina biedna ale burmistrz bogaty. Byle starczyło na kolegów z promienia. Zaraz przetnie wstęgę na ścieżce rowerowej i będziecie mu brawo bić. Zacofana gmina, zacofani ludzi głosują na amatora
71. Dodane przez Grzegorz, w dniu - 14-05-2026 18:27 24 1
Ci co głosowali za podwyżką to wiedzą że przy najbliższych wyborach będą na wylocie i jest im to obojętnę
72. Dodane przez Ja, w dniu - 14-05-2026 18:32 10 1
Tego to już za wiele !Wydarzenia biorą taka kasę to im podwyżki obojętne!Ale oni mieli być dla ludzi !No a pokazali na co ich stać !W Gostyni trzech burmistrzów i do brania kasy !Robią co chcą!Przed wyborami to tacy potulni a teraz cwaniacy !
73. Dodane przez poirytowany, w dniu - 14-05-2026 18:34 10 0
Jaka koleracja jest podwyżką o 36% a wprowadzeniem śmiesznych butelkomatów i kaucji?
74. Dodane przez Zly, w dniu - 14-05-2026 18:38 22 1
Teraz wszystko idzie do zmieszanych za tą podwyżkę.
75. Dodane przez Mirek_1976, w dniu - 14-05-2026 18:44 15 1
Wstyd Leszno. Tymczasem w Poznaniu obecnie opłaty wynoszą: Zabudowa jednorodzinna (do 4 lokali): 28,00 zł za osobę miesięcznie.Zabudowa wielorodzinna (powyżej 4 lokali): 25,00 zł za osobę miesięcznie.Opłata podwyższona: Jeśli odpady nie są zbierane selektywnie, stawka wynosi dwukrotność opłaty podstawowej (np. 50-56 zł/osobę).
76. Dodane przez Ja, w dniu - 14-05-2026 18:54 17 0
Najpierw moje zaufanie do swojej osoby zniszczył Borowiak. Teraz Rusiecki 
W kolejnych wyborach mojego głosu nie masz i oby to była twoja ostatnia kadencja. Zawiodłem się na maksa. Szkoda człowieku że w poprzedni piątek gdzieś cię zgubiłem z oczu, bo chciałem właśnie porozmawiać na temat podwyżki za śmieci. To jest kpina z ludzi. Najpierw trzeba segregować bo będzie taniej, a po 10 latach to zadupie płaci więcej za śmieci, niż taki np duży Poznań. Złodzieje
77. Dodane przez miki, w dniu - 14-05-2026 18:58 2 24
Może wreszcie leniwi nauczą się segregacji śmieci, a nie wszystko do zmieszanych.
reklama
78. Dodane przez Natychmiast, w dniu - 14-05-2026 19:09 17 2
Do dymisji uśmiechnieci włodarze regionu. Nic dodać nic ująć.
79. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 14-05-2026 19:15 23 2
A to dopiero początek drożyzny, trzeba będzie spłacać Seff.na 40 lat kredycik.
80. Dodane przez John, w dniu - 14-05-2026 19:28 10 0
Kto dostał podwyżkę ponad 30%, ręka do góry?
81. Dodane przez Guru, w dniu - 14-05-2026 19:35 2 17
Ujadanie prawckich (...) jest miodem na moje serce!
82. Dodane przez Leszczynianka, w dniu - 14-05-2026 19:38 8 1
Eugeniusz to niech już zwolni miejsce pracy mlodym ludziom ,a sam niech weźmie różaniec do ręki i modli się bo to już czas na niego ...Jak bedziemy zarabiać tyle co pan prezydent i ci wszyscy kolo nie niego to będziemy głosować za podwyżka,niech niech zamienią na parę miesiecy na wyplaty bo zobaczą jak ludzie liczą każdą złotówkę wybierają albo leki kupić,czy czynsz zapłacić czy starczy na chleb i margarynę bo o kielbasie to nawet nie marzą a oni podwyżki robią i to jeszcze o tyle pieniedzy
83. Dodane przez Podatnik, w dniu - 14-05-2026 19:41 10 0
KROBIA- WSTYD - BURMISTR Z- NIE MA CO SIĘDZIWIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A TAK DOPIERO W URZEDZIE WYKRYTO SZEREG NIEŚCISOŚCI. SKARBNIK I BURMISTZR DO DYMISJI.
84. Dodane przez M, w dniu - 14-05-2026 19:49 15 1
Nieudolność w sprawowaniu władzy przede wszystkim maskuje się podwyżkami. Stara prawda.
85. Dodane przez Xxc, w dniu - 14-05-2026 19:49 3 1
Popieram 53 tak właśnie powinni się nazywać
86. Dodane przez Do 8, w dniu - 14-05-2026 19:51 5 0
1 punkt odbioru ale Ja w swoim wielo-punkcie odbioru nie produkuję butelek kaucyjnych ani bezkaucyjnych bo kompoty piję z owoców wyprodukowanych w wielopunkcie jak i kompostuję samodzielnie! 
 
 
To z jakiej paki mam płacić za odbiór więcej jak jedno punktowy ( blokers)?  
 
Przyjeżdzali 1 w miesiącu, też mi starczyło.
87. Dodane przez Franek, w dniu - 14-05-2026 19:53 10 3
A zobaczycie po nowym roku ceny po zimie za wszystko, mamy zieloną wyspę, dwudziestą gospodarkę świata cuda, wianki jednak za tamtych żyło się pewniej przewidywalniej i spokojniej.
88. Dodane przez Antek, w dniu - 14-05-2026 19:54 8 0
A na działkach rod jak płacą?? Tam pełno śmieci produkują a płacą grosze. Może powinni się wziąć za te działki bo my płacimy za nich
89. Dodane przez pp, w dniu - 14-05-2026 19:55 15 3
KO -Rząd Podwyżek, Biedy, Bezrobocia, Zadłużenia , Afer i Nieudacznictwa ! Brak kompetencji i pomysłu na rozwój Kraju - podwyżki, podatki, inwigilacja i kaganiec dla ludzi. Zakazy i nakazy. Dosyć tego !!
90. Dodane przez xxx, w dniu - 14-05-2026 19:57 12 2
Chociaż raz Miejska Górka była za ludźmi
91. Dodane przez Ola, w dniu - 14-05-2026 19:57 8 1
To jest masakra to ile my będziemy płacić za czynsze w spółdzielni mieszkaniowej i już tak płacimy bardzo dużo bo to najdroższa spółdzielnia s tu jeszcze tyle za smieci a do końca roku będzie napewno nie jedna podwyżka,pracujemy tylko na same oplaty to jest masakra kupujesz mieszkanie płacisz duże pieniądze a później przez lata placisz coraz wiecej i to ma być mieszkanie własnościowe
92. Dodane przez Ello, w dniu - 14-05-2026 20:00 12 1
A włodarz swieciechowy to co ? Lepiej na fb wstawiać filmiki ....Brawo On
93. Dodane przez oo, w dniu - 14-05-2026 20:00 15 0
Rusiecki szuka pieniędzy na pensje dla Urzędników. Podwyżki by im się przydały za 2 godziny pracy faktycznej. Kino też -w końcu włodarze z żonami lubią chodzić do kina. To sobie urządzili dla relaksu. Można się potem pochwalić na FB
94. Dodane przez RIH, w dniu - 14-05-2026 20:04 5 0
panie Widyński ja pan oszalał czy obiecali premie na eme
95. Dodane przez Polo Prawica, w dniu - 14-05-2026 20:05 13 0
Najważniejsze , że PiS odsunięte od władzy! 
 
Emerytury resortowe przywrócone! 
 
Każda cena tegi warta! 
 
 
...................... .......................... 
 
,,Afera z banerem w Wilkowicach 
09.10.2023. Radio Elka 
 
Sprawa dotyczy baneru, który zawisł w parku zarządzanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej. Na biało-czerwonym tle widnieje napis: ,,Mamy dość niszczenia Ojczyzny przez PiS!!! 15 października przywrócimy praworządność, normalność, uśmiech i prawdziwe bezpieczeństwo ".
96. Dodane przez podwyzkipodwyzki, w dniu - 14-05-2026 20:06 17 1
DZIAŁANIA GRZEGORZA RUSIECKIEGO W KWESTII ZWIĘKSZANIA OPŁAT I PODATKÓW LOKALNYCH. JASNO WIDAĆ, ŻE TO POLITYK NA KAŻDYM KROKU PODNOSZĄCY OPŁATY, KTÓRE ZWIĘKSZAJĄ I TAK JUŻ EKSTREMALNE KOSZTY ŻYCIA MIESZKAŃCÓW. DO ODWOŁANIA! 
 
1. Podatek od nieruchomości (główny podatek lokalny)Wrzesień 2024 podwyżka na 2025 r. (średnio +17 %) 
Rusiecki osobiście zaproponował radnym uchwałę i mocno ją bronił na sesji. Powiedział m.in.: Trzeba mieć odwagę i zagłosować za podwyżką, w tej kadencji czekają nas jeszcze odważniejsze decyzje. Argumentował złą sytuacją budżetową miasta. 
Rada przegłosowała (głosy KO + dwóch radnych niezależnych za; PiS przeciw, dwóch radnych wstrzymało się). Wzrost miał dać ok. 7,6 mln zł dodatkowych dochodów.  
 
Wrzesień 2025 podwyżka na 2026 r. (+6 % w stosunku do 2025) 
Rusiecki ponownie zaproponował uchwałę. Na sesji 25/29 września 2025 stwierdził: Wyższe podatki będą miały odzwierciedlenie w przyszłorocznym budżecie i nakładach na inwestycje (ul. Święciechowska, łącznik do Gronowa, drogi lokalne, termomodernizacja szkół, seniorzy). 
Rada przyjęła (15 za cała KO + jeden radny; 7 przeciw, 1 wstrzymał się).  
 
2. Opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania (SPP)Listopad 2024 podwyżka od 1 stycznia 2025 r. (średnio +4050 %) 
Rusiecki komentował i popierał uchwałę. Stawki wzrosły znacząco (np. strefa A: pierwsza godzina z 3,60 zł ’ 5,00 zł; pół godziny z 1,80 zł ’ 2,50 zł; podobne skoki w strefie B). 
Rada przyjęła (17 za, 5 przeciw, 1 wstrzymał się). Cel: dodatkowe ok. 1 mln zł rocznie do budżetu.  
 
Listopad 2025 kolejna podwyżka od 1 stycznia 2026 r. (+0,50 zł/godz.) 
Projekt uchwały podnosi stawki (strefa A: 5,00 zł ’ 5,50 zł/godz.; strefa B: 3,00 zł ’ 3,50 zł/godz.). Jednocześnie wprowadzono ulgę dla posiadaczy Leszczyńskiej Karty Mieszkańca (1 zł/godz.). 
Rusiecki jako prezydent stał za projektem (decyzja rady pod jego kierownictwem).  
 
3. Opłata śmieciowa (odpady komunalne) głos osobisty14 maja 2026 głosowanie w Zgromadzeniu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) 
Rusiecki (jako prezydent Leszna i członek zarządu związku) głosował za. 
Podwyżka z 33 zł ’ 45 zł od osoby/miesiąc (dla segregujących, niekompostujących bioodpady). Kompostujący: 40 zł. Brak segregacji: 90 zł. 
Skuteczna od 1 lipca 2026. Głosowanie: 10 za, 4 przeciw (spośród 14 obecnych członków zgromadzenia).
97. Dodane przez Cx, w dniu - 14-05-2026 20:09 11 2
Nie rozumiem z czego tak bardzo ciesza się obydwie panie ze zdjecia 4 na (...) , coś mi się wydaje że jedna już dawno powinna być na emeryturze ale co tam cieplo w biurze ,kasa ladna vo miesisc wpada na konto
98. Dodane przez Dziedziczak będzie interweniować, w dniu - 14-05-2026 20:21 13 3
PANIE DZIEDZICZAK ŻĄDAMY OD PANA INTERWENCJI W SPRAWIE PODWYŻKI  
MASZ PAN COŚ ZROBIĆ A NIE TYLKO STRASZYC
99. Dodane przez Chandler, w dniu - 14-05-2026 20:24 22 0
Hej Małgorzata Adamczak gdzie byłaś?
100. Dodane przez A wy się czepiacie, w dniu - 14-05-2026 20:25 12 0
Przecież prezydent zrobił szafę z używaną odzieżą dla ludzi czyli uzywananymi skarpetkami dla ludzi
101. Dodane przez Osieczna, w dniu - 14-05-2026 20:33 13 0
Bardzo dziwna jest postawa burmistrza Kosmalskiego. Mając na terenie swojej gminy składowisko odpadów, które od lat jest uciążliwe dla mieszkańców, powinien szczególnie rozumieć ich sytuację. Tymczasem głosuje za podwyższeniem stawek za śmieci, co trudno zrozumieć. Mieszkańcy już ponoszą codzienne konsekwencje funkcjonowania wysypiska nieprzyjemne zapachy, zwiększony ruch ciężarówek i obniżony komfort życia. Szkoda, że nie pomyślano o jakiejś formie rekompensaty dla tych osób, chociażby poprzez niższą stawkę za odbiór odpadów dla mieszkańców gminy najbardziej dotkniętej działalnością składowiska.
102. Dodane przez Braćmi jesteśmy przecież, w dniu - 14-05-2026 20:36 12 0
A PREZYDENT GADAŁ ŻE BRAĆMI JESTEŚMY
103. Dodane przez Adam, w dniu - 14-05-2026 20:41 16 0
serdeczne dziękuję nieobecnym (i ich zastępcą) za olanie ich wyborców... po co wy jesteście jak w ważnej sprawnie nawet nie odważyliście pokazać waszego zdania!
104. Dodane przez Blisko Trzebani, w dniu - 14-05-2026 20:41 6 1
Rozumiem, że mieszkańcy wszystkich gmin mogą być oburzeni kolejną podwyżką opłat za odpady- i trudno się temu dziwić, bo nikt nie lubi płacić więcej. Ale jeśli protestują ci, którzy nie mają na swoim terenie składowiska odpadów, to co mają powiedzieć mieszkańcy gminy, którzy codziennie żyją z wysypiskiem niemal za płotem? Dla nich problem to nie tylko wyższe rachunki, ale też codzienny widok w dziwnie i zastraszajaco szybko rosnącą hałdą śmieci, ruch ciężarówek i przede wszystkim uciążliwy zapach, szczególnie latem. Tym bardziej niezrozumiałe jest poparcie podwyżki przez osoby, które powinny w pierwszej kolejności zabiegać o interes własnych mieszkańców. Szanowna Rado Gminy Osieczna, w was.cala nadzieja.
105. Dodane przez PP, w dniu - 14-05-2026 20:44 8 0
Mamy obowiązek podnoszenia cen 
 
aby suma sumarum w końcowym rozliczeniu po którejś wiośnie z  
 
 
Parku Erazma Stablewskiego  
 
 
śmieci odbierał przykładowo Remondis. 
 
 
 
 
 
 
 
 
LIV SESJA RADY GMINY LIPNO  
 
odbędzie się w dniu  
 
29 września 2022r. o godz. 16.00  
 
w sali konferencyjnej  
 
Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie  
 
 
 
Porządek obrad obejmuje m.in. podjęcie uchwał w sprawach:  
 
 
......rozpatrzenia wniosku o nadanie parkowi w Wilkowicach imienia Erazma Stablewskiego,  
rozpatrzenia petycji.  
http://www.lipno.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&s(...)3&akcja=artykul  
 
 
https://esesja.tv/transmisja/29831/liv-sesja-(...)m?hd=1#porzadek  
LIV Sesja Rady w dniu czwartek, 29 września 2022  
punkt 29 Park Stablewskiego druk 426  
 
Od 1.24.09 nagrania punkt 29!!!!  
 
 
...... .................. 
 
Zagraniczne koncerny kontrolują około jedną trzecią rynku gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. Dominującą pozycję zajmują globalne grupy kapitałowe, głównie z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii. Firmy te wygrywają przetargi organizowane przez polskie gminy i odpowiadają za codzienny wywóz śmieci od mieszkańców oraz przedsiębiorstw. 
 
 
 
 
PreZero międzynarodowa marka należąca do niemieckiej Grupy Schwarz (właściciela sieci Lidl i Kaufland), która przejęła w Polsce aktywa francuskiego koncernu Suez. 
 
 
 
Remondis niemiecki holding będący liderem polskiego rynku, posiadający kilkadziesiąt oddziałów i sortowni w całym kraju. 
 
 
Alba kolejna duża grupa kapitałowa z Niemiec, obsługująca m.in. aglomeracje na Śląsku i Dolnym Śląsku.Veolia francuski gigant zarządzający infrastrukturą komunalną, wodno-kanalizacyjną i przetwórstwem odpadów.FCC Polska część hiszpańsko-austriackiej grupy FCC, świadcząca usługi odbioru i recyklingu dla gmin i firm. 
 
 
 
 
 
Firmy obsługujące sektory PoznaniaSektor I (Grunwald): Remondis Sanitech PoznańSektor II (Jeżyce): Remondis Sanitech PoznańSektor III (Piątkowo): Remondis Sanitech PoznańSektor IV (Nowe Miasto): FBSerwis S.A.Sektor V (Rataje): FBSerwis S.A.Sektor VI (Winogrady): FBSerwis S.A.Sektor VII (Stare Miasto): Remondis Sanitech Poznań 
 
 
 
 
 
 
Uwaga: W 2021 roku część działalności Suez związana z odpadami została nabyta przez Grupę Schwarz (właściciela m.in. Lidla) i funkcjonuje jako część PreZero. 
 
 
 
 
Przejęcie przez Veolię: W 2021 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie większości działalności grupy Suez przez jej głównego konkurenta, firmę Veolia, za kwotę 13 mld EUR.Struktura po zmianach: Mimo przejęcia, marka Suez funkcjonuje dalej, a w 2024 roku koncern kontynuował działalność, m.in. przejmując udziały w polskich biogazowniach.Działalność w Polsce: Suez działa w Polsce, oferując zaawansowane rozwiązania technologiczne (Suez Advanced Solutions Polska) w zakresie wody i ścieków dla przemysłu oraz samorządów.Historia i zmiany nazw: W swojej historii koncern przechodził liczne fuzje. W 2008 r. połączył się z Gas de France, tworząc GDF SUEZ (obecnie funkcjonujące jako Engie), jednak działalność wodno-środowiskowa ostatecznie funkcjonuje jako odrębna grupa SUEZ. 
 
 
 
 
Wojna o Suez, znana szerzej jako kryzys sueski lub druga wojna arabsko-izraelska, to konflikt zbrojny trwający od 29 października do 6 listopada 1956 roku. Wybuchł, gdy koalicja Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela dokonała agresji militarnej na Egipt. 
 
26 lipca 1956 roku prezydent Egiptu Dżamal Abd an-Nasir ogłosił nacjonalizację strategicznej drogi wodnej. Uderzyło to bezpośrednio w interesy finansowe i geopolityczne Wielkiej Brytanii oraz Francji. 
 
 
Koniec epoki kolonialnej: Kryzys ostatecznie obniżył globalny prestiż Wielkiej Brytanii i Francji jako mocarstw kolonialnych. 
 
 
ALE CZY ABY NAPEWNO?
106. Dodane przez Krzywiniak, w dniu - 14-05-2026 20:47 23 0
No to p.Kaczor, burmistrzu Krxywinia szykuj sobie haczke, grabki,a na zime szufle i sol. Dlaczego?- bo moja dzialke od chodnika dzieli 30cm gminnego terenu, wiec od jutra trenuj swoje muskuly. Ty fundujesz mi podwyzke za smieci, ja natomias tobie funduje darmowa silownie. -mieszkaniec centrum Krzywinia.
107. Dodane przez x, w dniu - 14-05-2026 20:53 16 1
to jest dojenie ludzi z pieniedzy dlaczego nie wolno (...) z urzedu prez iles lat wlodarza potrzebujacego kasy
108. Dodane przez Leszczyński, w dniu - 14-05-2026 20:53 24 1
Kasy szukają a urzędnicy coraz krócej pracują a wypłaty biorą takie jak by osiem godzin pracowali tak zadecydował pan prezydent
109. Dodane przez x, w dniu - 14-05-2026 21:08 10 0
wyczuli ludzi tak jak z pandemia robia co chca plac ile chca ale to sa tylko ludzie idzie ich wymienic
110. Dodane przez lolitka, w dniu - 14-05-2026 21:14 13 0
Dlaczego wysypisko w Trzebani tak szybko sie zapełnia ? Proszę isc od strony Wyciążkowa i samemu zobaczyc.
111. Dodane przez Witold, w dniu - 14-05-2026 21:19 10 0
Dziękujemy panie wójcie z Krzemieniewa. Dobrze W to już ostatnia kadencja podwyżkę sobie dałeś nam też ale za śmieci i też tak nas potraktowałem. Pewnie po kadencji otworzysz punkt odpadów w miejscowości Oporó...i dalej wielką kasa na konto. Jeszcze raz dziękujemy .
112. Dodane przez Tylko Braun!, w dniu - 14-05-2026 21:21 22 2
POgonić ten eurokołchoz raz na zawsze!!!!! Tu jest Polska!
113. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 14-05-2026 21:23 10 0
Ważne głosowanie wójtów dla swoich mieszkańców, dla swoich ludzi.. nie rozumiem dlaczego nieobecni. Są zastępcy. Przykro..
114. Dodane przez Ferdek, w dniu - 14-05-2026 21:26 7 1
Do komentarza 12 przez 30 min waga nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości tirów nie pisz bzdur
115. Dodane przez Mikołaj, w dniu - 14-05-2026 21:29 14 0
A Panu Wójtowi że Šwięciechowy ciężko było się wybrać czy lepiej unikać niewygodnych głosowań a za to lans na Fb
116. Dodane przez Radek, w dniu - 14-05-2026 21:30 11 0
Dzięki Radek gmina Krzemieniewo pamieta  
Zrobiłeś to.nam 
Bojanowska Wijewo jakos mogło głodować przeciw Ty nie jesteście sprzedawczyki
117. Dodane przez Obserwator., w dniu - 14-05-2026 21:37 18 7
Nigdy więcej PO/PiS. Ostatnia nadzieja to pan Grzegorz Braun.
118. Dodane przez rafau czaskofski prezydętę polski, w dniu - 14-05-2026 21:50 13 3
uśmiechajcie się brygada! hej XD
119. Dodane przez Hortensja, w dniu - 14-05-2026 21:54 13 0
Panie Kaczor kończ waść wstydu oszczędź - mam nadzieję,że ten wypadek w postaci tęgo,że ciemny lud wybrał Pana na stanowisko burmistrza wreszcie się zakończy. Potrzebujemy włodarza a nie (...)
120. Dodane przez Jur, w dniu - 14-05-2026 21:57 11 1
Brak szacunku i podle działanie, pajacowanie, domena władzy, przekonałem się na własnej skórze, lans, gra i udawanie ble 
Należy to zakończyć i zamknąć ten rozdział, na taczki czas! Za dkugo czekamy gadającymi na Elce, weźmy się ludzie za to!
121. Dodane przez oo, w dniu - 14-05-2026 22:00 15 0
po.....ło ich ponad 36% to jest chore teraz sobie premie zrobią
122. Dodane przez &do 109, w dniu - 14-05-2026 22:09 11 0
..i po butikach łazi a mnie zabrał życie&
123. Dodane przez ND, w dniu - 14-05-2026 22:22 11 2
mace to swoje lewactwo.ta swoja wolnosc!1 ledwo sie kazy urodzi juz ma pierwszy rachunek zalatwiony za smieci.wiekszej mafii i złodziejstwa nie ma!znalezli sobie sposob na nabijanie kabzy.to rozboj w bialy dzien.a kazdy kto glosowal za nieh sobie sam placi.kiedy ten głupi narod sie obudzi!
124. Dodane przez Migotka, w dniu - 14-05-2026 22:24 12 1
Płacz i płać haaa ,a będzie jeszcze drożej najważniejsze, że PIS nie rządzi !!! Super!! Cieszy mnie niezwykle ta podwyżka mnie stać, a was jak nie stać to przypomnijcie sobie dzień wyborów hura optymizm ,jak byście byli głusi i ślepi co wan tusk gotować i kopacz przez 8 lat ,lecz pamiec ulotna bywa . Nauka w las poszła ,ale leszno czerwone wszystko przetrwa biedę, głód i zimno w chalupach byle lewactwo rządziło jeszcze im konfederacja po głowie chodzi oni dopiero będą wam kazać za wszystko płacić, a Braun na Moskwę poprowadzi trzymajcie się i uśmiechajcie!
125. Dodane przez Min, w dniu - 14-05-2026 22:33 7 0
Za takie kwoty piernicze segregacjie bio wszystko w jeden worek i narazie place wymagam
126. Dodane przez xxx, w dniu - 14-05-2026 22:55 8 2
LUDZUE TO DEBI........
127. Dodane przez Bravo, w dniu - 14-05-2026 23:04 12 1
Super doświadczony samorządowiec który się jeszcze przecież uczy - zafundował podwyżkę krzywniakom już druga - najpierw ścieki teraz śmieci i to o 30 % a inflacja 2,6 %czy coś koło tego no ale jak się wydaje na imprezy, baseny , teatry , wyjazdy do Warszawy dyrektorów na lans i meczyki podupadłej ligi to nic dziwnego że zwykli ludzie płacą i płaczą
128. Dodane przez Wyborca, w dniu - 14-05-2026 23:17 13 0
Cała klika popierających się w wyborach ZA była. Krzywiń to lans i wygrana na krytyce poprzedników a co mamy ? Mało że tych samych lobbystów u koryta o za plecami tego samego podpowiadacza , to jeszcze robi to samo co Nowak i tak jak Nowak, o PO co było zmieniać na młodszy model ? a ta to ma niezły ubaw z tego grajdoła lanserów
129. Dodane przez miszalski_rusiecki, w dniu - 14-05-2026 23:24 10 0
Prezydent Krakowa z Koalicji Miszalski ma już zagwarantowane referendum o odwołanie za swoje decyzje (referendum w które włączyła się cała prawica - poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, dziennikarz i pisarz Witold Gadowski): tęczowe parady, strefę tak zwanego Zielonego Transportu, która nałożyłaby na mieszkańców Krakowa ogromne opłaty za wjazd do miasta, kolosalne zadłużenie Krakowa, lewicowe polityki. To wszystko na większą lub mniejszą skalę robią przedstawiciele lewicowej, czerwono-tęczowej Koalicji Obywatelskiej w całym kraju. Leszno i powiat leszczyński niczym się nie różnią. To jest to samo neomarksistowskie towarzystwo. Precz z polityki panowie i daleko od naszych portfeli!
reklama
130. Dodane przez Były leszczyniak, w dniu - 15-05-2026 01:10 8 0
Smutno na to wszystko patrzeć. 
 
To było naprawdę fajne miasto ,kiedyś. 
 
Kiedyś.
131. Dodane przez M, w dniu - 15-05-2026 05:23 11 3
Moje serdeczne wyrazy głębokiego współczucia dla tzw. prezydenta z powodu przegranych wyborów. A wystarczyło myśleć.
132. Dodane przez K, w dniu - 15-05-2026 06:11 20 0
Chciałbym z całego serca podziękować włodarzom gmin należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego za kolejną niezwykle prospołeczną decyzję. Podniesienie opłaty za odbiór odpadów z 33 do 45 zł miesięcznie to piękny przykład tego, że nawet w czasach drożyzny, inflacji i rosnących rachunków samorząd zawsze potrafi znaleźć jeszcze trochę pieniędzy w portfelach mieszkańców. 
Szczególne uznanie należy się za sposób procedowania tej uchwały. Jak wynika z relacji ze zgromadzenia nikt nie zabrał głosu, nie zgłoszono żadnych uwag, żadnych pytań, żadnej dyskusji. To naprawdę imponujące, że podwyżka wynosząca niemal 36,5% została przyjęta w atmosferze takiej jednomyślnej ciszy. Widocznie wszystko było już wcześniej tak doskonale ustalone, że rozmowa zbytecznie mogłaby tylko popsuć ten piękny obraz zgodności. 
Równie budujące jest to, że w głosowaniu uczestniczyło jedynie 14 przedstawicieli spośród 19 gmin. Najwyraźniej część samorządowców uznała, że kolejna podwyżka dla mieszkańców to temat niewymagający nawet obecności. Trudno o lepszy symbol zaangażowania i szacunku wobec ludzi, którzy później mają obowiązek za te decyzje płacić. 
Dziękuję również za niezwykle hojną ulgę dla osób kompostujących bioodpady. Obniżka o całe 5 zł miesięcznie pokazuje, że ekologia w wydaniu KZGRL ma wymiar wręcz symboliczny i to bardzo dosłownie. Jestem przekonany, że ta zawrotna kwota będzie silnym impulsem motywującym mieszkańców do inwestowania w kompostowniki. 
Nie sposób też nie docenić argumentacji o rosnącej ilości odpadów produkowanych przez mieszkańców. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie odpowiedzialny zawsze się znajdzie. Oczywiście najłatwiej wskazać mieszkańca, bo dużo trudniej byłoby publicznie porozmawiać o kosztach funkcjonowania systemu, jakości zarządzania czy szukaniu realnych oszczędności we własnych strukturach. 
Skoro podczas obrad tak szczegółowo przywoływano wzrost płacy minimalnej, inflacji i świadczeń emerytalnych, pozwolę sobie zadać równie proste pytanie: o ile w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły wynagrodzenia osób kierujących związkiem oraz przedstawicieli gmin zasiadających w zarządzie i zgromadzeniu KZGRL? Skoro mieszkańcom tak skrupulatnie wylicza się wzrost kosztów życia jako uzasadnienie kolejnych podwyżek, może warto równie transparentnie pokazać, jak w tym samym czasie rosły pensje osób podejmujących te decyzje. 
Na koniec chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować za wzorcowe podejście do dialogu społecznego. Bez konsultacji, bez większej debaty, bez zbędnych emocji i bez niepotrzebnego słuchania mieszkańców. W końcu po co rozmawiać, skoro można po prostu przegłosować podwyżkę i opublikować uchwałę. 
Na szczególne uznanie zasługuje również fundamentalne przypomnienie, że władza nie musi pytać ani konsultować. Władza jest od tego, żeby decydować szybko, sprawnie i bez zbędnych rozmów, które mogłyby tylko niepotrzebnie komplikować proces podejmowania decyzji. Konsultacje społeczne, dialog czy analiza różnych punktów widzenia to przecież elementy, które w praktyce jedynie spowalniają postęp. 
W związku z tym pozostaje mi jedynie wyrazić głęboką radość i wdzięczność. Jestem szczęśliwy i ze spokojem patrzę w świetlaną przyszłość, w której kolejne decyzje będą równie zdecydowane, szybkie, jednoznaczne i tak samo korzystne dla mnie jako obywatela. 
Coraz częściej odnoszę wrażenie, że najprostszą metodą rozwiązywania problemów finansowych samorządów stało się regularne sięganie do kieszeni obywateli.
133. Dodane przez Wielkopolska, w dniu - 15-05-2026 06:55 14 0
Prezydent niestety się nie sprawdził.  
Wszyscy którzy głosują za podwyżką są odrealnieni od rzeczywistości.  
Nie tędy droga . 
Wybrali dla siebie najlepszą opcje .Po co myśleć i pracować wystarczy tylko podwyższać kasa sama przyjdzie . 
Tyle zmian na stołkach I co się zmieniło?  
Nic jest co raz gorzej .Służba zdrowia leży i kwiczy . 
 
Wszystko drożeje!!!  
 
Brak planu .Brak chęci do pracy . 
Robią sobie zdjęcia przy okazji działań społecznych i tyle . 
To co pokazują jest przykre . 
Ubożejemy jako Naród.!!! 
STOP.!!!PODWYŻKĄ!!! 
Byle do wyborów.
134. Dodane przez ela, w dniu - 15-05-2026 07:01 2 8
Nic dodać , nic ująć. 
Dokom. 56- nie jestem z uśmiechniętych tylko z tych co myślą i - mam wiedzę. 
Najlepsze kom. 74- ZŁY i 125- MIN- macie za dużo 45, a za brak segregacji chcecie płacić 90+45=135 pasuje? czy to głupota czy obłuda?
135. Dodane przez ona, w dniu - 15-05-2026 07:02 9 1
Święciechowa przedterminowe wybory wójt do pracy a nie do zdjęć.
136. Dodane przez xyz, w dniu - 15-05-2026 07:20 9 1
To jest kwintesencja tego miasta. Miasto prywatne. Miasto megalomańskiej, małomiasteczkowej władzy i z nią powiązanych. Indywidualny mieszkaniec tu się nie liczy.
137. Dodane przez 45!!!!!, w dniu - 15-05-2026 07:24 8 1
Ludzie to żart. Okradają nas z każdej strony. Niech zrobią 100 od osoby a co. Ważne żeby Prezesom się wypłata zgadzała. Pamiętajcie o głosujących za i nie obecnych przy wyborach!
138. Dodane przez P, w dniu - 15-05-2026 07:32 8 1
https://kzgrl.pl/pracownicy.html - 5 zastępców przewodniczącego, jednocześnie włodarze gmin, głosowało za podwyżką, 6 się nie pojawił na głosowaniu. Wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!.
139. Dodane przez Tylko nasi, w dniu - 15-05-2026 07:50 10 0
W krzywińskim grajdołku zamiast realnych działań dla mieszkańców najważniejsze wydaje się to, żeby w Promieniu wszystko było cacy. Trzech ekspertów, wiele deklaracji, a konkretnych i odważnych decyzji jak nie było, tak nie ma. Trudno jednak oczekiwać samodzielności, gdy kierunek wyznaczany jest z tylnego fotela. Hej! Brygada! Uśmiechnijcie się!
140. Dodane przez pikador, w dniu - 15-05-2026 08:13 4 1
Śmieci powinny być finansowane z podatków, ale nie z ich podwyższania. Oszczędzajcie! Nie każdy interesuję się żużlem, chodzi na basem a śmieci produkuje każdy. Finansujecie nie to co trzeba bo robicie to populistycznie dla waszego dobra. Żeby znowu was wybrali.
141. Dodane przez Leszczynianka, w dniu - 15-05-2026 08:24 11 1
Panie Prezydencie.... głosowaliśmy na Pana z nadzieja na lepszą zmianę...myśleliśmy, że gorzej być nie może, jak za poprzednika, a tymczasem spadliśmy z deszczu pod rynnę.... od samego początku działa Pan na niekorzyść Leszczynian...ciągle podwyżki....zaczynając od podatków od nieruchomości kończąc na opłacie za śmieci... Mówi Pan coś innego, a po chwili w mediach dowiadujemy się, że robi Pan coś odwrotnego....Jesteśmy rozczarowani...
142. Dodane przez Serduszko usmiechnięte, w dniu - 15-05-2026 08:30 5 1
Proszę nie krytykować. Dzięki niezłomności naszych polityków z koalicji KO Pana Tuska i wprowadzeniu systemu kaucyjnego płacimy w Lesznie tylko !!! 45 zł od osoby. A mogło być 100 zł. Niech żyje nasz Prezydent Leszna który nigdy nie kłamie. Niech żyje nasz uwielbiony Premier. Wszystko dla dobrobytu członków Partii i ich rodzin i znajomych !!!
143. Dodane przez Xxxx, w dniu - 15-05-2026 08:34 10 0
Wsyd panie Kaczor pan głosował za a pomyślał Pan o rodzinach wielodzietnych o małych dzieciach przy Pana zarobkach to nic a dla wielu rodzinach to duży problem i dylemat zapłacić za śmieci czy kupić lekarstwo albo pieluchy i jedzenie dla malucha wstyd panie burmistrzu a gdzie zniżki Ala rodzinach z dużą kartą.
144. Dodane przez ad 138, w dniu - 15-05-2026 08:40 6 0
Same znane nazwiska w tym KZGRL.
145. Dodane przez ., w dniu - 15-05-2026 08:45 5 0
Płatne laurki prezydenta.
146. Dodane przez jozef, w dniu - 15-05-2026 08:56 6 1
przecież wszyscy głosujący to członkowie spółki,(...)
147. Dodane przez dlaczego nie w Lesznie?, w dniu - 15-05-2026 09:29 7 0
W Głogowie startuje Wakacyjna Praca dla Młodych. To jeden z największych programów zatrudnieniowych dla młodzieży. Setki chętnych.  
DLACZEGO NIE W LESZNIE? 
(...)
148. Dodane przez Do kom 16, w dniu - 15-05-2026 09:36 7 0
Wójt gminy Święciechowa pewnie na fb siedzi albo kolejna konferencja w Poznaniu zaliczona. Co tam jakieś śmieci go obchodzą. Uaktywni się jak będzie impreza gminna
149. Dodane przez Przemysław, w dniu - 15-05-2026 09:39 9 0
Ta euforia w Krzywiniu gdy wybrano młodego po podstawówce zaocznej na burmistrza. I co zrobił przez 2 lata? Lans i pieniążki na promień. O ile rozumiem pieniążki na dzieci to na tych co kopią się po czole w 7 lidze już nie. Zaraz spadną jeszcze niżej - czas uciąć finansowanie. A ciemnota niech będzie dalej w euforii
150. Dodane przez Ffg, w dniu - 15-05-2026 10:06 6 0
Ale w koło jest wesoło. 
 
 
Komu auto, komu chatę? 
Komu awansować tatę? 
Komu nie podawać ręki? 
Komu słowa do piosenki? Ooo 
Ale wkoło jest wesoło, ooo 
Człowiek w pracy, małpa w zoo, ooo 
 
 
Naprzód drużyna! 
 
Rejestrować związki partnerskie w ZUS. 
Renta wdowia czeka na wacka. 
 
Jest sukces. 
Może nie koniecznie dla skarbu państwa
151. Dodane przez Antek, w dniu - 15-05-2026 10:23 7 0
Śmieci nie są dla biednych
152. Dodane przez 149 Przemysław, w dniu - 15-05-2026 10:33 10 0
Masz rację! WYMAGAM również od Radnych, aby zamknęli ten strumień pieniędzy dla Promienia! Halo Radni jak macie jaja to do ROBOTY!
153. Dodane przez zbyszek, w dniu - 15-05-2026 11:00 7 1
Wójt Święciechowy to tylko wstęgi przecina. W głębokim poważaniu ma elektorat wyborczy. Żałuję swojego głosu oddanego na niego.
154. Dodane przez święciechowa, w dniu - 15-05-2026 11:55 12 0
Panie Kostaniak. Brak odwagi cywilnej. Wynagrodzenie ma Pan podniesnione do maksymalnego już w trakcie pierwszej kadencji, a w przypadku gdzie trzeba podjąc niepopularną decyzję nie ma Pana na głosowaniu. Wiadomo, że musiałby Pan zagłosować jak Pana mentor Rusiecki, więc prościej było nie przyjechać.
155. Dodane przez Do134, w dniu - 15-05-2026 12:32 3 2
Będę segregował jak ja będę chciał a ty nie obrażaj głupimi wpisami.
156. Dodane przez Burmistrz KACZOR, w dniu - 15-05-2026 12:54 10 1
KRZYWIŃ ! Wczorajsza decyzja Burmistrza Kaczora daje wielu z nas wyraźny sygnał, i w następnych wyborach będziemy głosować tak jak on wczoraj ZA INNYM KANDYDATEM !!!!
157. Dodane przez Śmieci, w dniu - 15-05-2026 13:06 8 2
Są już małżeństwa jednopłciowe i to jest sukces ,a nie jakieś śmieci czy inflacja. 
 
Ważne ,że PiS nie rządzi i że kwota od podatku jest wolna. 
 
100 konkretów ,a inni dali się nabrać ,że byłego ministra sprawiedliwości rozlicza hahaha. Ręka rękę myje. 
 
Jachty i kluby dla swingersów z KPO. SAFE na lata. ETC czeka w kolejce. 
 
Robimy nie gadamy !
158. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 15-05-2026 13:33 9 1
Dlaczego burmistrz Osiecznej nie walczył o mniejsze stawki dla mieszkańców gminy?
159. Dodane przez co dalej, w dniu - 15-05-2026 13:41 10 1
Jeszcze pełne trzy lata, kolejne lata męczarni z kolejną władzą Leszna. Miasto na to nie zasługuje. Nie ma szczęścia do kandydatów na prezydentów.
160. Dodane przez FWS, w dniu - 15-05-2026 15:15 2 0
We Wschowie od 2025 płacimy 47 zl na segregowane na osobę. Dużo,$!
161. Dodane przez ZŁY, w dniu - 15-05-2026 15:57 5 1
Kosmalski do wymiany!
162. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 15-05-2026 15:59 14 1
Panie Rusiecki, Panie Grabianowski .... wstyd
163. Dodane przez hmmm pytanko, w dniu - 15-05-2026 17:42 6 0
Kiedy Trzebania będzie zapełniona pod korek? Czy ktoś to kontroluje ?
164. Dodane przez naszepieniadze, w dniu - 15-05-2026 18:11 8 1
Chcecie wiedzieć dlaczego wszystko drożeje? Najwyższy Czas dzisiaj opisuje ile rozdają sobie nagród! W Lesznie i powiecie nie lepiej. Każdy z tych włodarzy ma ogromne, comiesięczne "dodatki specjalne". Za co te dodatki??? 
 
NajwyższyCzas: "Podczas gdy zwykli Polacy zaciskają pasa, walczą z drożyzną i wyższymi podatkami, minister finansów Andrzej Domański hojnie rozdaje publiczne pieniądze swoim ludziom. W latach 2024-2025 Ministerstwo Finansów wypłaciło dokładnie 82 786 184 zł na nagrody dla urzędników i kadry kierowniczej. Najwyższa premia sięgnęła prawie 30 tys. zł, a wszystko dzieje się w czasie rekordowego deficytu budżetowego i rosnącego długu publicznego".
165. Dodane przez Jan, w dniu - 15-05-2026 19:43 7 1
Dewaluacji uwzględniając podwyżki poac to 5,5%, ale opłata za śmieci to podwyżka około 36% tj około 600%, uśmiechnijmy się.
166. Dodane przez Mieszkanka Leszna, w dniu - 15-05-2026 20:18 9 1
Uśmiechajmy się dalej!!!!!
167. Dodane przez noname, w dniu - 15-05-2026 21:23 9 2
no to pierwszy prezydent od x lat z jedną kadencją... brawo... miało być lepiej dla obywatela a jest dla urzędników... wstyd i tyle
168. Dodane przez Y, w dniu - 15-05-2026 21:45 5 3
Dziwne komentarze, nagle nikt nie produkuje śmieci ?!?! A skąd one? 
Widze przy kasach jakie bzury w plastikach kupujecie, pierdoly i pierdolety mało zdrowe i wszystko w plastikach i nawalone cukrem celem rozrośnięcia sylwetki ? Wam to potrzebne do życia ? Chyba nie.
169. Dodane przez Jan, w dniu - 15-05-2026 22:02 13 1
Dalej głosujcie na tych lewackich oszołomów, to niedługo będzie po 200 od osoby, a w domach będziecie mieli po 20 pojemników i worków na każdy rodzaj plastiku, z osobna.
170. Dodane przez Robert, w dniu - 16-05-2026 10:54 8 1
Dopóki w Spółkach skarbu Państwa, Instytucjach Rządowych, Magistratach itd.. będzie Tylu Urzędników pracowało nic się nie zmieni. 70 % kosztów to ich utrzymanie... Urzędnik powinien zarabiać minimalną pensję. To są ludzie na których trzeba pracować. Nic do gospodarki nie wnoszą.
171. Dodane przez żenada, w dniu - 16-05-2026 14:35 6 0
a mieszkańcy gminy Święciechowa nie mają swojego reprezentanta? to przedstawiciele innych gmin muszą decydować o naszym losie? np. pani wójt Pogorzeli, którą pan Kostaniak za nasze pieniądze w zeszłym tygodniu "gościł". Nie powiedziała panu co to znaczy odpowiedzialność? to o czym w takim razie rozmawialiście?
172. Dodane przez M, w dniu - 16-05-2026 15:51 7 1
36 procent podwyżki - to jest wyłudzenie przez nieudolnie głosujących ludzi
173. Dodane przez kostaniak out, w dniu - 16-05-2026 20:51 5 0
wójt swieciechowy porazka - ino sie wszedzie pokazywac, przypisywac se wszelkie zaslugi, a jak trzeba cos wziac na klate - nie ma go
174. Dodane przez Ziemek, w dniu - 16-05-2026 21:33 6 0
do kom 173 
Słuszna uwaga - najgorszy zarzadca to taki który nie ma "odwagi cywilnej" do podejmowania decyzji - czy słusznych czy nie to jedno, ale jak bez "nabiału" to sugeruję się do polityki nie wybierać... żałosne
175. Dodane przez Były uczeń, w dniu - 17-05-2026 11:08 2 0
Hańba!
176. Dodane przez On, w dniu - 18-05-2026 04:07 1 0
Panie pseudo burmistrzu krzyw. Pytam sie kto płaci za pojemniki ustawione na śmieci w cichowie . Jak podatnicy to żądam ich usuniecia bo nie bede płacił za kogoś śmieci
reklama
177. Dodane przez Sq, w dniu - 18-05-2026 12:11 0 0
Właśnie jem ogóreczki. Jak rozumiem słoik odbiorą ode mnie za dwa miesiące? Gdzie mam pozostałe słoiki, butelki trzymać? Jeżdżąc rowem widzę sporo szkła w rowach i na poboczach dróg.
178. Dodane przez Tt, w dniu - 24-05-2026 21:27 0 0
Tu już psychiatra nie pomoże
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama














------------------------------------
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
Dom w cenie mieszkan... Bojanice 440000
Działka pod twój wym... świerczyn... 269000
Dom blisko jeziora!Perkowo 930000
Sklep przyzakładowyGóra 5000
Działka budowlana w ... Krzycko w... 88500
reklama
reklama
habit
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj