Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
StartGostyń Nawet 20 km/h to za szybko. Rolnicy mają dość
Fatalny stan drogi między gminami Poniec i Krobia
Nawet 20 km/h to za szybko. Rolnicy mają dość
19.05.2026. Radio Elka, Aldona Brycka-Jaskierska
(fot. Aldona Brycka-Jaskierska)
Mieszkańcy i rolnicy alarmują w sprawie drogi Żytowiecko - Chumiętki. Trasa, wybudowana pół wieku temu w czynie społecznym, wymaga gruntownej przebudowy. -Jak jeździć po takim pochyleniu? – pytają. Starosta gostyński przyznaje, że droga jest w złym stanie, ale na razie samorząd nie planuje kompleksowej modernizacji.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Zapadnięte pobocza, dziury i niebezpieczne nachylenie jezdni - z takimi trudnościami od lat borykają się użytkownicy drogi Żytowiecko - Chumiętki. Trasa pomiędzy gminami Poniec i Krobia jest drogą dojazdową do pracy, szkoły, po zaopatrzenie oraz na pola. W sezonie odbywa się tędy także transport pomidorów do przetwórni w Pudliszkach. - Jak jeździć po takim pochyleniu? - pytają rolnicy. - Na tej drodze nawet 20 km/h to za szybko. Stan jest fatalny, ale nie ma alternatywy - dodają.
Droga powstała przed laty w czynie społecznym,
a mieszkańcy od dawna domagają się jej naprawy. Grupa rolników spotkała się na trasie, aby wyrazić swoje oburzenie i desperację. - Obchodzimy 50. „urodziny” tej trasy. Pięćdziesiąt lat temu nie było tu drogi, tylko szosa i pobocze. Ludzie budowali tę drogę ręcznie - podkreślał Stanisław Machowski, sołtys Żytowiecka. - Chciałbym minutą ciszy uczcić tych rolników, którzy tę drogę budowali - dodał. Jak wspominał sołtys, każdy wykonywał około 15 metrów drogi - trzeba było ją wykorytować, przywieźć kamień i ręcznie go rozgarnąć. Samorząd położył jedynie cienką nawierzchnię. - Mija 50 lat i nie ma nikogo, kto by coś zrobił. Jest tylko łatanie z dnia na dzień - żali się sołtys i zaznacza, że wielokrotnie interweniował w tej sprawie. - Mam całą teczkę pism - dodaje.
Mieszkańcy domagają się konkretnych działań i gruntownego remontu drogi.
- Pamiętamy o tej drodze - zapewnia Robert Marcinkowski, starosta gostyński. Jak zaznacza, część prac remontowych została już wykonana, głównie na terenie gminy Krobia, w okolicy Chumiętek. - Te prace realizowaliśmy wspólnie z gminą Krobia i na pewno część infrastruktury została poprawiona - mówi starosta.
Przyznaje jednak, że droga nie jest w dobrym stanie, szczególnie w rejonie Rowu Polskiego. Dodaje, że obecnie samorząd powiatu oraz gminy Poniec realizuje inne priorytetowe inwestycje. Chodzi przede wszystkim o budowę ścieżek rowerowych łączących Poniec z powiatem leszczyńskim i gminą Krobia, na które pozyskano dofinansowanie, a także o inwestycje drogowe przy ulicach Dworcowej i Kusza.
- Ta inwestycja, mimo że bardzo potrzebna, prawdopodobnie nie będzie realizowana w najbliższym czasie - przyznaje Robert Marcinkowski.
Starosta deklaruje jednak bieżące remonty i naprawy drogi. Jak zaznacza, do modernizacji trasy potrzebna jest najpierw dokumentacja projektowa oraz ekspertyza dotycząca nośności gruntu. - Wszystko wskazuje na to, że sąsiedztwo Rowu Polskiego ma bardzo istotny wpływ na stan tej drogi. Fachowcy mówią, że aby porządnie przygotować trasę, trzeba byłoby wybrać około metra podbudowy. To wiąże się z ogromnymi kosztami, porównywalnymi z budową nowej drogi - podkreśla Robert Marcinkowski.
Samorząd planuje określić potrzebne nakłady, aby poprawić sytuację, choć - jak zaznacza starosta - w najbliższym czasie będzie to „bardzo ciężkie”. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie zlecona ekspertyza, która będzie punktem wyjścia do przygotowania ewentualnej dokumentacji projektowej.
1. Dodane przez Robert, w dniu - 19-05-2026 11:04 514 Głosowali na Kosiniaka Kamysza to co narzekają . Przecież KO z nas Bangladesz zrobi . Niech walczą teraz o przejścia dla ślimaków albo o dziki też takie panie demonstracje robiły. Słusznie oczywiście.
2. Dodane przez Xyz, w dniu - 19-05-2026 11:22 137 Sami rolnicy do tego doprowadzili swoim sprzętem.
3. Dodane przez Wujek Dobra Rada, w dniu - 19-05-2026 11:40 134 rolnicy się często nudzą i blokują ekspesówkę S5 mając gdzie słońce nie dochodzi, że inni tez chcą dojechać do pracy, do szpitala..., może zamiast stać setkami maszyn na blokadzie nadmiar energii wykorzystaliby na kolejny czyn społeczny?
4. Dodane przez obserwator, w dniu - 19-05-2026 11:50 72 Dej, dej i dej...
5. Dodane przez czytam i nie wierzę, w dniu - 19-05-2026 12:31 80 Byłoby śmieszne gdyby nie było tak dramatyczne. Pan starosta pamięta o drodze , nawet wie że droga jest w złym stanie ale obecnie nie planuje itd. Od ilu lat ten pan jest starostą? Widocznie droga mało medialna więc się zrobi kiedyś może.
reklama
6. Dodane przez Kolo, w dniu - 19-05-2026 12:35 55 Zamknąć drogę niech jadą polem.
7. Dodane przez Kierowca, w dniu - 19-05-2026 13:31 20 Jeżdźę tą drogą od prawie 18 lat. zawsze była rozwalona. Jak robili od Krobii/ Chumiętek, to dojechali kawałek i tyle. Nad przepustami wymieniali i jakoś się trzyma, mogliby zrobić MECE na miejscu+nakładka i kolejne 20 lat by wytrzymało. a tak to im drożej projekt wyjdzie.
8. Dodane przez Prywatny inspektor, w dniu - 19-05-2026 13:44 21 Zamknąć drogę i nazwać to ścieżka rowerowa na pewno się nie zarwie jak pod Osieczna mądrzy ludzie z projektem robili a przed odbiorem się sypała .skoro koszty naprawy droższe to obecna zostawić obok zbudować nowa przynajmniej objazdy nie potrzeba
9. Dodane przez Motocyklista, w dniu - 19-05-2026 14:23 40 Zapraszam w Górowskie to zobaczycie jak wyglądają drogi 21 wieku haha.
10. Dodane przez pl, w dniu - 19-05-2026 14:44 61 Rolnicy na pole a nie niszczyc nam drogi!
11. Dodane przez s, w dniu - 19-05-2026 14:57 71 Za te śmieszne składki KRUS co płacicie. 300 zł na kwartał !! Możecie sobie drogi sami zbudować
12. Dodane przez ., w dniu - 19-05-2026 15:04 16 W ŚRODĘ W WARSZAWIE 20 maja trzeba być Będzie mowa o Zielonym Ładzie. Będzie mowa o referendum. Chodzi o przyszłość naszego kraju, naszych rodzin i naszej pracy. Marsz Polaków - Plac Zamkowy, Warszawa - środa, 20 maja godz. 12:00
13. Dodane przez Atom, w dniu - 19-05-2026 15:48 41 Najpierw chcą szybszych i lepszych dróg po czym chcą ograniczeń bo wszyscy za szybko jeżdżą. Po co marnować pieniądze na remont, droga wolna jest bezpieczną.
14. Dodane przez ooo, w dniu - 19-05-2026 18:46 10 Gdyby to było w stronę Pogorzeli i przed ostatnimi wyborami, to już by pewnie była dawno zrobiona, bo pan (...)mógły sobie zrobić zdjęcie i zapunktować. Ale Chumiętki są w drugą stronę, to mają przechlapane.
15. Dodane przez Mietas, w dniu - 19-05-2026 18:52 21 To może niech w czynie społecznym wybudują raz jeszcze? A nie tylko daj i zrób.
16. Dodane przez M, w dniu - 19-05-2026 19:02 01 Do kom. 2 Jakby droga była porządnie zdobiona to nie była by zniszczona .
17. Dodane przez M, w dniu - 19-05-2026 19:05 41 W gminie Poniec jest ponad 50 procent dróg zniszczonych. To świadczy o złym rządzeniu urzędników.
18. Dodane przez arek, w dniu - 19-05-2026 21:13 22 do 11 to kup sobie ziemie po 100 tysiecy ha i plac krus i potem dostaniesz na starosc 2 tysiace i abys zdrowy byl bo albo amu papu albo leki
19. Dodane przez adr, w dniu - 19-05-2026 21:17 00 tak jest asfalt leja kasa idzie na boki a potem wyrwy i grys sypia nogami udeptaja i gra zadzi nierzad
20. Dodane przez Żyto, w dniu - 20-05-2026 00:03 21 W Żytowiecku piłem swego czasu pod sklepem i była tam niezła załoga.
21. Dodane przez janek, w dniu - 20-05-2026 20:54 00 do wujka dobra rada idz do kunofola lekarz już nie pomoże
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.