Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
reklama
16
Czerwca 2026
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Jan,
Justyna
Do końca roku 198 dni.
Start arrow Leszno arrow Zabytkowe pojazdy opanowały Rynek. Najstarszy miał 87 lat

Te samochody mają duszę

Zabytkowe pojazdy opanowały Rynek. Najstarszy miał 87 lat

10.05.2026. Radio Elka, Emilia Wojciechowska

Nie osiągają zawrotnych prędkości, nie mają wspomagania ani klimatyzacji, ale mają duszę. Zabytkowe pojazdy wjechały dziś na Rynek w Lesznie. Wszystkie odrestaurowane i piękne. Wśród nich były Warszawy, Maluchy, Syreny, a także amerykański Cadillac oraz francuskie Citroëny i Matry. Najstarszym samochodem - DKW z 1938 roku - przyjechał pan Jacek Wójcik z Leszna.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Większość tych pojazdów wzięła udział w XXIII Ogólnopolskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, który wystartował w sobotę sprzed Zamku Królewskiego w Rydzynie. 36 załóg pokonało 70 kilometrów i zaliczyło dwa punkty zadaniowe. Rajd wygrali Grzegorz Feliczak i Adam Feliczak, którzy jechali sportowym samochodem marki Austin Healey Sprite z 1961 roku. W kategorii motocykli zwyciężył natomiast Paweł Zabłocki na Harleyu-Davidsonie.

W niedzielę, w samo południe,
około 30 wiekowych samochodów i motocykli wjechało na Rynek w Lesznie.

Hieronim Naskręt z Rawicza przyjechał Syreną 104 z lat 60. - Jestem fanem Syren. Pierwszą kupiłem, gdy miałem 22 lata - to było w 1973 roku. Jeździłem Syreną 101, ale w sumie miałem około 10 Syren. To był samochód do codziennej jazdy. Do lat 90 Syreną jeździło się wszędzie - i na wakacje, i gdzie tylko. Teraz służy do okazjonalnych wypraw, ale przez pięć lat zrobiłem nią 11 tysięcy kilometrów. Czy to awaryjny samochód? Nie. Przede wszystkim do tych aut trzeba mieć serce - mówił Hieronim Naskręt.

Uwagę przykuwał Mercedes z 1956 roku należący do Jacka i Katarzyny Sajburów z Włoszakowic. - Ten samochód mamy od ośmiu-dziewięciu lat. Kupiliśmy go w stanie agonalnym. Sam remont zajął dobre trzy lata. Robiliśmy go z synem. Rama była malowana proszkowo, silnik wyciągnięty, bo nie był na chodzie. Skóra w środku, wszystkie chromy odnowione. Ten samochód ma duszę. To nie jest elektryk, gdzie nie słychać silnika. Ten samochód ma w sobie to coś - mówił pan Jacek. - To nasze pierwsze zabytkowe auto, ale myślę, że nie ostatnie - dodała pani Katarzyna. - Będzie ich więcej.

- Czy on służy tylko do takich okolicznościowych wypraw, jak na przykład wczorajszy rajd, czy jeździcie nim także na zakupy?
- Nie, na zakupy nie, ale jeździmy sobie po okolicy, nad jezioro.
- Czyli już samo wsiadanie do auta to przygoda?
- Zgadza się. I nie wiadomo, czy się wróci - żartował Jacek Sajbura.

Na Rynku można też było oglądać rzadko spotykane na naszych drogach Matry. - To rocznik 1980, więc trochę lat już ma, ale służy nam na co dzień. Wszędzie, gdzie trzeba jechać, jeździmy tym autem. Mąż jest zakochany w Matrach. Mamy jeszcze Matrę Rancho i kabrioleta - mówiła Jadwiga Szłapka.

Podczas prezentacji motoryzacyjnych perełek na Rynku dyrektor zamku w Rydzynie, Zbigniew Szukalski, zaprosił już na kolejny, XXIV rajd, który odbędzie się za rok.
 
Komentarze (33)
1. Dodane przez xyz, w dniu - 10-05-2026 18:31 16 5
Zupełnie niezrozumiały jest upór (nie, bo nie) Prezydenta Miasta Leszna, który od dwóch lat nie zgadza się na stały wjazd pojazdów zabytkowych na Rynek według petycji z maja 2024 r. pana radnego Andrzeja Stężałego widocznego na fotorelacji. Propozycja możliwości wjazdu pojazdów zabytkowych na Rynek została zgłoszona w ankiecie dla mieszkańców Komitetu Rewitalizacji Miasta Leszna. https://www.leszno.pl/Ankieta_dla_mieszkancow_.html
2. Dodane przez Weronika, w dniu - 10-05-2026 21:09 2 31
Miom zdanie powinno sie całkowicie zabronić wjazdu takich samochodow na rynek bo tylko zanieczyszczaja środowisko
3. Dodane przez Leszczyniak, w dniu - 10-05-2026 23:46 12 3
Moniko ty też zanieczyszczasz środowisko i nikt nie wnioskuje o twoją likwidacje.
4. Dodane przez Słuchaj Weronika, w dniu - 11-05-2026 00:17 10 2
Mądrzejszych od siebie a nie głupszych i naprawdę będzie dobrze.
5. Dodane przez Do 1, w dniu - 11-05-2026 06:08 2 14
Stare pojazdy mogą wyjeżdżać na parady, zloty antyków ale nie na trasy szybkiego ruchu, nie na autostrady i na leszczyński rynek też nie! 
Czyjeś hobby i potrzeba szpanowania swoją ,,perełką" przed publiką to już próżność, egoizm! 
Popieram decyzję prezydenta, Stary Rynek to nie miejsce na parkowanie nowych i starych pojazdów!
6. Dodane przez Ewa, w dniu - 11-05-2026 06:46 2 18
Zabytkowymi pojazdami interesują sie tylko emeryci. Młodzież i chłopcy woli szybkie i współczesne auta.
reklama
7. Dodane przez PL, w dniu - 11-05-2026 09:49 5 2
Ożywimy Starówkę organizując coweekendwe sobotnioniedzielne giełdy starych pojazdów silnikowych?! 
Widzę duże zainteresowanie tymi antykami ze strony ich pasjonatów, pewnie obcokrajowcy też się pojawią ze swoimi okazami z przeszłości. 
Jakby co to, giełdę koni nie tylko ras wielkopolskich moza robić na Rynku na wzór tej z Janowa Podlaskiego! 
Róbmy coś!
8. Dodane przez do nr 6Ewa, w dniu - 11-05-2026 10:00 8 1
Chłopcy na pewno, ale normalna młodzież nadal wybierze poczciwego klasyka niż jakies nowe wyścigówki gdzie każda wygląda tak samo. W starszych autach przynajmniej buda nie rozpadnie sie po 15 latach. Szkoda mi Cię, że masz takie poglądy.
9. Dodane przez Robert, w dniu - 11-05-2026 10:19 0 10
Jestem za zkazem jazdy takimi autami po miescie. Wczoraj jechałem za takim autem pół Leszna z max prędkością 30 km/h prawie spóźniłem się do pracy bo nie było możliwości zeby go wyprzedzić.
10. Dodane przez Mieszkanka Leszna, w dniu - 11-05-2026 11:21 0 7
Właściciele tych powypadkowych/ starych aut sie zachowują gorzej niż właściciele aut nowych/ kupionych prosto ze salonu
11. Dodane przez Do kom. 8, w dniu - 11-05-2026 11:41 0 6
Trzeba było przyjechać w majówkę pod stadion to byś się zdziwił ile osób było i podziwiało szybkie luksusowe fury. Tutaj jakoś tłumów nie widzę
12. Dodane przez Anna, w dniu - 11-05-2026 11:45 1 5
Może i teraz te auta ładnie wyglądają ale niech właściciele pokażą stan wcześniejszy jak te auta są zardzewiałe przed malowaniem.
13. Dodane przez Do 6, w dniu - 11-05-2026 12:11 5 1
Obecna młodzież i ich współczesne szybkie fury reprezentują tak wybitny poziom, że sugeruję im dłuższy wyjazd na Madagaskar...dla dobra ogółu społeczeństwa
14. Dodane przez Do 11, w dniu - 11-05-2026 12:28 0 1
W każdą słoneczna majówkę mamy dużo mieszkańców na spacerach wokół stadionu, w Parku Tysiąclecia! 
Dni Leszna też z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi w tym rejonie. 
Były stare pojazdy to spacerowicz je obejrzał? One nie przycisnęły mas! 
W Wilkowicach stare traktory rolnicze zjeżdżają każdego roku i tam są pasjonaci, setki czy tysiące ludzi tam się przewija w te weekendy z antykami!
15. Dodane przez Do 13, w dniu - 11-05-2026 12:35 0 7
Kolejny emeryt który podziwia jakieś stare gruchoty
16. Dodane przez Olga, w dniu - 11-05-2026 12:37 4 1
Kiedy kolejny zjazd na rynku tych zabytkowych pojazdów? Chętnie przyjdę z synem.
17. Dodane przez xx, w dniu - 11-05-2026 14:04 2 1
Pojazd zabytkowy to nie jest parowóz. Na stary Rynek pasują właśnie pojazdy zabytkowe. 
 
Warszawa, Strefa Czystego Transportu (SCT). Ulgi i wyjątki. Pojazdy zabytkowe i historyczne. Mogą wjechać do SCT. 
 
Samochody zabytkowe (zarejestrowane na tzw. żółte tablice) mogą wjeżdżać do miast, w tym do planowanych i istniejących stref czystego transportu (SCT), ponieważ zazwyczaj są wyłączone z zakazów dotyczących norm emisji spalin. Traktowane są jako przedmioty kolekcjonerskie o znikomym wpływie na środowisko (stanowią ułamek ruchu drogowego), dlatego nie są ograniczane przez przepisy ekologiczne.  
 
Kolejny raz Prezydent Miasta traktuje Leszno tak, jak je rozumie, niestety.
18. Dodane przez Alicja, w dniu - 11-05-2026 14:55 4 0
No tak, najlepiej wszystkiego zakazać. Poza tym kto mówi, że tylko seniorzy interesują się klasykami? Ktoś ma chyba bardzo zamknięty umysł... Przykre to jest, że ludzie z pasją nie mogą się nią dzielić i są za każdym razem tłamszeni na takich portalach. Żenujące.  
Najlepiej gazetka, krzesełko, %%%, i obserwacja sąsiada jak wnosi nowy telewizor do mieszkania :D
19. Dodane przez Bobo, w dniu - 11-05-2026 15:38 5 0
Ludzie co się z Wami porobiło? Piękne klasyki, pokazują rozwój motoryzacji.  
Jeden kolekcjonuje znaczki , drugi książki a jeszcze inny samochody. Każdy ma a przynajmniej powinien mieć jakieś hobby. 
I kolekcjonowanie czy restaurowanie takich "starych aut" jak ktoś raczył napisać to nie tylko domena emerytów. Może i emeryt ma więcej czasu na to ale wielu młodych ludzi interesuje się takimi pojazdami i wkłada wiele pracy i serca aby "stary " samochodzik wyglądał pięknie.
20. Dodane przez Ech, w dniu - 11-05-2026 16:05 2 1
Wypociny tych z sianem w głowie.
21. Dodane przez Tobiasz, w dniu - 11-05-2026 16:59 0 5
Bobo o jakim ty mówisz rozwoju motoryzacji skoro właściciele tych aut zatrzymali sie na autach przed 50 lat i nie dostrzegaja nowoczesnych wygodnych, klimatyzowanych i luksusowych aut.
22. Dodane przez Do 15, w dniu - 11-05-2026 17:02 4 0
Widzę, że kolejny biedusek, którego ani finansowo, ani umysłowo nie stać na klasyka
23. Dodane przez @9, w dniu - 11-05-2026 17:21 3 0
Typowe polactwo. Totalny brak chęci ustępowania sobie nawzajem. Taka mentalność: najpierw ja i czubek mego nosa. Inny mnie nie interesuje.
24. Dodane przez Łukasz, w dniu - 11-05-2026 17:35 0 5
Te auta są mniej warte niż moja jedna miesięczna wypłata. Pod tą farba jest tylko ton rdzy
25. Dodane przez Do 24. Łukasza., w dniu - 11-05-2026 18:26 1 1
Czyli ty Łukaszu zarabiasz b. mało kopiesz rowy ręcznie - albo też jesteś bezrobotny. 
i bez zawodu ...skoro roboty ziemne - ręcznie wykonujesz?!?!wMagda n-lka LO.
26. Dodane przez Do 21, w dniu - 11-05-2026 20:37 3 0
Większość z tych osób ma budżet na auta, o których tobie nawet się nie śniło. Bo uwierz mi...utrzymanie jakiegokolwiek klasyka to nie są tanie rzeczy. A wiesz dlaczego w weekend wskakują za kierownicę wiekowego "grata"? Bo to wywołuje uśmiech na twarzy. Pozwala wrzucić na luz i odprężyć się.
27. Dodane przez Ubaw po pachy, w dniu - 11-05-2026 21:38 0 3
Utrzymanie takiego grata o przepraszam KLASYKA JAK TO WY POZYWACIE duże kosztuje bo w takim pół wiecznym gracie cały czas sie cos psuje.
28. Dodane przez prawda leży po środku, w dniu - 11-05-2026 22:10 3 1
mam stare auto, ale trochę nie rozumiem tego pokazywania się jak małpka w zoo, a potem się okazuje, że ludzie, którzy przychodzą to oglądać za plecami Cię krytykują. Lubię stare auto to nim jeżdżę, ale nie muszę a w zasadzie bardzo nie lubię być eksponatem.
29. Dodane przez Docent, w dniu - 12-05-2026 11:14 2 0
A ja jeżdżę starym autem, bo na starsze mnie nie stać. Ludzie nie mają pojęcia ile trzeba włożyć w takiego klasyka, nie potrafią doceniać starań innych- tylko krytyka. Widzą tylko nowe "wygodne rozwiązania", które ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków są nudne i smutne. No ale jak to jest możliwe, że ktoś może mieć pasję inną niż taki smutny dziad, wożący się teslą czy kolejnym gigantycznym suvem, no bo przecież jak można interesować się motoryzacją, ba jak można interesować się autami w roczniku starszym niż kolejna smutna, hejtująca klasyki osoba. Ktoś się wlecze na ulicy bo ma stare auto? Czego jeszcze się będziecie czepiać? Za szybko źle, za wolno źle, jak ktoś jedzie zgodnie z przepisami to tez jest burakiem i c**ą. Wy wszyscy, którzy są przeciwko, dobrze się zastanówcie co wypisujecie, bo jak nie potraficie otworzyć umysłu, to po prostu zamilczcie. Wolność słowa to nie hejt i wylewanie głupkowatych mądrości.
30. Dodane przez Ok, w dniu - 12-05-2026 12:34 0 2
Całkowity zakaz wjazdu aut na rynek. Nie tylko tych zabytkowych ale wszelkich, zwłaszcza tych dostawczych bo niszczą nawierzchnie
31. Dodane przez Ono, w dniu - 12-05-2026 16:12 0 0
Do Emerytow w Nowych Furach : uczcie się parkować bo pod sklepami marnie wyglada miotanie się a najgorzej gdy wysadzacie żonę pod drzwiami Lidla lub Biedry. A! &i sprawdzić możecie czy owa Fura posiada kierunkowskazy? Chyba ze to wersja promocyjna ..bez.
32. Dodane przez Statystyki dla kierowców, w dniu - 12-05-2026 18:07 0 2
Jak widac właściciele klasyków mają wiek zbliżony wieku swojego auta. Staruszka po 70 roku zycia zakazać jazdy autem. Wtedy nie bedzie sporu czy organizować takie zjazdy czy nie - bo emeryci beda siedzieć bezpiecznie w domu.
33. Dodane przez TU, w dniu - 12-05-2026 21:36 0 0
złośliwe i pozbawione wyobraźni komentarze. Ktoś nie lubi to nie wchodzi w artykuł! I tyle. Zapiszcie się na boks celem upuszczenia złej energii. 
Ładne samochody, warto obejrzeć, podziwiam właścicieli :)
reklama
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama














------------------------------------
Najnowsze ogłoszenia DOM.ELKA.PL
świadectwa charakter... Leszno 200
Pokoje,kwatery śmigi... śmigiel 930
Pokoje , kwatery les... Leszno 1085
Lokal handlowo - usł... Leszno 1900
Sprzedam piękne prze... Gostyń 359000
reklama
reklama
Dostęp do tej części serwisu tylko dla osób pełnoletnich
Czy masz 18 lat lub więcej?
Tak, oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią
Akceptuj i przejdź dalej
Zrezygnuj