Pierwsze efekty "zielonej rewolucji'Park miejski w Gostyniu po wielkiej metamorfozie |
| 23.06.2026. Radio Elka, Aldona Brycka-Jaskierska | ||||||||||||||
Dyżurny reporter: 667 70 70 60 Modernizacja parku miejskiego to największa część projektu pod nazwą "Zielony Ład", który obejmuje siedem punktów w mieście. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w pierwszej kolejności, w ubiegłym roku. Od dziś park znów jest otwarty dla mieszkańców. To pierwsza przestrzeń, która przeszła metamorfozę. - Ogromna radość, bo plan, który powstał kilka lat temu, a jest realizowany od kilkudziesięciu już miesięcy, wchodzi w taką fazę decydującą - mówi Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia. - Dzisiaj jesteśmy w parku miejskim, w historycznym miejscu naszego miasta. W miejscu, w którym można by z jednej strony powiedzieć, nie zmieniło się nic, bo mamy tę samą przestrzeń wykorzystywaną w podobny sposób, czyli po prostu park w otoczeniu historycznych budynków, a z drugiej strony zmieniło się tu wszystko Zainwestowaliśmy 7,5 miliona zł i zmieniliśmy tu wszystko - podkreślił Kulak. Oficjalne otwarcie parku ogłosili wspólnie włodarze miasta. Byli też radni i urzędnicy, oraz zaproszone do parku grupy przedszkolaków oraz mieszkańcy, którzy przyszli zobaczyć odnowiony park. - Podoba mi się, ładne ścieżki, jest gdzie przyjść po szkole, odpocząć - mówi nastolatka. - Duża, pozytywna zmiana, będzie gdzie spędzać niedzielne popołudnia - dodaje inna osoba. - Jestem mieszkanką ulicy Strzeleckiej i super jest, pięknie jest park odnowiony - dodaje. W odnowionym amfiteatrze, przed publicznością zaprezentowała się grupa taneczna szkoły tańca "Desperado". Prace modernizacyjne w parku obejmowały m.in. przebudowę i budowę nowych ścieżek, alejek, placów oraz miejsc parkingowych. Posadzono ponad 20 tysięcy roślin - drzewa, krzewy i rośliny ozdobne. Wykonano instalacje podziemne, infrastrukturę techniczną, wraz z oświetleniem. Jest specjalnie przygotowana przestrzeń dla seniorów - tężnia solankowa, a także miejsce do kreatywnych zabaw dla dzieci. Park jest wyposażony w elementy małej architektury ławki, siedziska stojaki rowerowe i kosze, jest też toaleta. - Myślę, że mamy tutaj wszystko, co powinno mieć miasto o takim potencjale. To są nasze płuca, to są nasze ogrody - podkreśla Kulak. W kolejnych miesiącach mają być udostępniane kolejne zrewitalizowane tereny zielone. - Tutaj jest jak u Hitchcocka. Rozpoczęliśmy z przytupem i będzie coraz lepiej i będzie nie siedem, a pewnie jeszcze więcej takich terenów - mówił dzisiaj Mateusz Matysiak, przewodniczący rady miejskiej. Wykonawcą rewitalizacji parku było Konsorcjum firm: P.H.U. „Chod-Dróg” Przemysław Andrzejewski z Krobi oraz PROGRES Sebastian Kurpisz z Leszna. Prace zakończono przed terminem. W planach gminy jest upamiętnienie żydowskiej nekropolii znajdującej się na terenie parku.
reklama
| ||||||||||||||
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL![]()
|
reklama
reklama















667 70 70 60









