Biskupianie mają swój "dom"Biskupianie mają swój dom |
| 28.05.2012. Radio Elka, Aldona Brycka-Jaskierska | ||||||||||||||||||||
| Dyżurny reporter: Gościniec Biskupiański utworzono w budynku należącym do miejscowej parafii. Obiekt przed laty wykorzystywany był między innymi jako świetlica wiejska, znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Wczoraj dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, obiekt został poświęcony i oddany do użytku członkom zespołu folklorystycznego jak również mieszkańcom Domachowa. Dzięki 667 70 70 60 którym, jak podkreślał burmistrz Krobi, Sebastian Czwojda, tradycje biskupiańskie są wciąż żywe. - Cieszę się, że dzisiaj oddajemy wam ten budynek, który jest korzeniami związany z Biskupizną - mówi burmistrz Krobi - w tym miejscu tańczyli biskupianie nie jako zespół folklorystyczny ale jako mieszkańcy. Tu przychodzili się bawić, w czasach gdy folklor był czymś codziennym, mam nadzieję, że będzie to kontynuowane i kolejne pokolenia mieszkańców naszej ziemi będzie mogła nie tą tradycję kultywować, o niej pamiętać i z nią się zapoznać. Wreszcie zespół z Domachowa ma swoje miejsce, swój dom - podkreślił włodarz gminy. Burmistrz Krobi zaznaczył, że Gościniec Biskupiański to także efekt wspólnego działania z kościołem katolickim, z którym tradycje biskupiańskie, są ściśle związane. Były różne pomysły, ale wspólnie z burmistrzem Krobi doszliśmy do wniosku, że lokalizacja tego gościńca w tym miejscu, będzie historycznie i kulturowo najbliższe Biskupiźnie - twierdzi ks. Paweł Minta, proboszcz parafii w Domachowie - To miejsce stwarzające mikroklimat, łączący kościół i Gościńcem Biskupiańskim na trasie dwóch szlaków - ziemiańskiego rowerowego i biskupiańskiego, co jest doskonałym miejscem dla promocji Biskupizny - zaznacza proboszcz. Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic istnieje od czterdziestu lat. Do tej pory nie miał stałego miejsca spotkań. Z okazji otwarcia gościńca, zorganizowano w nim wystawę, na której prezentowane są fotografie i dokumenty obrazujące działalność zespołu. Adaptacja pomieszczeń na Gościniec Biskupiański możliwa była m.in. dzięki funduszom z samorządu wielkopolskiego w ramach konkursu "Pięknieje Wielkopolska Wieś". (abj/tekst i foto)
reklama
reklama
| ||||||||||||||||||||
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie
Dnia 12 sierpnia 2026 roku w wieku 67 lat
odszedł od nas Syn, Brat, Ojciec, Wujek
Dnia 12 sierpnia 2026 roku w wieku 67 lat
odszedł od nas Syn, Brat, Ojciec, Wujek

ŚP
Andrzej Radzimski
o czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się
w Kościele Parafialnym w Krobi dnia 18 sierpnia 2026
o godzinie 13.00, po czym nastąpi wyprowadzenie
na Cmentarz Parafialny w Krobi
w Kościele Parafialnym w Krobi dnia 18 sierpnia 2026
o godzinie 13.00, po czym nastąpi wyprowadzenie
na Cmentarz Parafialny w Krobi
W celu zamieszczenia nekrologu na stronach portalu prosimy o kontakt z redakcją Radia Elka pod numerem telefonu 65 529 56 78 lub o kontakt osobisty w siedzibie Radia Elka przy ul. Sienkiewicza 30a w Lesznie.
reklama
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL![]()
|
reklama
reklama














Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic doczekał się swojej siedziby. Wczoraj w Domachowie uroczyście otwarto Gościniec Biskupiański, w którym będą mogli się spotykać, odbywać próby, kultywując biskupiańskie tradycje. Wreszcie zespół z Domachowa ma swoje miejsce, swój dom - mówił na otwarciu Sebastian Czwojda, burmistrz Krobi.
667 70 70 60









